Zdjęcie, na które właśnie patrzysz w rzeczywistości jest... czarno-białe. O tej iluzji mówi cały Internet

Ty też to widzisz?
Zdjęcie, na które właśnie patrzysz w rzeczywistości jest... czarno-białe. O tej iluzji mówi cały Internet
Fot. Twitter.com (https://twitter.com/hodefoting)
01.08.2019

Złudzenia optyczne mają to do siebie, że wywołują w nas wiele emocji. Trudno nam przyjąć do wiadomości, że coś, co widzimy na własne oczy wcale takim nie jest. Czujemy się skonfundowani, nie jesteśmy w stanie pojąć, jak to możliwe, a nawet przestajemy ufać własnym zmysłom. Trzeba przyznać, że to trochę przerażające. 

Zobacz również: Internauci nie mogą dojść do porozumienia: Jakiego koloru jest ta sukienka?

Na pewno pamiętacie iluzję optyczną z granatowo-czarną/biało-złotą sukienką w roli głównej. Cały Internet kłócił się o to, jakiego koloru w rzeczywistości jest kreacja i nikt nie uznawał racji drugiej strony. Teraz skrajnych emocji przysparza internautom seria pewnych zdjęć zamieszonych na Twitterze przez ekonomistę Lionela Page’a. Zdjęcia w rzeczywistości są czarno-białe... chociaż nikt nie widzi ich w ten sposób. Na fotografiach są widoczne kolorowe paski, kratki oraz kropki, i to właśnie one sprawiają, że nasz mózg “koloruje” czarno-białe zdjęcia. 

To jest czarno-biała fotografia. Tylko paski są kolorowe. Obraz, który widzisz to efekt tego, co twój mózg przyjmuje za rzeczywistość na podstawie niepełnych informacji, które otrzymuje. Przesycona kolorowa siatka nałożona na obraz w skali szarości powoduje, że komórki w skali szarości są postrzegane jako kolorowe 

- wyjaśniał autor zdjęcia na swojej stronie internetowej. Mówiąc nieco prostszym językiem, nasz mózg nie wie, co zrobić z niepełną informacją, taką jak kontrast między jasnymi, kolorowymi liniami, a czarno-białymi obrazkami. W rezultacie wypełnia luki 

Podobnie było w przypadku słynnej sukienki, o kolor której kłócił się cały Internet. Nasz mózg decyduje o tym, jakiego koloru jest dana rzecz poprzez analizę światła z tego obiektu i odrzucenie światła, które go otacza. W związku z tym postrzegasz kolor sukienki w relacji do kolorów obiektów, które ją otaczają. Na zdjęciu sukienki kolory wokół niej są tak pomieszane, że nasz mózg nie jest w stanie ustalić, jakiego koloru faktycznie jest sukienka. Osoby, które postrzegają otaczające ją kolory jako ciemne widzą sukienkę w kolorze biało-złotym (choć w rzeczywistości jest ona granatowo-czarna). 

Ty też widzisz te zdjęcia w czerni i bieli? 

Zobacz również: Ten obrazek wcale nie jest czarno-biały. Kolor, który zobaczysz, powie o Tobie wszystko

Polecane wideo

To dlatego fatalnie wychodzisz na zdjęciach. Ona zdradziła, jak robić to lepiej
To dlatego fatalnie wychodzisz na zdjęciach. Ona zdradziła, jak robić to lepiej - zdjęcie 1
Komentarze (1)
Ocena: 2 / 5
gość (Ocena: 2) 03.08.2019 19:55
Są CZĘŚCIOWO czarno-białe, skoro jednak posiadają jakieś kolory.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie