Ukrywane przed światem, straszliwie zdeformowane... Tak wyglądają „dzieci Czarnobyla”

Te zdjęcia przerażają, ale trzeba je zobaczyć.
Ukrywane przed światem, straszliwie zdeformowane... Tak wyglądają „dzieci Czarnobyla”
Fot. http://www.jadwigabronte.com/
02.11.2018

Katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu miała miejsce już 32 lata temu, dokładnie 26 kwietnia 1986 roku. Dziś strefa wokół Czarnobyla jest zamknięta, ale mimo to rokrocznie do zjeżdżają tam turyści z całego świata, by na własne oczy zobaczyć, co zostało z tego miejsca. Wielu z nich to fani tzw. mrocznej turystyki, zwanej też turystyką śmierci (ang. dark tourism), która polega na wycieczkach do miejsc związanych z katastrofami, ludzką tragedią i śmiercią.

Zobacz również: Najdziwniejsze mutacje genetyczne (Ludzi z TAKIMI deformacjami jeszcze nie widziałaś!)

Niestety na fali rosnącej popularności mrocznej turystyki pamięć o ludziach, którzy zostali bezpośrednio dotknięci katastrofą w Czarnobylu stopniowi przemija. Dziś już nikt nie mówi o tych, którzy do końca życia będą musieli zmagać się z makabrycznymi skutkami, jakie wywołała w nich ekspozycja na ogromne promieniowanie radioaktywne. Jak podaje Wikipedia, z powodu katastrofy 10 tys. osób zachorowało na raka tarczycy, ale istnieje prawdopodobieństwo kolejnych 50 tys. przypadków zachorowań. Zanotowano też 10 tys. przypadków deformacji płodów i śmierć 5 tys. niemowląt. Aż 70 proc. opadu radioaktywnego dostało się na terytorium graniczącej z Ukrainą Białorusi.

W 2016 roku, w 30. rocznicę katastrofy elektrowni jądrowej w Czarnobylu polska fotografka Jadwiga Bronte udała się do białoruskich “internatów”, placówek będących połączeniem przytułku, sierocińca i hospicjum. To właśnie tam żyją “dzieci Czarnobyla” - ludzie, którzy urodzili się po kwietniu 1986 roku z tak ciężką niepełnosprawnością lub chorobą, że postanowiono na zawsze odizolować ich od świata. W wyniku spotkania powstał niezwykły projekt fotograficzny - „Niewidzialni ludzie Białorusi”, dokumentujący codzienność ofiar Czarnobyla. Zobacz, kim są i jak żyją.

 

Polecane wideo

Duchy naprawdę istnieją. Udało się je uwiecznić na tych przerażających zdjęciach
Duchy naprawdę istnieją. Udało się je uwiecznić na tych przerażających zdjęciach - zdjęcie 1
Komentarze (9)
Ocena: 3.22 / 5
gość (Ocena: 1) 02.11.2018 17:01
Papilot usunął komentarze. Napisałam że ci ludzi są biedni i zaniedbani a redaktor robi sobie galerie dziwactw. Skoro inni to może do cyrku? Słabe. Takich komentarzy było z 10 a papilot usunął
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 02.11.2018 16:24
Rak tarczycy na naszych terenach dalej jest bardzo „popularny” w USA to marginalna sprawa a u nas chorują bardzo młodzi ludzie. Moja matka opalała się jak chmura nadeszła nad Polskę. Potem zaszła w ciaze i ja raka tarczycy w 4 stadium miałam już w wieku lat 19. Moja siostra urodziła się w ogóle bez tarczycy.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.11.2018 10:01
Ciekawe, że rano było więcej komentarzy.
zobacz odpowiedzi (4)
gość (Ocena: 5) 02.11.2018 09:17
to straszne co ich spotkało :(
odpowiedz

Polecane dla Ciebie