5 błędów, które popełniasz podczas mycia zębów. Nic dziwnego, że ciągle się psują

Przez te nawyki pogarszasz stan swoich zębów.
5 błędów, które popełniasz podczas mycia zębów. Nic dziwnego, że ciągle się psują
Fot. Unsplash
27.10.2018

Wiele osób myśli, że właściwa dbałość o zęby polega na częstym myciu i intensywnym szorowaniu. Bardzo się jednak mylą. Regularność ma oczywiście znaczenie, ale jeżeli chodzi o intensywne szorowanie, jest to sposób na wyrządzenie zębom szkody. Duże znaczenie ma też szczoteczka. Specjaliści mówią, że z manualnej lepiej zrezygnować.

Co mówią o Tobie zęby? Ich kształt zdradza wszystko!

Co jeszcze musimy wiedzieć o myciu zębów, aby cieszyć się pięknym uśmiechem? Poniżej znajdziesz błędy, które są najczęściej popełniane.

Mycie zębów szczoteczką manualną

To błąd generalny. Za pomocą zwykłej szczoteczki nie wyczyścimy zębów tak dokładnie jak za pomocą szczoteczki elektrycznej. Ta ostatnia jest w stanie dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych, do których nie sięgniemy szczoteczką manualną. Znaczenie ma też intensywność obrotów. Dla porównania szczoteczka elektryczna wykonuje do 58 tys. obrotów na minutę. Z kolei za pomocą manualnej jesteśmy w stanie zrobić ich co najwyżej 600. Trzeba również podkreślić, że ta wykonuje jedynie ruchy wymiatające, natomiast elektryczna pulsacyjne i oscylacyjno-rotacyjne.

Ograniczanie się jedynie do szczoteczki

Nawet używanie szczoteczki elektrycznej nie jest wystarczającym zabiegiem, jeżeli chcemy zapobiec próchnicy. Zwłaszcza wtedy, jeżeli zęby na siebie nachodzą. Wskazane jest używanie dodatkowo nici dentystycznych. Najlepiej dwa razy dziennie. Oprócz tego znaczenie ma czyszczenie języka. To właśnie na nim zbiera się najwięcej nieczystości. To ostatnie możesz zrobić za pomocą zwykłej szczoteczki albo specjalnej skrobaczki.

Zbyt intensywne szorowanie

Intensywne szorowanie sprawi, że szkliwo będzie się ścierać. Na dodatek zostaną podrażnione dziąsła. Jak sprawdzić, czy szorujesz zbyt intensywnie? Zrobisz to dzięki wyżej wspomnianej szczoteczce elektrycznej. Nawet jeśli zdarzy ci się zbyt intensywnie szorować zęby, ona automatycznie zmniejszy obroty. Daje również sygnał świetlny. Mowa tutaj o najnowszych modelach szczoteczek elektrycznych.

Niewłaściwa pasta

Przy jej wyborze trzeba kierować się problemami z zębami oraz skłonnościami. Dla osób, które często zmagają się z próchnicą, najlepsza będzie pasta z fluorem. Dla osób z nadwrażliwością pasta do nadwrażliwych zębów, a do poranionych dziąseł pasta działająca łagodząco. W tym przypadku możesz też poradzić się dentysty, który właściwie oceni stan twoich zębów i dziąseł. Lepiej nie kierować się promocjami i reklamami telewizyjnymi.

Pamiętacie kobietę z wyjątkowo paskudnymi zębami? Zobaczcie, jak wygląda po wizycie u dentysty! (WOW)

Zbyt krótki czas mycia zębów

Jak długo je szczotkujesz? Minutę? A może jeszcze krócej? Tak naprawdę właściwy czas to 2-3 minuty. Dobrze jest go odmierzać. Możesz to robić telefonem albo czasomierzem zamontowanym w szczoteczce. Pamiętaj, że jeżeli będziesz myła zęby zbyt krótko, stwarzasz ryzyko powstania próchnicy oraz osadzania się kamienia nazębnego.
 

Z powodu wyglądu nigdy nie miała chłopaka. Pokazała nową twarz i... znalazła męża
Z powodu wyglądu nigdy nie miała chłopaka. Pokazała nową twarz i... znalazła męża - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (15)

Ocena: 3.2 / 5
Ela (Ocena: 3) 27.10.2018 11:42
Mam swoje 67 lat i swoje zęby/90% /.Napewno dobre geny, ale przede wszystkim bardzo o nie dbam.Myję je po każdym posiłku , najprostszą szczoteczką.Zawsze czyszczę góra,dòł.Zaczynam od czyszczenia języka specjalną skrobaczką.Na końcu masuję dziąsła ,no i jeszcze nitkuję.Nigdy nie żałowałam pieniędzy na profesjonalistów i dobre pasty.Tyłka szkłem nie utrzesz.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 27.10.2018 11:05
Witam te elektryczne może i są dobre w delegacji czy w podobnych miejscach a tak wogóle to szczoteczki dla leniwych
zobacz odpowiedzi (1)
Aga (Ocena: 5) 27.10.2018 08:54
Bardzo mi się podobał ten program o myciu zębów
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 27.10.2018 02:51
Po pierwsze - nie powinno się używać nici dentystycznej częściej niż 2-3 razy W TYGODNIU. Używając częściej podrażniamy dziąsła. Inna sytuacja gdy nam coś utknie, ale tak to 2-3 razy w tygodniu to optymalnie. Druga sprawa - nie ma czegoś takiego jak uniwersalny czas mycia zębów. Ktoś doświadczony potrafi porządnie wymyć w minutę, a innemu 10 minut nie wystarczy. <- Informacje od naprawdę dobrego dentysty. A jeśli chodzi o szczoteczki elektryczne to radzę zacząć czytać instrukcję obsługi - to nie boli. W każdej jest napisane, że na początku dziąsła będą krwawić i mogą boleć, bo szczoteczka elektryczna drażni je inaczej niż tradycyjna i mogą minąć nawet 2 tygodnie zanim krwawienia miną.
zobacz odpowiedzi (9)
gość (Ocena: 3) 27.10.2018 01:06
dla mnie te elektryczne są zbyt inwazyjne, ścierają mi szkliwo, drażnią dziąsła :O
odpowiedz

Polecane dla Ciebie