Z tym obrazkiem dzieje się coś dziwnego, kiedy przybliżysz i oddalisz głowę

Magia? Nie, naukowcy znaleźli wyjaśnienie.
Z tym obrazkiem dzieje się coś dziwnego, kiedy przybliżysz i oddalisz głowę
23.02.2019

Wydaje się, że ludzki mózg nie ma już przed nami żadnych tajemnic. Został gruntownie przebadany i każdy zachodzący w nim proces można logicznie wytłumaczyć. To nie do końca prawda, bo naukowcy wciąż mają sporo do wytłumaczenia. Dowodem na to jest najnowsze chińskie odkrycie.

Zobacz również: O tym zdjęciu mówią wszyscy. 90% ludzi nie wie, co przedstawia

Badacze postanowili sprawdzić, na jakiej zasadzie działa tzw. iluzja Pinny-Brelstaffa. To nieruchomy obraz, który sprawia zupełnie inne wrażenie. Przybliżając i oddalając głowę w czasie oglądania grafiki okazuje się, że poszczególne elementy jednak nie stoją w miejscu. A przynajmniej tak interpretuje to nasz umysł.

Jak to się dzieje?

- Naukowcy z Chin odkryli właśnie, że odpowiada za to opóźnienie przekazywania sygnału między rejonami mózgu, które zajmują się opracowaniem obrazu - czytamy na nt.interia.pl.

Odkrycie było możliwe dzięki badaniu, w którym wzięli udział ludzie oraz zwierzęta - makaki. Ssaki z rodziny koczkodanowatych nauczono sygnalizować, gdy widzą ruchomy obiekt. Okazało się, że tę konkretną iluzję odbierają dokładnie tak samo, jak osoby ludzkie.

Zobacz również: Ten obrazek wcale nie jest czarno-biały. Kolor, który zobaczysz, powie o Tobie wszystko

- Makaki miały wszczepione w mózg elektrody, które pozwalały bezpośrednio przekonać się, jak przebiega obróbka bodźców związanych ze złudzeniem optycznym. Okazało się, że między aktywnością rejonu mózgu, który zajmuje się odbiorem ruchu w skali globalnej, a aktywnością rejonu monitorującego ruch w skali lokalnej jest około 15-milisekundowe opóźnienie - tłumaczy serwis.

fot. pixabay

To opóźnienie w naszym mózgu można uważać za pewnego rodzaju usterkę, ale w rzeczywistości jest ono dowodem wydajności jego pracy. Gdy widzimy jakiś obiekt, mózg stara się szybko ustalić, co to jest. Ponieważ fizyczne zasady, na jakich opiera się otaczająca nas rzeczywistość są stałe, mózg uznaje to, co mu się wydaje za rzeczywistość i wskazuje nam, że coś się tam rusza. To trochę tak, jak w ogólnym hałasie na imprezie próbujemy usłyszeć słowa konkretnej osoby. Nasz ruch względem obrazka jest takim dodatkowym szumem, a iluzja tym głosem, który staramy się wychwycić. To musi potrwać

- wyjaśnia współautor publikacji, którego cytuje nt.interia.pl.

Brzmi skomplikowanie, ale mówiąc w skrócie: nasz mózg nie zawsze nadąża za rzeczywistością.

Zobacz również: Na tym obrazku podobno ukrywa się zwierzę. Nie wszystkim udaje się je zobaczyć

Tak ludzie reagują na śmierć ukochanego zwierzaka. Uchwycono to na zdjęciach
Tak ludzie reagują na śmierć ukochanego zwierzaka. Uchwycono to na zdjęciach - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie