Mówi się, że to najbardziej przeklęte miejsce w Polsce. Doszło tu do wielu niewytłumaczalnych tragedii

Odważylibyście się tam wybrać?
Mówi się, że to najbardziej przeklęte miejsce w Polsce. Doszło tu do wielu niewytłumaczalnych tragedii
Fot. Unsplash
28.12.2018

Są na świecie miejsca owiane złą sławą. Takie, o których myśl przyprawia o gęsią skórkę i sprawia, że włos jeży się na głowie. I mimo że nie jesteśmy w stanie wyjaśnić irracjonalnego lęku, nas ogarnia, gdy pada nazwa takiego miejsca, czujemy, że wiąże się z nim jakaś mroczna tajemnica, koszmarne wspomnienia i coś, czego nie jesteśmy w stanie ogarnąć rozumem. 

Zobacz również: EXCLUSIVE: Zamieszkałam w nawiedzonym domu. Budzę się i zasypiam w strachu

Na świecie jest wiele miejsc, które od dawna uchodzą za nawiedzone. Wśród tych najsłynniejszych wymienia się m.in. japoński Las Samobójców, czyli Aokigahara czy meksykańska wyspa lalek (Isla de las Munecas). Ale i w naszym kraju nie brakuje miejsc, które powinno się omijać szerokim łukiem, a najlepiej również o nich nie wspominać. Zwłaszcza jedno miejsce zyskało miano najbardziej przeklętego w całej Polsce. To z powodu wielu niewytłumaczalnych i koszmarnych tragedii, do których tam doszło. Wiele osób jest przekonanych, że tym miejscem rządzą nieznane, mroczne siły, które pragną krzywdzić ludzi. Tym miejscem jest – nomen omen – Diablak, znany też jako Babia Góra albo Matka Niepogód. Jest to najwyższy, bo liczący sobie 1723 metry szczyt masywu Babiej Góry w Paśmie Babiogórskim należącym do Beskidu Żywieckiego. Zdaniem wielu Diablak słynie z niezwykle efektownych widoków podczas wschodów i zachodów słońca, zwłaszcza w okresie letnim. Z tego powodu już od wielu dekad to popularny kierunek dla turystów i miłośników górskich wycieczek. 

Fot. commons.wikimedia.org

Niestety Diablak jest znany również ze względu na zdecydowanie bardziej mroczne wydarzenia. Na przestrzeni lat w tym miejscu doszło do wielu tragedii, z których nie wszystkie zostały wyjaśnione. Już sama nazwa tego szczytu daje do myślenia. Jej pochodzenie tłumaczy legenda, według której na szczycie Babiej Góry diabeł budował zamek dla zbójnika, który podpisał z nim umowę. Jednak gdy zapiał kur, niemal już ukończony zamek zawalił się, grzebiąc w ruinach zbójnika. Podczas burzy można podobno usłyszeć spod głazów brzęk jego ciupagi. Stąd też dla tego szczytu w ludowym nazewnictwie używano nazwy Diablak, Diabli Zamek lub Diable Zamczysko. Na dawnych niemieckich mapach szczyt ten opisany był jako Teufelspitze, czyli Góra diabła - podaje Wikipedia.  

Ale to nie koniec. Inne mroczne wydarzenia związane z Diablakiem są jak najbardziej prawdziwe. W lutym 1935 roku podczas rajdu narciarskiego na Babiej Górze miała miejsce silna zawieja śnieżna. 4-osobowa grupa narciarzy KS „Beskid” z Andrychowa nie zauważyła budynku schroniska na szczycie (obecnie już nieistniejącego) i zamarzła w śnieżycy. Zwłoki trzech narciarzy znaleziono w pobliżu schroniska – jeden z nich przejechał w odległości 1 metra od budynku schroniska, nie zauważając go! Zwłoki czwartego znaleziono dopiero w maju, po stopnieniu śniegów.  

Lata 60. XX wieku również nie były łaskawe dla turystów, którzy za cel swoich wypraw obrali sobie właśnie Diablaka jak i dla nieszczęśników, którzy mieli pecha i znaleźli się w jego pobliżu. Pewnego razu mimo idealnej pogody na Babiej Górze rozbił się helikopter. W wyniku katastrofy zginął pilot maszyny i pasażer. Z kolei w 1969 roku o zbocze Diablaka zahaczył samolot pasażerski. W wyniku zdarzenia zginęły 53 osoby. Fatum ciążące nad tym szczytem ciągnie się do dziś - w 2016 roku rozbił się tam mały samolot. W katastrofie zginęły 3 osoby 

Fot. Unsplash.com

Myślicie, że Diablak to rzeczywiście przeklęte miejsce, którym rządzą mroczne siły? A może wszystkie te katastrofy to tylko dziwny zbieg okoliczności? 

Zobacz również: Tajemnica domu w Amityville

Polecane wideo

Zwiedzają cały świat, robią piękne zdjęcia, a przy tym są... zupełnie nadzy. Para nudystów w podróży podbija Instagram
Zwiedzają cały świat, robią piękne zdjęcia, a przy tym są... zupełnie nadzy. Para nudystów w podróży podbija Instagram - zdjęcie 1
Komentarze (10)
Ocena: 2.3 / 5
Jolka (Ocena: 1) 02.08.2019 00:31
Ale bzdury.... od dziś nie wchodzę już na tą stronę... masakra...
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 29.12.2018 08:46
I tak właśnie czytamy i wbijamy sobie do głowy masę nie mających sensu i nie mających nic wspólnego z prawdą informacji. Jakiś dziennikarz dostał kolejne zadanie by napisać coś co wogole może być przeczytane w tego typu portalach ? no i osiągnął cel bo ja sama weszłam jak przeczytałam już sam tytuł. Czyli udało mu się, tylko takim sposobem że napisał same bzdury i totalne głupoty poparte wyszukanymi gdzieś pobieżnie i przekręconym i faktami o Babiej. Można się załamać tym jaka wiedzą dzisiaj jesteśmy ładowania w necie. Ktoś marnuje czas pracując w ten sposób i ktoś kto to czyta. To wszystko robi się jednym klamstwem. I co z tego, że mamy taką technologie dzisiaj skoro służy ona tylko tworzeniu jakiegoś iluzjonistycznego i klamliwego życia dla wszystkich. Proponuję by zamiast czytać takie głupoty i horrory tworzone na autentyczne, które niczemu nie służą przejechać się autentycznie w takie miejsca ? zapewniam, że doznania o wiele lepsze. Życzę miłej dalszej pracy we wkręcaniu innych tej osobie która to pisała bo widać że to lubi - po prostu tworzyć takie opowiastki i więcej profesjonalizmu jeśli coś. Pozdrawiam Mieszkanka spod Babiej
odpowiedz
gość (Ocena: 2) 29.12.2018 02:15
Wysokość nawet źle podali ?
odpowiedz
Flik (Ocena: 1) 28.12.2018 23:23
O mało się nie posralem. Babia zima jest piękna polecam
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 28.12.2018 22:35
Mieszkam niedaleko babiej góry i nic nie słyszałem żeby jakiś samolot rozbił się w 2016 ale głupoty
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie