Nie lubimy kupować od ładnych ekspedientek!

Ładną sprzedawczynię traktujemy jako zagrożenie i potencjalną konkurencję. Niektóre z nas, na widok atrakcyjnej ekspedientki, wychodzą nawet ze sklepu!
Nie lubimy kupować od ładnych ekspedientek!
26.08.2009
>

Nie jest tajemnicą, że wprost uwielbiamy zakupowe szaleństwo, a wielogodzinne wojaże po galeriach handlowych to nasz żywioł. Zakupy traktujemy jako doskonały sposób na ekspresową poprawę humoru i zapomnienie o szarej rzeczywistości. Podczas wizyty w sklepie odzyskujemy zresztą nie tylko dobry nastrój, ale również pewność w siebie – wśród półek po brzegi wypełnionych najmodniejszymi kąskami sezonu czujemy się piękniejsze i bardziej atrakcyjne. Nic więc dziwnego, że gdy na horyzoncie pojawia się długonoga ekspedientka z ponętnym biustem, czar zakupów pryska, a my mamy ochotę uciec, gdzie pieprz rośnie.

Taką zależność odkryła i udowodniła dr Bianca Price z Uniwersytetu Południowej Australii w Adelajdzie. Do tego typu badań zainspirowała ją młoda studentka pracująca jako ekspedientka w sklepie odzieżowym jednej z popularnych, sieciowych marek. Dziewczyna żaliła się Price, że gdy złamała rękę, nie mogła obsługiwać klientów przy kasie, ponieważ jej wygląd nie spełniał odpowiednich wymogów. W efekcie, studentka przez cały okres noszenia gipsu pracowała w magazynie. Dr Price postanowiła wtedy sprawdzić, czy słuszne jest przekonanie, że ładna obsługa w sklepie bardziej zachęca do zakupów.

W tym celu badaczka zaprezentowała grupie 314 kobiet w różnym wieku fotografie atrakcyjnych i nieatrakcyjnych ekspedientek. Każda z respondentek miała odpowiedzieć na pytanie, od której sprzedawczyni kupiłaby kosmetyki albo telefon komórkowy. Zdecydowana większość kobiet bez wahania odpowiedziała, że wybrałaby produkt sprzedawany przez brzydszą ekspedientkę. Dr twierdzi, że takie zachowanie wynika z poczucia zagrożenia, które odczuwamy, gdy w zasięgu naszego wzroku pojawia się ładniejsza konkurentka.

„Na każdym rogu ulicy jesteśmy bombardowani obrazami idealnej kobiety. W rezultacie, szczególnie młode dziewczyny czynią ze swojego wyglądu rodzaj CV. Uważamy, że to on może decydować, ilu przyjaciół mamy, czy uda nam się znaleźć partnera oraz czy odniesiemy sukces zawodowy. Kobiety są istotami rywalizującymi biologicznie, więc jeśli ktoś stanowi dla nas zagrożenie, robimy wszystko, aby je wyeliminować" – tłumaczy.

Ciekawe jesteśmy, czy wyniki tych badań wpłyną na sposób rekrutacji osób na stanowisko sprzedawcy w sklepach z kobiecą odzieżą. Do tej pory dbano o to, aby ekspedientka była wizytówką firmy, a niektóre marki ubierały nawet swoje pracownice w jednolite, służbowe uniformy i wymagały od nich nienagannego manicuru. Czyżby trend miał się teraz zmienić?

Natasza Lasky

Zobacz także:

Pokolenie zakupoholiczek 

Niestraszne im debety na kartach kredytowych, kolejne pożyczki ani nawet rosnące w banku odsetki… Liczą się tylko zakupy!

Lumpeksy - tak czy nie? 

Zakupy w second-handzie to wielka frajda, jednak nie każdy je lubi…

Polecane wideo

Komentarze (157)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 15.10.2012 09:26
Sklepy z używaną odzieżą, to dla mnie zawsze istna skarbnica oryginalnych ciuchów, butów i dodatków. W lumpeksach potrafię znaleźć markowe ciuchy, nawet z metkami. Są wśród nich ubrania takich producentów jak: H&M, Carry, Reserved, River Island, New Look, Adidas, Nike, Orsay, Mark&Spencer. Zapraszam ilovesecondhands.blogspot.com/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.07.2010 22:26
to ze mną zaden pracodawca nie ubije interesu bo jestem za ładna
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.07.2010 11:16
dobry artykuł he he he , a co można powiedzieć jak wchodzi do sklepu super ładna kobieta to sprzedawczyni nawet nie raczy mi podać ciucha, niestety w moim wypadku tak jest, 9 nie ukrywam ze jestem bardzo atrakcyjna, wyróżniam sie urodą południową) przepraszaqm za nieskromnosc w tym momencie, ale tak mam spojrzy głupio zmierzy i to ja wychodzę:( to działa w obie strony ale bardziej traci ładna klientka
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 23.05.2010 19:10
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu:P:P:P:P
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.08.2009 11:59
mi to objętne od kogo kupuję.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie