Rzeczy, które nigdy by nie powstały, gdyby nie... kobiety!

Dowiedz się, co zawdzięczamy płci pięknej!
Rzeczy, które nigdy by nie powstały, gdyby nie... kobiety!
Fot. Unsplash
02.11.2018

Świat bez kobiet byłby światem bez kawy, szczotki do włosów i WiFi. Kobiety to również naukowcy! Często wydaje nam się, że za większość wynalazków odpowiadają mężczyźni, jednak okazuje się, że jesteśmy w błędzie.

Jesteś ciekawa, jakie rzeczy z których korzystamy na co dzień, zawdzięczamy kobietom? Sprawdź sama!

Piwo

Kto nie lubi chłodnego piwa z sokiem w upalny dzień? Choć wydawać by się mogło, że to męski wynalazek, okazuje się, że kilka tysięcy lat temu w Wielkiej Brytanii to właśnie kobiety były pierwszymi twórczyniami piwa!

Zobacz także: Naprawdę zakochujemy się tylko 3 razy w życiu. Za każdym razem z innych powodów

WiFi

Zanim następnym razem zaczniesz narzekać na to, jak wolno działa ci internet, pomyśl o tym, jak dużo czasu musiało zająć to, żebyś mogła z niego korzystać. Wifi nie istniałoby bez aktorki Hedy Lammar, która za czasów II wojny światowej eksperymentowała z różnymi rzeczami i wynalazła w ten sposób patent na sprzęt, który jest prekursorem dzisiejszego WiFi.

Szczotka do włosów

Patent na pierwszą szczotkę do włosów wynalazła czarnoskóra kobieta Lyda Newmann, która stworzyła ze zwierzęcej szczeciny pierwszą szczotkę w 1989 roku na Manhattanie.

Gra planszowa „Monopol”

To planszówka, która jest powodem wielu rodzinnych kłótni. Jedni ją kochają, a inni nienawidzą, jednak jedno jest pewne - wszyscy ją znają. Pierwszą wersję tej gry stworzyła Elizabeth Magie w 1903 roku, by 30 lat później sprzedać swój pomysł braciom Parkers.

Zobacz także: Trójczynnikowa teoria miłości, czyli co jest potrzebne, by związek przetrwał próbę czasu?

Filtry do kawy

Mało kto lubi pić kawę z fusami. Na szczęście dzięki pomysłowi Melitty Bentz dzisiaj możemy cieszyć się pyszną latte bez pływających ziarenek w kawie. To właśnie ona wymyśliła filtry do kawy w 1908 roku.

Jednorazowe pieluchy

Wszystkie mamy wiedzą, jaka to wygoda. W 1951 roku Marion Donovan stworzyła własną wersję jednorazowych pieluszek dla dzieci, które później stały się znane na całym świecie.

Wyszukiwarka internetowa

Pierwszym programistą na świecie była kobieta Ada Lovelace żyjąca w Londynie, która tworzyła pionierskie maszyny obliczeniowe. Można śmiało stwierdzić, że wszystkie aplikacje i strony internetowe zawdzięczamy właśnie niej.

 

Horoskop intymny na listopad
Horoskop intymny na listopad - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (8)

Ocena: 4 / 5
Janek (Ocena: 1) 03.11.2018 15:46
Aż bałem się tu wchodzić.. O ile co do szczotki do włosów (ma być 1898- rzetelny artykuł) , czy jednorazowej pieluchy można się zgodzić to reszta tematów jest mocno naciągana. A już ostatni czyli wyszukiwarka internetowa z prawdą nie ma wiele wspólnego. Ada Lovelac nie tworzyła żadnych pionierskich maszyn obliczeniowych, przypisuje jej się napisanie algorytmu uważanego za pierwszy program komputerowy. Ale i tutaj są kontrowersje, bo część naukowców uważa że to były programy stworzone kilka lat wcześniej przez Charlesa Babbage'a. Był on konstruktorem maszyn różnicowych i o zgrozo nazywany jest ojcem informatyki - nie matką. Szkoda że autorka artykułu nie podeszła do tematu bardziej rzetelnie. Rozumiem kalki z zagranicy, ale czasem warto sprawdzić co się publikuje.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.11.2018 14:28
No właśnie - PIWO. Większość facetów na świecie to piwosze i nawet nie wiedzą, że ich cudny napój stworzyła kobieta. Teraz mogą spokojnie siedzieć jajami na kanapie przed telewizorem z puszką piwa w ręce i zawdzięczać nam kobietom odkrycia :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.11.2018 12:12
Jest wiele innych kobiecych wynalazków! Josephine Cochrane: Zmywarka Grace Hopper: IBM Harvard Mark 1. Dr Hopper wynalazła również kompilator, czyli program, który tłumaczy język pisany na kod komputerowy. Stworzyła termin „bug”, oznaczający błąd programu komputerowego, i była współtwórczynią COBOLa, pierwszego biznesowego programu komputerowego przystępnego dla użytkownika/czki. Mary Anderson: wycieraczka samochodowa Hedy Lamarr: System tajnej komunikacji Tabitha Babbitt: Piła tarczowa Stephanie Kwolek: kevlar Rachel Zimmerman: Blissymbol Printer ¬¬ drukarka symboli Blissa Alice H. Parker: Piec gazowy Sarah E. Goode: Składane łóżko Martha Coston: Kolorowe flary sygnałowe Dr Ellen Ochoa: Systemy analizy optycznej Dr Maria Telkes: Ogrzewanie domów energią słoneczną Dr Patricia Bath: Sprzęt do laserowej operacji zaćmy Barbara Askins: Nowy proces wywoływania filmu fotograficznego Theora Stephens: Lokówka do włosów Maria Skłodowska-Curie- odkryła rad i polon Margaret A. Wilcox-ogrzewanie samochodowe Anna Conelly- schody ewakuacyjne Maria Beasely-tratwa ratunkowa i maszyna do produkcji beczek Letitia Geer-strzykawka medyczna Florence Parpart -nowoczesna lodówka elektryczna Nancy Johnson-maszyna do lodów Ada Lovelace-Algorytm komputerowy dr Shirley Jackson-W trakcie pracy w firmie Bell Laboratories Jackson przeprowadzała przełomowe badania naukowe, które pozwoliły innym na dokonanie takich wynalazków, jak przenośny faks, telefon z wybieraniem tonowym, ogniwa słoneczne, kable światłowodowe, a także technologie wyświetlania numeru dzwoniącego oraz połączeń oczekujących. Marie Van Brittan Brown-telewizja dozorowa Virginia Apgar-Skala Apgar Ann Tsukamoto -Pozyskiwanie komórek macierzystych Alfreda Graczyk-Stoi na czele zespołu, który wynalazł zastosowanie fotouczulaczy w diagnostyce i leczeniu chorób nowotworowych (1994 rok) Ewa Kasprzycka-Opracowała metodę chromowania próżniowego (patenty w 1993 i 2005 roku), polegającego na pokrywaniu dodatkową warstwą wyrobów ze stali w celu ich wzmocnienia na tarcie, zużycie, itp. I wiele,wiele więcej!
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 02.11.2018 09:51
Wow. Kobiety to jednak potrafią! I niech się zamkną Ci którzy tak nie sądzą. Przecież filtr do kawy, szczotka do włosów czy gra planszowa mogą spokojnie się równać z wynalazkami mężczyzn. Z ich telefonami, samochodami, maszynami różnego typu, odkryciami astronomicznymi, dziedzina chemii, fizyki czy nawet wynalezieniem i wytwarzaniem narzędzi.
odpowiedz
anal (Ocena: 5) 02.11.2018 06:05
gdyby nie kobiety, to nie byłoby jeszcze m. in.: gangbabg, oral, anal, ssanie wora i pały, połykanie arabskiego kału za grosze, spijanie nasienia etc. ?
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie