Życie jest za krótkie, żeby jeść niedobre rzeczy! Ten fascynujący podcast na zawsze zmieni Twoje myślenie o jedzeniu

Make food great again!
Życie jest za krótkie, żeby jeść niedobre rzeczy! Ten fascynujący podcast na zawsze zmieni Twoje myślenie o jedzeniu
Fot. Instagram.com (https://www.instagram.com/zmaczne.go/)
29.08.2019

Jedzenie to jedna z największych życiowych przyjemności i nie ma co dyskutować z tym faktem. Świat jest pełen smaków gotowych na to, by je odkryć i się nimi rozkoszować. Wśród różnych rodzajów orgazmu wymienia się nawet foodgasm, czyli poczucie prawdziwej euforii i maksymalnej, wręcz fizycznej przyjemności po zjedzeniu czegoś pysznego. 

Zobacz również: Tylko ludzie o wyrafinowanym smaku lubią to jeść. Większość nienawidzi tych potraw

Ale jedzenie to nie tylko rozkosz dla podniebienia. Rzadko kiedy zadajemy sobie pytanie, co kryje się za danymi potrawami, a często okazuje się, że są to arcyciekawe historieCo więcej - jedzenie nie raz istotnie wpłynęło na losy świata! W jaki sposób? M.in. o tym opowiada Małgosia Zmaczyńska, autorka podcastu ZMACZNEGO, w sam raz do posłuchania przy stole. 

Zmaczyńska prezentuje swoje reportaże kulinarne, z których dowiecie się np. czy dziury w chlebie to oszustwo i dlaczego ramen to najlepsze lekarstwo po zakrapianej imprezie. A inne kulinarne ciekawostki? Poniżej znajdziesz parę z nich: 

  • Poziom zagrożenia klęską żywiołową w Stanach Zjednoczonych określa się w oparciu o działanie jednej z sieci restauracji serwującej śniadanie 24/7. 
  • Ta sama osoba, która sprawiła, że jajka i bekon stały się kultowym amerykańskim śniadaniem, jest odpowiedzialna za to, że kobiety masowo zaczęły palić papierosy. 
  • Historia lodów sięga nawet 4 tys. lat.  

Wiedziałaś o tym? Zapewne nie. Podobnie jak o tym, że jajka mogą być wykorzystywane w budownictwie. Większość informacji na temat jedzenia, które możesz znaleźć w Internecie skupia się wyłącznie na trzech kwestiach. Przede wszystkim kalorie. Chyba każda z nas przynajmniej raz pytała wujka Google o to, ile tłuszczy, węglowodanów lub białka dostarcza dany produkt i w rezultacie jak wpłynie na naszą sylwetkę oraz zdrowie. 

Skoro już o zdrowiu mowa, jest to kolejne zagadnienie, któremu poświęca się wiele uwagi w kontekście jedzenia. Jarmuż, nasiona chia a może jagody acai – które z nich zapewnią nam długie i wspaniałe życie i rozwiąże wszystkie problemy? „Amerykańscy naukowcy dowodzą, że…”. Codziennie możemy przeczytać kilkanaście artykułów o tym, co jeść, aby cieszyć się pięknymi włosami, silnymi paznokciami i „młodą” trzustką. Wreszcie ostatni rodzaj wpisów poświęconych jedzeniu to recenzje restauracji oraz produktów. Top 5 ramenów we Wrocławiu. Przewodnik po najlepszych knajpach w Krakowie. Najlepsze hummusy ze sklepu. Wielkie porównanie maseł orzechowych. Wszyscy lubimy dobrze zjeść i nie chodzi tutaj o wielkość porcji, ale o smak. Lubimy wymieniać się wrażeniami po zjedzeniu idealnie chrupiącej pizzy, ostrych skrzydełek czy godnego oryginału, wegańskiego sushi. Życie jest za krótkie, żeby jeść niedobre rzeczy. 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Małgosia Zmaczyńska (@zmaczne.go) on

Sylwetka, zdrowie, smak. To właśnie są główne konteksty, w których porusza się temat żywności. Zapomnieliśmy jednak, że jedzenie to znacznie więcej. Są w nim zapisane emocje i wspomnienia, a także tradycje, kultura i niezwykłe historie. Oto kilka z nich: 

#1: Gofry na straży bezpieczeństwa Amerykanów 

Waffle House to sieć restauracji na południu USA, słynąca z serwowania dań śniadaniowych takich jak gofry i jajka. Marka szczyci się tym, że ich lokale są otwarte całą dobę. Choć na pierwszy rzut oka może nie wydawać się to szczególnym osiągnięciem, warto wspomnieć, że teren ten często nawiedzają tajfuny, niszczące wszystko na swojej drodze. Z tego powodu sieć, na własne potrzeby, powołała centrum monitorujące bieżącą sytuację w kraju, a także stworzyła specjalny wskaźnik – Waffle House Index. Okazał się on tak skuteczny, że do dziś stanowi dla FEMA – agencji odpowiadającej za zarządzanie kryzysowe w Stanach Zjednoczonych, punkt odniesienia, jak poważne zniszczenia spowodował żywioł. 

#2: Jajka – z talerza na budowę 

Jaja oprócz szerokiego zastosowania w kuchni, mogą przydać się w jeszcze jednym miejscu – na budowie. Ze względu na wiążące właściwości białek, powszechnie używano ich do budowy różnych konstrukcji. Wśród nich miał być Most Karola w Pradze. Według niektórych podań, panujący w XIV wieku cesarz Karol IV nakazał przywieźć 15 tys. jaj, które wzbogacą zaprawę potrzebną do budowy. Niestety osoby, którym powierzono to zadanie nie znały powodu tak dużego zamówienie i aby zapobiec zniszczeniu jajek w podróży, ugotowały je wszystkie na twardo. Na widok trefnego zamówienia, wściekły cesarz nakazał winnym zjeść wszystkie jaja. Co roku w rocznicę budowy mostu jajka na twardo są rozdawane przechodniom jako symbol Pragi. 

#3: Lody – deser, który wpłynął na losy świata 

Lody były znane nawet 4 tys. lat przed naszą erą. Mroźnym deserem cieszyli się już mieszkańcy Mezopotamii. Zatrudniano tam biegaczy, którzy pokonywali setki kilometrów, aby zdobyć śnieg, który serwowano polany miodem oraz lód chłodzący napoje podawane na ceremoniach religijnych. Droga jaką przeszły lody do formy, w jakiej znamy je dzisiaj, jest pełna niezwykłych historii. Wśród nich można wspomnieć upodobanie do nich pierwszego prezydenta USA, Georga Washingtona, który jednego lata wydał na nie równowartość dzisiejszych 5 tys. dolarów. To nie jedyny dowód na to, jak blisko amerykańskiej polityki były lody. W 1945 roku Marynarka Wojenna zleciła, na zachodnim Pacyfiku, budowę pierwszych na świecie „pływających lodziarni”. Salon był barką z betonu chłodniczego. Nie miała ona silnika, dlatego była holowana przez inne statki. W ciągu 7 minut pływające lodziarnie były w stanie wyprodukować 10 galonów lodów, co daje jakieś 37 litrów. Ich budowa kosztowała milion dolarów. Jednak czym są pieniądze w stosunku do zadowolenia żołnierzy, którzy w czasie trwającej wojny mogli cieszyć się smakiem ukochanych łakoci? 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Małgosia Zmaczyńska (@zmaczne.go) on

#4: Kto decyduje o tym, co jemy? Czyli jak bekon i jajka stały się kultowym amerykańskim śniadaniem? 

Czy zastanawiałaś się kiedyś, co sprawiło, że jemy to, co jemy? Dlaczego typowe francuskie śniadanie składa się z croissanta i soku pomarańczowego, natomiast zaraz po przekroczeniu bramek na lotnisku w USA czekają na nas tłuste jajka z bekonem? Często w takich sytuacjach powołujemy się na historię i tradycję, natomiast bardzo rzadko na MARKETING. Okazuje się jednak, że jako konsumenci jesteśmy dopiero na końcu łańcucha decyzyjnego i na nasze talerze trafiają produkty, o których wcześniej zadecydowali inni. Tak właśnie było w przypadku, z perspektywy dzisiejszych czasów, kultowego amerykańskiego śniadania. Na zlecenie producenta bekonu, Edward Bernays – człowiek, który stworzył pojęcie „public relations” (miało ono zastąpić negatywnie kojarzone po II wojnie światowej określenie „propaganda”), przeprowadził kampanię reklamową, której celem była zmiana nawyków żywieniowych Amerykanów. Bernays zwrócił się do kilku tysięcy lekarzy, aby ci poparli jego tezę, że „treściwe śniadanie” jest lepsze niż lekka przekąska z rana. Uzyskane pozytywne odpowiedzi posłużyły jako dowód, że jajka z bekonem to najlepsza opcja na rozpoczęcie dnia. Bernays ma na koncie wiele kampanii, które zapisały się na kartach historii. Wiele z nich miało na celu zachęcenie kobiet do palenia papierosów. 

Jak sama widzisz, jedzenie to nie tylko kalorie, wartości odżywcze i smakowe. To również ciekawe i niejednokrotnie zaskakujące anegdotki, a nawet historia świata. Czas spojrzeć na jedzenie z szerszej perspektywy i make food great again. Więcej niezwykłych historii usłyszysz w podcaście ZMACZNEGO, dostępnym na Spotify oraz w aplikacjach do podcastów, a także na stronie zmacznego.com. 

Autor: Małgosia Zmaczyńska 

Zobacz również: Znów dałaś sobie złamać serce? Jesteś Idiotką, tak jak setki innych dziewczyn. A ten podcast jest właśnie dla ciebie

Polecane wideo

Od 4 lat żyją wyłącznie na owocach. Poznajcie parę frutarian, Alego i Daniellę
Od 4 lat żyją wyłącznie na owocach. Poznajcie parę frutarian, Alego i Daniellę - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 29.08.2019 18:02
ale super podcast!!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.08.2019 08:22
Świetne to jest!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.08.2019 06:23
"To nie jedyny dowód na to, jak blisko amerykańskiej polityki były lody." - bez wątpienia.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.08.2019 11:12
Nie znałam tych historii, ciekawe!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie