9 drobnych nawyków, dzięki którym możesz zacząć chronić środowisko

To małe zmiany, a mają wielki wpływ na naszą planetę!
9 drobnych nawyków, dzięki którym możesz zacząć chronić środowisko
Fot. Unsplash
01.06.2019

O konieczności ochrony środowiska mówi się nie od dziś. Ale niestety wielu ludzi wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważnym problemem jest zanieczyszczanie naszej planety. Eksperci biją na alarm - to już ostatni dzwonek, aby coś zmienić, bo grozi nam zagłada. Nasze ekosystemy wymierają i jest wielce prawdopodobne, że przyszłe pokolenia będą żyły w koszmarnych warunkach.

Zobacz również: TE zdjęcia dzieli zaledwie rok... to przerażające

Jeśli uważasz, że nie ma sensu, abyś wprowadzała w swoje życie zmiany w związku z ochroną środowiska, bo większość ludzi i wielkie koncerny przemysłowe i tak robią swoje, jesteś w błędzie. Liczy się każdy, nawet najmniejszy gest. Zobacz, jakie drobne zmiany możesz wprowadzić do swojego codziennego życia aby zacząć dbać o nasza planetę.

#1: Wybieraj się na zakupy z własną torbą 

Ilość produkowanego plastiku jest zatrważająca. Ten materiał rozkłada się nawet do 1000 lat! To oznacza, że kawałek plastiku, jaki kiedykolwiek został wyprodukowany, w dalszym ciągu znajduje się na Ziemi, zanieczyszczając naszą planetę i stanowiąc śmiertelne zagrożenie dla ekosystemów. Sklepy spożywcze generują olbrzymie ilości plastikowych reklamówek, w które klienci pakują zakupione towary. W dodatku wiele osób wykorzystuje je tylko raz, po czym wyrzuca. Dlatego wybierając się na zakupy zawsze miej ze sobą swoje własne torby, najlepiej materiałowe. 

#2: Odkręć korek przed wyrzuceniem butelki 

Czy wiesz, że nawet jeśli segregujesz śmieci (a powinnaś!), ale przed wyrzuceniem plastikowej butelki nie odkręcisz od niej korka, twoje wysiłki pójdą na marne? To dlatego, że nakrętki są wykonane z czystego polimeru PET, podczas gdy butelki zrobione są z plastiku o innym składzie. Butelka z zakręconą nakrętką nie trafi zatem do recyklingu, tylko od razu na wysypisko śmieci. 


Fot. iStock

#3: Poproś o kawę w kawiarni do własnego kubka 

Wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez pysznej kawy z ulubionej kawiarni, a czasem nie kończy się tylko na jednym kubku. Taki napój przeważnie bierzemy na wynos, bo niestety rzadko kiedy mamy czas na spokojnie usiąść w lokalu. Wtedy zabieramy ze sobą plastikowy kubek, który potem ląduje w koszu. I tak w kółko. Jest na to prosty sposób - zaopatrz się we własny, wielorazowy kubek albo termos i zamawiając kawę w kawiarni poproś baristę, aby napój przelano ci do własnego pojemnika. W krajach zachodnich takie rozwiązanie to już praktycznie norma. 

#4: Wypłucz plastikowe opakowania przed wyrzuceniem 

Podobnie jak w przypadku butelek i korków, jeśli nie przygotujesz odpowiednio plastikowych opakowań przed wyrzuceniem, wcale nie przysporzysz się naszej planecie. To dlatego, że plastikowe opakowania zawierające resztki jedzenia są automatycznie uznawane za zanieczyszczone i skażone, słowem - nienadające się do recyklingu. Nie oznacza to, że musisz szorować plastikowe opakowania płynem do mycia – wystarczy, jeśli dokładnie wypłuczesz je pod bieżącą wodą. 

#5: Wykorzystuj resztki jedzenia 

To przerażające, ile ton żywności marnuje się każdego dnia tylko dlatego, że jesteśmy wybredni i nie mamy ochoty kolejny dzień z rzędu jeść tego samego. Miliony głodujących ludzi na świecie nie może sobie pozwolić na taki luksus. Marnowanie jedzenia nie przyczynia się też do ochrony środowiska. Zamiast wyrzucać resztki z obiadu czy kolacji warto wykazać się kreatywnością w kuchni i postawić na eksperymenty kulinarne. Pozostałości po różnych potrawach potrafią przerodzić się w zupełnie nowe danie, dzięki czemu resztki jedzenia nie lądują w koszu na śmieci. 

#6: Używaj kosmetyków opakowanych w plastik z recyklingu 

Przemysł kosmetyczny także generuje ogromne ilości plastiku. Oczywiście trudno wyobrazić sobie zakup np. szamponu w butelce innej niż plastikowa, ale istnieją rozwiązania, które mimo wszystko chronią środowisko. Wystarczy, że zaczniesz kupować kosmetyki opakowane w plastik pochodzący z recyklingu. Jedną z marek, która wprowadziła takie rozwiązanie jest Kevin Murphy. To pierwsza marka kosmetyczna na świecie, która tworzy swoje opakowania w całości z plastiku odzyskanego z oceanów (Ocean Waste Plastic, czyli w skrócie OWP). 

„Według danych każdej minuty do oceanu trafia tyle plastiku, ile jest w stanie pomieścić ciężarówka pełna śmieci. To aż 8 milionów ton plastiku trafiającego rocznie do oceanu. Zaś aktualnie w wodach oceanicznych znajduje się ponad 150 ton odpadów” - wyjaśnia Kevin Murphy. Pierwsze butelki szamponu ANGEL.WASH powstałe w procesie recyklingu odpadów oceanicznych będą dostępne w sprzedaży jesienią 2019 roku. 

Fot. Kevin Murphy

#7: Przesiądź się na rower 

Naszą planetę niszczy nie tylko wszechobecny plastik, ale także spaliny. To one przyczyniają się do powstawania smogu, który truje nas zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym i zanieczyszczają powietrze. W dobie, kiedy każdy marzy o własnym samochodzie, problem spalin zaczyna wymykać się spod kontroli. Paradoksalnie posiadanie własnych czterech kółek na co dzień potrafi przysporzyć więcej problemów niż korzyści. Kierowcy stoją w korkach, wydają duże sumy na paliwo, obowiązkowe przeglądy techniczne i ubezpieczenie, płacą za miejsca parkingowe – pod warunkiem, że uda im się takie znaleźć. Świetną i przyjazną środowisku alternatywą dla samochodów jest rower. To środek komunikacji “eco-friendly”, a w dodatku jazda na jednośladzie ma zbawienny wpływ na naszą kondycję. A jeśli nie masz roweru albo warunki meteorologiczne nie sprzyjają temu środkowi lokomocji, postaw na komunikację publiczną. 

#8: Ogranicz spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego 

Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale produkcja zwierzęca jest dla środowiska dużo bardziej obciążająca niż roślinna. To dlatego, że wymaga więcej energii i wody, powoduje większą erozję gleby, zanieczyszczenie powietrza, wylesianie terenów, niszczenie siedlisk czy ginięcie gatunków. Poziom emisji gazów cieplarnianych związanych z chowem zwierząt jest porównywalny z emisjami całego sektora transportowego i wynosi ok. 15 proc. emisji globalnych. Warto wziąć to sobie do serca i ograniczyć spożywanie mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, np. nabiału. Zacznij małymi kroczkami i spróbuj zorganizować sobie w tygodniu jeden wegetariański lub wegański dzien. Szybko odkryjesz, że dania bezmięsne są naprawdę pyszne i pożywne. 

#9: Dawaj dobry przykład 

Na koniec mała, ale istotna rada – nie zachowuj tego wszystkiego dla siebie, ale dziel się wiedzą na temat tego, jak możesz dbać o środowisko z innymi. Dawaj dobry przykład osobom z twojego otoczenia, a szanse, że będziemy wspólnie poprawiać stan naszej planety staną się znacznie większe. 

Zobacz również: Zamiast krokodyla - zagrożone gatunki zwierząt. Wyjątkowy projekt marki Lacoste

Polecane wideo

Jeszcze niedawno wyglądała tak. Dziś można ją pomylić z Chodakowską
Jeszcze niedawno wyglądała tak. Dziś można ją pomylić z Chodakowską - zdjęcie 1
Komentarze (8)
Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 2) 08.08.2019 12:50
Co to za bzdura z myciem/płukaniem opakowań ?! Skąd Wy bierzecie takie informacje?!
odpowiedz
Filla3 (Ocena: 5) 05.08.2019 23:08
Może to nie drobny nawyk, ale warto naprawde zainwestowac w fotowoltaike. U nas zamontowalismy panele słoneczne od oze-biomar - są mega!
odpowiedz
gość (Ocena: 4) 19.06.2019 07:26
Zazwyczaj gdy idę do sklepu biorę ze sobą torbę na zakupy. Ale czasami jej zapomnę i kupię plastikową,którą później użyje jeszcze ok.30-40 rqzy w zależności czy mi się nie przerwie
odpowiedz
Justa (Ocena: 5) 03.06.2019 00:02
Nie palmy węglem. Palmy peletem. Nie palmy w kopciuchach, a certyfikowanych kotłach. Polecam swój EEI PELLETS kostrzewa. Ot rozwiązanie iście ekologiczne
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.06.2019 16:29
Bzdura z tymi korkami, bo na taśmie w sortowni odpadów i tak to robią, więc my wcale nie musimy tego robić. Nie wiem czy drogi Papilot wie, ale odpady recyklingowe nie trafiają na wysypisko śmieci, tylko są przewożone właśnie do sortowni.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie