Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy trzeba przestawić zegarki?

To już w marcu. Będziemy spać godzinę krócej.
Zmiana czasu z zimowego na letni. Kiedy trzeba przestawić zegarki?
Fot. Unsplash
23.03.2019

Pomysł podziału czasu na letni i zimowy powstał w XIX wieku, jednak wprowadzono go w życie dopiero w wieku XX. Kilka lat wcześniej, w 1884 roku, dzięki kanadyjskiemu wynalazcy, Sandfordowi Flemingowi, świat został podzielony na 24 strefy czasowe. Ten sam pan wymyślił też inną przydatną rzecz - wrotki. Po wprowadzeniu stref uczeni zaczęli myśleć nad wydłużeniem dnia w niektórych porach roku. O potrzebie stosowania czasu letniego pisał sto lat wcześniej Benjamin Franklin, jednak jego artykułu ze względu na humorystyczną wymowę nie potraktowano poważnie.

Zobacz także: W piątek 13-go będzie już po wszystkim. Ujawniono nową datę końca świata

Po raz pierwszy czas przestawiono w Niemczech, podczas I wojny światowej. Potem, za przykładem naszych zachodnich sąsiadów, poszły inne kraje. W części państw zrezygnowano z tego pomysłu, m.in. na terytoriach położonych wzdłuż równika (ze względu na niewielkie różnice w długości dnia w różnych porach roku), np. w RPA, Ghanie, Paragwaju, Libii, Maroku, Japonii, Indiach i Chinach oraz w jednym kraju europejskim - Islandii. W sumie podział na czas letni i zimowy stosuje kilkadziesiąt państw.

Kiedy wrócimy do czasu letniego? Już niedługo – 31 marca. Przestawianie zegarków w tym przypadku następuje bowiem zawsze w ostatnią niedzielę marca. Oznacza to, że pośpimy godzinę krócej i 1 kwietnia będzie dla nas wyjątkowo trudny.

Na szczęście w dobie smartfonów nie musimy pamiętać o tym, żeby przestawiać zegarki. Jeśli jednak posiadasz zegarek tarczowy, wskazówki będziesz musiała przesunąć do przodu, czyli w prawo - dokładnie o jedną godzinę.

Jak długo będziemy jeszcze stosować zmianę czasu w Polsce? - W przeprowadzonej rok temu ankiecie, mieszkańcy Unii Europejskiej znaczną większością głosów opowiedzieli się za likwidacją zmiany czasu. Aktualnie tym tematem zajmuje się Komisja Europejska. Czy w marcu 2019 roku po raz ostatni przestawimy nasze zegarki? Do niedawna byliśmy tego pewni (bowiem od kilku sezonów każda zmiana czasu nazywana jest tą „ostatnią”). Okazuje się jednak, że państwa, które zdecydowały się na pozostanie w czasie letnim (w tym Polska) prawdopodobnie na ostatnią zmianę czasu będą musiały poczekać do marca 2021 roku! – informuje glamour.pl.

A was zmiana czasu męczy czy jest wam zupełnie obojętna?

Zobacz także: Jackowski zdradził, kiedy warto wziąć urlop. To ma być najpiękniejszy miesiąc roku

Poznaj swój słowiański znak zodiaku
Poznaj swój słowiański znak zodiaku - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 25.03.2019 11:57
Niby wszystko fajnie, wszystko cacy, ale nasz prawidłowy czas to czas zimowy. Więc powinniśmy pozostać przy czasie zimowym, a nie cudować z letnim. Przy czasie letnim wogóle człowiek słońca nie zobaczy w zimie. :/
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.03.2019 09:53
dobrze, że tej zmiany czasu już nie będzie za dwa lata
odpowiedz

Polecane dla Ciebie