Piątek 13-go. Czy powinniśmy się go bać?

Skąd bierze się jego pechowość?
Piątek 13-go. Czy powinniśmy się go bać?
fot. unsplash
13.09.2019

U wielu osób myśl o piątku 13-go wywołuje dreszcze i niepokój. Choć ostatnie stulecie z pewnością należy do najgwałtowniejszego rozwoju technologiczno-naukowego w historii ludzkości, starodawne wierzenia i przesądy wciąż są żywe wśród społeczeństwa. Piątek 13-go uznawany jest za szczególnie pechowy dzień nie tylko w Polsce, ale również w wielu krajach na świecie. Badania przeprowadzone kilka lat temu przez CBOS pokazały, że w pechowość tego dnia wierzy 16% Polaków. Skąd właściwie wziął się ten przesąd i czy powinniśmy się go bać?

Zobacz też: Pechowe opowieści z okazji piątku 13-go

Piątek 13-go: skąd bierze się jego pechowość?

Strach przed piątkiem 13-go u wielu ludzi bierze się mimowolnie. Dzień ten od wielu pokoleń owiany jest złą sławą, co utkwiło w świadomości społeczeństwa jako coś, czego należy się bać. Wielu z nas jednak nie wie skąd właściwie bierze się jego pechowość, a powodów jest kilka.

Dwunastka w wielu kulturach zakorzeniona jest jako liczba doskonała, porządkująca świat. Z kolei trzynastka jest jej zaprzeczeniem. Egipcjanie wierzyli w podział życia ludzkiego na 12 etapów, również dwanaście mamy miesięcy, a także dwunastu apostołów. 

Trzynastka wiąże się z trzynastą księgą Apokalipsy św. Jana, w której znajdujemy opis wychodzącej z morza Bestii przejmującej władzę nad społeczeństwem. W Tarocie z kolei trzynastka jest kartą personifikującą śmierć, a piątek w cywilizacji chrześcijańskiej uznawany bywał jako tryumf Szatana.

Pechowość piątku 13-go sięga również 1307 roku, kiedy to podwładni króla Filipa IV Pięknego wdarli się do zakonu Templariuszy we Francji. Wtedy to aresztowano kilkuset braci oskarżonych o bałwochwalstwo i herezję. Ten dzień stał się początkiem końca potężnego, legendarnego zakonu.

Piątek 13-go: znane przesądy

Mnogość tych wydarzeń sprawiła, że wielu ludzi do dziś obawia się zarówno samej liczby 13, co nazywane jest triskadekafobią oraz piątku 13-go, co z kolei nazywane jest paraskevidekatriafobią. Według znanych przesądów w piątek 13-go powinniśmy unikać przechodzenia pod drabiną lub słupem. Jeżeli jest to niemożliwe, trzeba skrzyżować palce, co ma odgonić pecha. W ten dzień nie powinniśmy również oglądać się za siebie, co od zawsze uznawane jest za zły znak. Trzeba również zwrócić uwagę, którą nogą wstaniemy tego dnia z łóżka. Lewa niestety zwiastuje pecha, a Chrześcijanie wierzą, że w dniu Sądu Ostatecznego zbawieni zasiądą po prawicy Ojca, a potępieni po lewicy. Również czarny kot przebiegający drogę ma zwiastować pecha, na co szczególnie należy zwrócić uwagę w piątek 13-go.

My jednak uważamy, że należy podejść do tych przesądów z przymrużeniem oka. Potraktujmy dzisiejszy dzień, jak każdy inny, a na pewno pech nas nie dopadnie.

Polecane wideo

Według horoskopu chińskiego dla tych znaków rok 2019 będzie wyjątkowo pechowy. Powinny zachować ostrożność
Według horoskopu chińskiego dla tych znaków rok 2019 będzie wyjątkowo pechowy. Powinny zachować ostrożność - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie