Mężczyźni nie dbają o środowisko z absurdalnego powodu. Nie wiemy, czy śmiać się czy płakać

Toksyczna męskość znów daje o sobie znać w najgorszy możliwy sposób.
Mężczyźni nie dbają o środowisko z absurdalnego powodu. Nie wiemy, czy śmiać się czy płakać
Fot. iStock
07.08.2019

Małym chłopcom już od najmłodszym lat są wpajane takie przekazy, jak: “Nie zachowuj się jak baba” czy “Bądź mężczyzną”. Wmawia im się, że nie mogą pozwolić sobie na łzy czy okazywanie uczuć i słabości, bo to “niemęskie”. Jednocześnie akty agresji i przemocy ze strony chłopców najczęściej usprawiedliwia się słowami: “Chłopcy już tak mają”. Takie zachowania tylko powielają i umacniają stereotypy i toksyczną męskość, która krzywdzi nie tylko kobiety, ale także samych mężczyzn. 

Zobacz również: Miała dość rozkraczonych mężczyzn w metrze. Ukarała ich w BARDZO brutalny sposób!

Mężczyznom zewsząd wpaja się, że pewne zachowania, zwłaszcza te utożsamiane raczej z kobietami, są nie tylko “niemęskie”, ale wręcz “gejowskie”. Przykład? Wielu heteroseksualnych facetów nigdy w życiu nie założy różowej koszuli tylko dlatego, że nie chcą być posądzeni o “gejostwo”. Podobne przykłady można mnożyć, a niestety w wielu przypadkach mają one naprawdę negatywne konsekwencje. Okazuje się, że toksyczna męskość ma bardzo szkodliwy wpływ także na naszą planetę. O tym, że żyjemy w czasach kryzysu klimatycznego chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Toksyczna męskość przeszkadza wielu mężczyznom w tym, aby próbować zatrzymać katastrofę ekologiczną właśnie dlatego, że w ich oczach dbanie o środowisko jest niemęskie 

Fot. Unsplash.com

Potwierdza to najnowsze badanie zatytułowane Gender Bending and Gender Conformity: The Social Consequences of Engaging in Feminine and Masculine Pro-Environmental Behaviors”, opublikowane w dzienniku “Sex Roles”. Wyniki badania udowadniają, że niektóre zachowania proekologiczne są kojarzone z tożsamością płciową, co wpływa na postrzeganie orientacji seksualnej. Naukowcy poprosili 960 uczestników eksperymentu, aby ocenili, czy pewne fikcjonalne postaci są “kobiece” czy “męskie”. Mieli to stwierdzić na podstawie aktywności związanych z dbaniem o środowisko, takich jak opłacanie rachunków przez Internet, wyłączanie klimatyzacji, uszczelnianie okien, recykling albo wybieranie toreb na zakupy wielokrotnego użytku. Ochotnicy mieli za zadanie ocenić te zachowania w 10-stopniowej skali, której spektrum rozciągało się od zachowań heteroseksualnych do zachowań homoseksualnych. 

Uczestnicy badania, którzy zobaczyli, że fikcyjna męska postać przejawiała zachowania kojarzone z płcią kobiecą stwierdzali, że “nie są pewni co do jej tożsamości heteroseksualnej”. Mężczyźni oceniali np., że korzystanie z torebek na zakupy wielokrotnego użytku albo recykling to zachowania kobiece. Tym samym wyrażali przekonania, że nie są one kojarzone z męskością. Autorka badania, prof. Janet K. Swim z Pennsylvania State University skomentowała, że w związku z tymi stereotypami część mężczyzn może być zniechęcona do podejmowania zachowań proekologicznych. Badanie wykazało, że jeśli bycie postrzeganym jako osoba heteroseksualna jest ważna dla mężczyzn, nie zdecydują się na zachowania płciowo nonkonformistyczne, aby uniknąć stygmatu związanego ze skojarzeniami na ich temat. 

Fot. iStock

Ludzie mogą unikać pewnych zachowań, ponieważ starają się sprostać oczekiwaniom związanym z płcią, których spodziewają się po nich inni 

- mówiła prof. Swim.  

Cóż, wygląda na to, że pozostaje nam tylko edukować mężczyzn - panowie, dbanie o środowisko naprawdę nie czyni was gejami. 

Zobacz również: 9 drobnych nawyków, dzięki którym możesz zacząć chronić środowisko

Polecane wideo

Influencerzy znów ryzykują życie dla lajków. Tym razem szturmują radioaktywne jezioro
Influencerzy znów ryzykują życie dla lajków. Tym razem szturmują radioaktywne jezioro - zdjęcie 1
Komentarze (4)
Ocena: 3.25 / 5
gość (Ocena: 2) 20.09.2019 00:51
Mężczyzna spali śmieci. Gej zostawi ja dla potomnych bo wie, że spalać nie można. CO2 itd.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 09.08.2019 22:30
No tak, bo wyrzucanie śmieci na trawnik zamiast do kosza jest takie baaaaardzo męskie....
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 07.08.2019 23:04
Nie wiem czy się śmiać, czy płakać nad tym artykułem. Gorszych idiotyzmów już dawno nie czytałem. Dbanie o środowisko to przejaw gejostwa ??? Kto to wymyślił ???
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie