Czego boją się Polacy? Dla młodych mężczyzn największe zagrożenie to... gender i LGBT

Polaków i Polki coraz więcej dzieli, a łączy coraz mniej.
Czego boją się Polacy? Dla młodych mężczyzn największe zagrożenie to... gender i LGBT
Fot. Unsplash
19.09.2019

Mężczyźni i kobiety różnią się między sobą pod wieloma względami - wynika to m.in. z biologii, ale nie tylko. Jeśli chodzi o takie kwestie, jak światopogląd, wykształcenie czy tolerancja, płeć nie ma przecież nic do rzeczy. Jednak najnowszy sondaż przeprowadzony na zlecenie portalu OKO.press pokazał, jak bardzo młodzi Polacy i młode Polki różnią się między sobą właśnie jeśli chodzi o wyznawane przekonania. Można to podsumować jednym zdaniem - panowie skręcają na prawo, a panie idą w lewo. 

Zobacz również: Mężczyźni nie dbają o środowisko z absurdalnego powodu. Nie wiemy, czy śmiać się czy płakać
W ramach sondażu IPSOS dziennikarze z portalu OKO.press zadali ankietowanym pytanie: “Które z dziewięciu poniższych zjawisk uważa Pan/i za najpoważniejsze zagrożenia dla Polski w XXI wieku?”. Każdy respondent mógł wybrać 2 opcje. Zjawiska, jakie mieli do wyboru ankietowani to: 

  • kryzys klimatyczny: brak wody, wzrost temperatury 
  • zagrożenie przez ideologię gender, ruch LGBT 
  • wyjście Polski z Unii Europejskiej 
  • katastrofa służby zdrowia 
  • nasilenie ruchów nacjonalistycznych 
  • kryzys demograficzny, starzenie się społeczeństwa 
  • zaostrzający się konflikt polityczny 
  • zagrożenie ze strony Rosji 
  • kryzys ekonomiczny 

Zdaniem większości Polaków, bez względu na płeć, największym zagrożeniem dla naszego kraju w XXI wieku jest kryzys klimatyczny. Tę odpowiedź wskazało 83 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu znalazła się ideologia gender oraz ruchy LGBT (24 proc.). Po 19 proc. głosów uzyskały odpowiedzi wskazujące na wyjście Polski z UE, katastrofa służby zdrowia oraz nasilenie ruchów nacjonalistycznych. Dalej różnice są minimalne: boimy się kryzysu demograficznego (17 proc.), zaostrzającego się konfliktu politycznego (16 proc.), Rosji (15 proc.) oraz kryzysu ekonomicznego (14 proc.).  

Fot. Unsplash.com

Jednak jeśli przyjrzeć się temu, jak Polacy głosowali ze względu na płeć, sytuacja wygląda nieco inaczej. Okazuje się, że młodzi mężczyźni (w grupie wiekowej 18-39 lat) największego zagrożenia upatrują przede wszystkim w ideologii gender oraz ruchach LGBT 

Męskim lękiem numer jeden (31 proc., 1,8 razy częściej niż u kobiet), jest atak na „polskie rodziny”, który według propagandy PiS prowadzą „ruchy LGBT i ideologia gender” (te pojęcia bywają używane zamiennie) 

- czytamy na portalu OKO.press. Polki w tej samej grupie wiekowej boją się przede wszystkim katastrof: klimatycznej (38 proc.), ochrony zdrowia (27 proc.), a także politycznej, jaką byłoby dla Polski wyjście z UE, a także wzrostu ruchów nacjonalistycznych (po 25 proc. wskazań). Portal OKO.press zwraca uwagę na to, że “mężczyźni aż trzykrotnie rzadziej niż kobiety dostrzegają zagrożenie bezpieczeństwa zdrowotnego (9 proc. wskazań), co może wiązać się z tym, że rzadziej pełnią role opiekuńcze (nad dziećmi i starymi rodzicami) i mniej mają do czynienia z ochroną zdrowia”. 

A wy jak oceniacie ten sondaż? Co waszym zdaniem jest największym zagrożeniem dla Polski? 

Zobacz również: Wciąż nie wierzysz w kryzys klimatyczny? Oto, jak już wkrótce go odczujesz

Polecane wideo

Finałowa 15-tka „Top Model”. Który uczestnik ma największą szansę na wygraną?
Finałowa 15-tka „Top Model”. Który uczestnik ma największą szansę na wygraną? - zdjęcie 1
Komentarze (12)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 19.09.2019 21:27
OKO.press :D Wstydzilibyście się cytować to coś...
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 19.09.2019 20:08
Chyba incele się tego boją. XD
odpowiedz
Kung Fu Socjalista (Ocena: 5) 19.09.2019 17:57
Normalny człowiek jest zbyt zaganiany żeby zwracać uwagi na osoby LGBT ale pisowcy i narodowcy najwyraźniej nie mają swojego życia i odreagowują swoje kompleksy na osobach LGBT
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 19.09.2019 17:55
Kobiety jak zwykle bardziej racjonalnie. Panowie natomiast nadal są na etapie walki ze smokami niczym ze starej baśni... Czas zejść na ziemię.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 19.09.2019 17:35
Kryptogeje zawsze najbardziej boją się jawnych gejów, a zwłaszcza ich odwagi w wybieraniu prawdy i życia z kim chcą... Tyle w temacie...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie