12 grzechów, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Masz je na sumieniu?
12 grzechów, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia
Fot. Unsplash
28.12.2018

W okresie wielkanocnym oraz Bożego Narodzenia każdy katolik ma obowiązek przystąpić do sakramentu pokuty i pojednania, czyli spowiedzi. Osoby wierzące i praktykujące spowiadają się oczywiście częściej niż dwa razy w roku. Problem w tym, że nie każdy przystępujący do sakramentu... otrzymuje rozgrzeszenie.

REPORTAŻ: Ksiądz zadał mi w czasie spowiedzi bardzo niedyskretne pytanie...

Warunkiem odpuszczenia grzechów jest szczery żal i postanowienie poprawy. Poza tym znaczenie ma wyznanie wszystkich grzechów ciężkich. Zatajenie jakiegoś albo wprowadzenie w błąd spowiednika powoduje automatycznie nieważność spowiedzi. Trzeba też wspomnieć o grzechach, które mogą rozgrzeszyć jedynie biskupi albo Stolica Apostolska.

Oto 12 najcięższych grzechów. Wiedziałaś, że popełniając je, możesz nie dostać rozgrzeszenia?

Nierząd

Pod tym pojęciem kryją się wszystkie formy współżycia dwóch osób stanu wolnego. Nieważne, czy żyją w konkubinacie czy współżyją ze sobą, mieszkając oddzielnie. Zarówno jedno, jak i drugie nie zostanie rozgrzeszone bez postanowienia o zerwaniu z nim. Warunkiem rozgrzeszenia jest bowiem skrucha i postanowienie poprawy.

Cudzołóstwo

To taki stan, w którym co najmniej jedna osoba znajduje się w związku sakramentalnym. Jeżeli nie ma stwierdzenia jego nieważności, dochodzi do cudzołóstwa. Aby dostać rozgrzeszenie, podobnie jak w pierwszym przypadku, należy zerwać z tym grzechem.

Apostazja

Jest ona formalnym porzuceniem wiary. Na mocy prawa kanonicznego dochodzi do ekskomuniki, czyli wykluczenia z życia Kościoła, ale w tym przypadku na własne życzenie. Apostazję odnotowuje się w księgach parafialnych. Najpierw należy zdjąć ekskomunikę (zrobi to jedynie biskup), a potem dopiero można przystąpić do spowiedzi.

Aborcja

Aborcja jest według Kościoła czynem tak poważnym, że rozgrzeszenia może udzielić jedynie biskup. Ten grzech prowadzi bowiem do wykluczenia ze wspólnoty Kościoła. Co ciekawe, popełnia go nie tylko kobieta, której dziecko zostało usunięte, ale także osoba namawiająca do niego czy udzielająca środków finansowych, a także lekarz przeprowadzający aborcję.

Zabicie własnego dziecka

W przypadku gdy to własny rodzic zabija dziecko, rozgrzeszenie może dać tylko biskup albo osoba stojąca wyżej od niego w hierarchii kościelnej.

LIST: „Nie dostałam rozgrzeszenia za seks przed ślubem”

Odprawiane mszy św. przez osobę bez święceń kapłańskich

Ten grzech może odpuścić jedynie biskup.

Przynależność do stowarzyszeń walczących z Kościołem

W tym przypadku ksiądz również nie może dać rozgrzeszenia. Potrzebna jest interwencja biskupa.

Pobicie lub zabójstwo biskupa

To kolejny grzech, który może rozgrzeszyć jedynie biskup albo wyznaczony przez niego kapłan.

Znieważenie Najświętszego Sakramentu

Przykładem może być celowe rozsypanie konsekrowanej hostii, wynoszenie jej w celu profanacji i tym podobne. To jeden z najcięższych grzechów. Może być rozgrzeszony jedynie przez Stolicę Apostolską.

Pobicie/zabicie papieża

To kolejny grzech, który zalicza się do tych najcięższych. Rozgrzeszy go Stolica Apostolska.

Zdradzenie tajemnicy spowiedzi

Tylko biskup Rzymu może rozgrzeszyć ten grzech.

W ostrych słowach wyjaśniła, dlaczego nie przyjmuje księdza na kolędzie. "Do modlitwy nie potrzebuję pazernego tłuściocha"

Zuchwałe wykorzystywanie miłosierdzia Bożego

To postawa polegająca na tym, że człowiek grzeszy, bo liczy, że Bóg i tak mu odpuści winę. Jest to grzech przeciwko Duchowi Św., którego się nie odpuszcza. W Piśmie Św. znajduje się nawet nawiązujący do tego zapis: „Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym” (Ewangelia wg św. Mateusza, 12,31-32). Grzech przeciwko Duchowi Św. polega również na odrzuceniu jego działania w Kościele.

 

Polecane wideo

Wierzą, że są wampirami. Piją krew, a z domu wychodzą tylko w nocy
Wierzą, że są wampirami. Piją krew, a z domu wychodzą tylko w nocy - zdjęcie 1
Komentarze (17)
Ocena: 4.53 / 5
gość (Ocena: 5) 22.10.2019 12:45
Rozwiodlam się z mężem 5 lat temu, teraz żyje w luźnych związkach, chciała bym dostać rozgrzeszenie czy jest ksiądz który wysłucha Porozmawia itp. Warszawa i okolice [email protected]
odpowiedz
Xxx (Ocena: 5) 09.01.2019 08:47
To pryncypała pedofile w ogóle nie powinni dostać rozgrzeszenia wg pisma chyba nie grzeszą ha ha ha śmiechu warte te wasze rozgrzeszenia
odpowiedz
Jovi (Ocena: 5) 29.12.2018 05:28
Jesli ktos pisze taki artykol powinien znac prawo ktore obowiazuje bo np .grzech aborcji moze rozgrzeszyc obecnie kazdy prawie ksiadz stalo sie tak od roku Milosierdzia Bozego czyli 2016 roku co ustanowil obecny papiez Franciszek .Wczesniej tez wielu ksiezy i zakonikow moglo to zrobic .Oczywiscie potrzebny jest szczery i prawdziwy zal i postanowienie poprawy
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.12.2018 23:50
Ironia kosciola. Kiedys poszlam do spowiedzi bo czulam, ze chce, ze musze. Mam 25 lat i nigdy do tego skora nie bylam, ale nadarzyla sie okazja. Postanowilam wyznac wszystkie grzechy. Ksiadz powinien wysluchac pouczyc. Rozgrzeszenia nie dostalam. Od konfesjonalu odeszlam placzac.. I wlasnie tego uczy nas kosciol.. 'i wiecej grzechow nie pamietam'.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 28.12.2018 21:19
Bardzo Połucłance
odpowiedz

Polecane dla Ciebie