Najpopularniejsze drugie i trzecie imiona w Polsce. Mahomet na wysokim miejscu

Ponad połowa rodaków nosi przynajmniej dwa imiona.
Najpopularniejsze drugie i trzecie imiona w Polsce. Mahomet na wysokim miejscu
Fot. iStock
28.03.2019

Dla większości z nas drugie imię to tylko dodatek. Występuje w dokumentach, ale nie używamy go na co dzień. Zazwyczaj nie mamy nawet pojęcia, jak brzmią pełne dane osobowe naszych najbliższych. Chociaż oficjalnie możemy mieć tylko dwa, niektórzy rodacy mogą się pochwalić aż trzema imionami. I nie mówimy o tych z bierzmowania.

Zobacz również: Te imiona Polacy lubią najbardziej. W ostatnim roku wybierali je najczęściej

Jak wynika z rejestru opublikowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji, ponad połowa Polaków posiada drugie imię. To niemal 22,7 mln osób. Można przypuszczać, że w większości przypadków to forma upamiętnienia starszych członków rodu. Dzieci często otrzymują drugie imię po rodzinach lub dziadkach.

Ale które najczęściej? Serwis aleteia.org przeanalizował dostępne dane i zaprezentował wyniki.

Najpopularniejsze drugie imię żeńskie

W rankingu królują imiona tradycyjne: 1. Maria, 2. Anna, 3. Katarzyna, 4. Barbara. Pierwsze z nich nosi 1,4 mln Polek, a drugie - ponad 800 tysięcy.

Co ciekawe, wyniki te nie różnią się specjalnie od najpopularniejszych pierwszych imion żeńskich: 1. Anna, 2. Maria, 3. Katarzyna, 4. Małgorzata.

Najpopularniejsze drugie imię męskie

Męski ranking prezentuje się następująco: 1. Jan, 2. Piotr, 3. Stanisław, 4. Andrzej. W przypadku panów trudno o wynik porównywalny do niemal 1,5 mln Marii. Jan to drugie imię 600 tysięcy mężczyzn.

Zupełnie inaczej wygląda lista najpopularniejszych polskich imion: 1. Piotr, 2. Krzysztof, 3. Andrzej, 4. Tomasz.

Zobacz również: Imiona wymyślone przez pisarzy. Wcześniej nikt o nich nie słyszał, a dziś są popularne

Najmniej popularne drugie imiona

Na końcu rankingu znalazły się m.in. Lewko, Bartosław, Chwalisław, Jędryk, Merużan, Ilayla, Dalwinder, Clémence, Capucine, Babak, Sindbad czy… Vasselina.

Najpopularniejsze trzecie imię

Zgodnie z polskimi przepisami obywatel może nosić maksymalnie dwa imiona (to z bierzmowania nie jest odnotowywane w żadnych państwowych rejestrach). „Mimo to 2058 osób mieszkających w Polsce nosi trzy imiona lub więcej. Jak to możliwe? Przepis nie dotyczy obcokrajowców i ich dzieci” - tłumaczy portal.

Wśród żeńskich trzecich imion prym wiedzie Maria. Znacznie większym zaskoczeniem może być lider wśród mężczyzn - Mahomet.

Zobacz również: To podobno najbrzydsze imiona w Polsce. Rodzice nie chcą ich nadawać dzieciom

Polecane wideo

Imiona żeńskie, które odstraszają mężczyzn
Imiona żeńskie, które odstraszają mężczyzn - zdjęcie 1
Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie