6 pomocnych wskazówek dla dziewczyn, które właśnie robią prawo jazdy

Jesteś początkującym kierowcą? Ten artykuł jest dla Ciebie.
6 pomocnych wskazówek dla dziewczyn, które właśnie robią prawo jazdy
Fot. pexels.com
14.05.2019

Nikt nie rodzi się z prawem jazdy w dłoni. To umiejętność, której każdy może się nauczyć. Oczywiście jedni będą lepszymi kierowcami, inni gorszymi, ale prowadzenie samochodu to nie jest czarna magia. Wiadomo, że zdawanie egzaminu (a także przygotowywanie się do niego) jest stresującym wydarzeniem, jednak mimo wszystko warto zapamiętać 6 ważnych wskazówek, które nieco złagodzą stres.

Jeśli zatem jesteś właśnie początkującym kierowcą i przygotowujesz się do testu na prawo jazdy, ten artykuł jest dla ciebie. Głowa do góry, wszystko będzie dobrze!

Zobacz także: „Już 7 razy oblałam egzamin na prawo jazdy. Czy powinnam spróbować jeszcze raz?”

#1 Nie przejmuj się samochodami, które jadą za Tobą

Początkujący kierowcy zwykle czują się zestresowani tym, że jadą zbyt wolno. Samochody, które ich mijają ze zniecierpliwieniem, a nawet trąbienie nie polepszają sytuacji. O ile to możliwe, po prostu się tym wszystkim nie przejmuj. Dopiero uczysz się prowadzić auto, więc to oczywiste, że nie czujesz się jeszcze pewnie za kierownicą i nie rozwiniesz od razu zawrotnej prędkości.

#2 Idź na test dopiero, kiedy będziesz gotowa

Jeśli nadal nie czujesz się za kierownicą pewnie, dokup kilka dodatkowych jazd. Nie bój się zadawać pytań, nie bój się mówić o swoich wątpliwościach. Przetestuj wszystkie parkowania, skrzyżowania, ronda, które sprawiają ci trudność. Zapisz się na egzamin dopiero wtedy, kiedy poczujesz się za kółkiem pewniej.

#3 Przećwicz najważniejsze dla ciebie trasy

Sama wiesz najlepiej, gdzie będziesz jeździła najczęściej: do ulubionej galerii, do przyjaciółki, do partnera. Razem z instruktorem możesz przećwiczyć tę trasę kilkukrotnie. Dzięki temu po zdanym egzaminie będziesz czuła się pewniej.

#4 Po zdanym egzaminie praktykuj na mało uczęszczanych drogach

Nie ma nic złego w tym, że po zdanym egzaminie nadal będziesz czuła się za kółkiem niezbyt pewnie. Dlatego warto jak najczęściej ćwiczyć jazdę na mniej uczęszczanych drogach, na których inne auta i inni kierowcy nie będą cię tak mocno stresować. Poproś zaufaną osobę z rodziny, aby towarzyszyła ci w takich wyprawach – najlepiej, jeśli będzie to doświadczony kierowca, który przy okazji da ci kilka przydatnych wskazówek.

#5 Zachowaj spokój przy agresywnych kierowcach

Na agresywnego kierowcę możesz natrafić w najmniej oczekiwanym momencie. Oni po prostu pojawiają się nie wiadomo kiedy, a swoją złością i zniecierpliwieniem potrafią wyprowadzić innych prowadzących z równowagi. Nie daj się sprowokować, nie reaguj na zaczepki, pukanie się palcem w głowę czy trąbienie. Jesteś tak samo pełnoprawnym kierowcą, jak oni, choć masz na drodze mniejsze doświadczenie. Każdy kiedyś zaczynał swoją przygodę z prawem jazdy.

#6 Postaw na praktykę

Jak tylko uda ci się zdać egzamin na prawo jazdy, postaraj się jeździć samochodem jak najczęściej. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Im szybciej przekonasz się do samodzielnej jazdy, tym lepiej dla ciebie.

Zobacz także: TEST: Czy jesteś gotowa na PRAWO JAZDY?

Polecane wideo

Tym znakom zodiaku jest pisana kariera filmowa. To urodzone gwiazdy!
Tym znakom zodiaku jest pisana kariera filmowa. To urodzone gwiazdy! - zdjęcie 1

Komentarze (4)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 15.05.2019 17:28
Co za bzdura co za debil to wymyslil
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.05.2019 14:47
Dla młodego kierowcy praktyka jest najważniejsza. Niestety "młodzik" zapomina wszystko znacznie szybciej niż ktoś z doswiadczeniem. Wiem co mówię. Zdałam mając lat 18 i przez miesiąc musiałam się dopraszac o samochód. Przez co miałam problemy na początku i jeździłam po polnych drogach tylko (by sobie przypomnieć co i jak). Obecnie jeżdżę średnio raz na dwa miesiące (bo nie mam potrzeby częściej) i bez problemu wszystko pamiętam. Jednak prawko mam już 9 lat.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.05.2019 08:38
Jak zdałam za pierwszym ale potem poszłam na studia, gdzie nie miałam samochodu tylko jeździłam komunikacja miejska i sie po prostu odzwyczailam od auta. Teraz efekt jest taki ze mam prawo jazdy a nie umiem jeździć. Najważniejsza jest praktyka i jak najczęstsze jeżdżenie autem po zdanym egzaminie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.05.2019 07:29
Przede wszystkim nie poddawać się. Ja pierwszy raz robiłam prawko zaraz po 18, niestety wtedy po 3 próbach się poddałam. Później bardzo żałowałam, ale nie miałam też odwagi wrócić do tematu. Zdecydowałam się po 10 latach, znów nie zdałam raz, drugi, trzeci i czwarty, znów byłam bliska zrezygnowania, ale za 5 razem się udało
odpowiedz

Polecane dla Ciebie