Czy drzemka może być szkodliwa dla zdrowia? Wszystko zależy od...

Najnowsze badania nie pozostawiają wątpliwości.
Czy drzemka może być szkodliwa dla zdrowia? Wszystko zależy od...
fot. unsplash
10.09.2019

Drzemka w ciągu dnia to niejednokrotnie najlepsze lekarstwo. Czy drzemka ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie? Okazuje się, że tak, jednak wszystko zależy od ilości drzemek w ciągu tygodnia. Najnowsze badania pokazują, że dzienne drzemki mogą być związane z niższym ryzykiem zawału serca lub udaru mózgu, ale tylko wtedy, gdy ograniczone są do kilku razu w tygodniu.
Zobacz też: Weekendowy nadrabiacz, Wierciuch, Myśliciel: Jakim typem śpiącego jesteś i co to oznacza?

Czy drzemki są zdrowe?

fot. unsplash

Badanie opublikowane w czasopiśmie Heart, opiera się na danych zebranych od prawie 3500 osób    mieszkających w Szwajcarii.
"Przyjrzeliśmy się zdrowym osobom dorosłym i stwierdziliśmy, że osoby, które od czasu do czasu robią drzemki - raz lub dwa razy w tygodniu - są mniej narażone na choroby układu krążenia niż osoby,  które wcale nie drzemią"-powiedziała Nadine Häusler, internista Szpitala Uniwersyteckiego w Lozannie i główna autorka  nowych badań. 

Badacze obserwowali uczestników przez 5 lat. Wszyscy mieścili się w przedziale wiekowym 35-75, byli w pełni zdrowi, bez żadnych oznak chorób serca oraz żaden z nich nie był nadmiernie pozbawiony snu. Częstotliwość drzemek była różna, ponad połowa tj. 58% uczestników przyznała, że nigdy w ciągu dnia nie korzysta z drzemki, podczas gdy co dziesiąty drzemał prawie codziennie. Około co piąty uczestnik przyznał się do drzemki raz lub dwa razy w tygodniu, co naukowcy uznali za optymalną ilość. Udowodniono, że okazjonalne drzemki wiązały się z obniżonym ryzykiem zawału serca, udaru mózgu, czy niewydolności serca.

A co z długością drzemki? Naukowcy nie są w stanie ustalić optymalnego czasu, który byłby najlepszy dla naszego zdrowia. Jednak ze wstępnych badań wynika, że długość drzemki nie ma większego znaczenia i może wynosić od 5 do nawet 60 minut.

Drzemka pomaga zmniejszyć stres

Nie jest do końca jasne w jaki sposób drzemka może wpływać na nasze serce. Naukowcy jednak twierdzą, że może mieć to związek z uwalnianiem stresu. Co do wpływu naszego snu na zdrowie nie ma jednak wątpliwości. Przesypianie co najmniej 7 godzin dziennie jest kluczowe dla uzyskania różnych korzyści zdrowotnych.

Zobacz też: Ludzie, którzy wstają o TEJ godzinie są szczęśliwsi, bardziej produktywni i zarabiają więcej niż inni

Polecane wideo

Jakim typem śpiącego jesteś i co to oznacza?
Jakim typem śpiącego jesteś i co to oznacza? - zdjęcie 1
Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.09.2019 09:55
No spoko tylko moje drzemki to 2-3 godziny, nie 5 minut xD
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 11.09.2019 08:25
A ja codziennie jestem po pracy tak zmęczona (mam kierownicze stanowisko), że muszę się położyć i z 5 minutowej drzemki robią się nieraz dwie godziny głębokiego snu...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie