10 polskich imion, z których śmieją się obcokrajowcy. W ich języku mają bardzo dziwne znaczenie

Ich właściciele nie zawsze powinni się głośno przedstawiać.
10 polskich imion, z których śmieją się obcokrajowcy. W ich języku mają bardzo dziwne znaczenie
Fot. Unsplash
13.10.2018

Choć obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące nadawania imion są wyjątkowo liberalne - w tej kwestii wciąż jesteśmy tradycjonalistami. Potwierdzają to kolejne rankingi. Zdarzają się propozycje niezwykle oryginalne, ale w zdecydowanej większości stawiamy na sprawdzoną klasykę.

Zobacz również: Rodzice pokochali 4-literowe imiona. Są po prostu śliczne

Teoretycznie jest się z czego cieszyć, ale to, co u nas uważane jest za całkowicie normalne - gdzie indziej może wzbudzić sensację. Jak zauważa serwis naszemiasto.pl, niektóre z najpopularniejszych polskich imion za granicą mogą kojarzyć się wyjątkowo niefortunnie.

Zastanów się nad tym, czy zwiedzając świat, głośno się przedstawiać - sugeruje serwis. I podaje konkretne przykłady. Dla nas brzmią zupełnie niewinnie, ale pod inną szerokością geograficzną mogą wywołać poruszenie.

Marika

Brzmi całkiem niepozornie, ale nieco innego zdania będą rozmówcy w krajach hiszpańskojęzycznych. Okazuje się, że „marica” to bardzo niecenzuralne określenie osoby kochającej inaczej.

Anna

Ta forma znana jest oczywiście w większości krajów świata. Problematyczne może okazać się zdrobnienie Anka. W języku szwedzkim to nic innego, ale pospolita… kaczka.

Kamil i Kamila

Spędzając wakacje w Bułgarii narażeni są na dziwne spojrzenia. Fonetycznie imiona te kojarzą się jednoznacznie z wielbłądem. Brzmi niewinnie, ale nie dla każdego będzie to komplement.

Marta

Następne zwierzęce skojarzenie, ale tym razem w innym języku. Podróżując do krajów, w którym mówi się po hiszpańsku, trzeba zdawać sobie sprawę, że „marta” oznacza tam kunę.

Amelia

Właścicielki tego imienia powinny uważać zwłaszcza w Grecji. W grece tłumaczy się je jako „bez kończyn”. To nazwa bardzo poważnej wady wrodzonej, która prowadzi do narodzin dziecka bez nóg i rąk.

Zobacz również: Najrzadziej nadawane imiona. Ich właściciele mogą czuć się wyjątkowi

Jarosław

Podobnie jak w przypadku Anny - tu także warto używać pełnej formy, a nie zdrobnienia. Zwłaszcza w Turcji, gdzie Jarek może być pomylony ze słowem „Jarak”. Termin ten oznacza męski narząd płciowy.

Beata

Imię znane w Polsce od lat i nie budzące żadnych dziwnych skojarzeń. Co innego, gdy przedstawi się w Rumunii. Fonetycznie brzmi identycznie jak określenie osoby pod wpływem alkoholu, czyli pijanej.

Agata

Żadna właścicielka nie powinna się obrazić z tego powodu, ale jeśli chce być traktowana poważnie - w Portugalii może mieć z tym problem. W języku portugalskim słowo to oznacza kotkę.

Dorota

Wyjątkowo nieprzyzwoity przykład. Imię to nie występuje w języku rosyjskim z jednego prostego powodu - fonetycznie brzmi jak sformułowanie, które tłumaczy się jako „do buzi”.

Aleksandra

Kolejne zdrobnienie, które może okazać się problematyczne i wprowadzać rozmówców w błąd. W krajach hiszpańskojęzycznych warto używać oficjalnej formy, zamiast Oli. W przeciwnym razie będzie to brzmiało jak powitanie, bo „ola” to po hiszpańsku „cześć”.

Zobacz również: Tymczasem w jednej z polskich szkół: na liście uczniów „Giorgio, Armani, Valerii i Kevin”

Polecane wideo

Najpopularniejsze imiona 2018 roku z podziałem na województwa
Najpopularniejsze imiona 2018 roku z podziałem na województwa - zdjęcie 1
Komentarze (109)
Ocena: 3.73 / 5
Aga (Ocena: 4) 25.05.2021 14:08
Heh, fajna ciekawostka szkoda tylko, że pojawiają się błędy. Przynajmniej artykuł nikogo nie krzywdzi i nie obraża.
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 03.07.2020 09:23
Amelia to nie tylko w Grecji, to określenie medyczne i oznacza wadę wrodzoną - brak kończyn.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.12.2019 18:39
Ja i syn jesteśmy Maćkami. W Chorwacji maćki to koty. Patrzyli na nas z politowaniem.
odpowiedz
[email protected] (Ocena: 1) 24.07.2019 20:24
nawet jak na sezon ogórkowy - żałosne:(
odpowiedz
Małgorzata (Ocena: 3) 01.07.2019 11:57
Uprzedziła mnie Magda, bo też chciałam sprostować. Po rosyjsku do buzi to V ROT
odpowiedz

Polecane dla Ciebie