Skandaliczna treść o Polakach w angielskim podręczniku! „Kradną nasze miejsca pracy”

Według książki wszystko, co złe w Wielkiej Brytanii, to wina Polaków.
Skandaliczna treść o Polakach w angielskim podręczniku! „Kradną nasze miejsca pracy”
Fot. Unsplash.com/Twitter.com (https://twitter.com/cliodiaspora)
28.09.2018

W Wielkiej Brytanii mieszka prawie milion Polaków, którzy na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat wyjechało tam w pogoni za lepszymi zarobkami i większym komfortem życia. Ze statystyk wynika, że większość z nich, bo ok. 650 tys. jest aktywna zawodowo. Mimo to Polacy na Wyspach spotykają się z wieloma krzywdzącymi stereotypami na swój temat, a nawet brutalnymi atakami na tle rasowym.

Zobacz również: Brytyjczycy o nas: „Polacy są CHAMSCY!”

Ostatnio do bulwersującej sytuacji doszło w jednej z londyńskich szkół. Jak podaje portal The Independent, uczniowie 8 klasy londyńskiej szkoły Walthamstow Academy, czyli dzieci w wieku 12-13 lat, podczas jednej z lekcji geografii przerabiali temat odnośnie ekonomii i związanych z nią kwestii. W podręczniku znalazł się zapis dotyczący polskich imigrantów i ich wpływu na stan brytyjskiego państwa. Według autorów książki Polacy przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii po “darmową opiekę zdrowotną” oraz “lepsze szkoły”. W podręczniku zostały wymienione problemy spowodowane przez Polaków: “presja na NHS [brytyjska służba zdrowia]”, “wiele języków” w szkołach, “praca na czarno”, która wiąże się z tym, że do brytyjskiego rządu “nie wpływają podatki”, oraz “brak zatrudnienia dla miejscowej ludności”.

Co ciekawe, informacje przedstawiane w podręczniku są sprzeczne z ostatnimi badaniami wykonanymi przez firmę Oxford Economics, których przeprowadzenie zlecił… właśnie brytyjski rząd. Wynika z nich, że migranci z krajów Unii Europejskiej mają o wiele większy wkład w budżet państwa niż rodowici Brytyjczycy. Autorzy badania podają, że w ciągu życia migranci z krajów UE płacą na rzecz państwa średnio o 78 tys. funtów więcej niż pobierają z tytułu opieki zdrowotnej czy innych zasiłków. Z kolei wkład przeciętnego obywatela Wielkiej Brytanii w ciągu całego życia wynosi… zero - podaje The Independent.

Do szkoły Walthamstow Academy uczęszcza wielu polskich uczniów. W świetle ostatniej lekcji geografii placówka została oskarżona o to, że szerzy “propagandę związaną z Brexitem” oraz “powiela nieprawdziwe stereotypy”, próbując “zindoktrynować” uczniów. The Independent przytacza wypowiedź Polki, której 12-letnia córka uczęszcza do Walthamstow Academy: “Uważam, że to szokujące i szkalujące, że w kontekście imigracji tylko jedna nacja została przedstawiona w takim świetle. To naprawdę niepokojące, że dzieciom są przekazywane stronnicze informacje, niepoparte żadnymi statystykami”.

Fot. Twitter.com (https://twitter.com/cliodiaspora/)

Zobacz również: "Polki na Wyspach to prostytutki"

Po otrzymaniu licznych skarg dyrekcja szkoły przeprosiła za zaistniałą sytuację, którą nazwano “niewłaściwą”. W odpowiedzi na maila przesłanego do szkoły przez jedną z matek, która wyznała, że boi się, iż w świetle informacji zawartych w podręczniku jej córka będzie “stygmatyzowana”, dyrektorka odpowiedziała: “Z całego serca przepraszam i jest mi przykro, że została pani urażona za przeczytane treści. Doskonale rozumiem, że poczuła się pani obrażona. Moje odczucia są podobne” - napisała Emma Skae. Dyrektorka zapewniła także, że treści zawarte w podręczniku “nie odzwierciedlają tego, w jaki sposób myśli i zachowuje się szkolna społeczność”. Skae dodała jednak, że jej zdaniem “ważne jest, aby uczniowie zrozumieli także, że istnieją krytycy imigracji, i że tylko w taki sposób będą w stanie w pełni zobaczyć, jak złożony jest ten problem”.

Myślicie, że Polacy w Wielkiej Brytanii zasłużyli na taką krzywdzącą opinię?

Zobacz również: Jestem Polką, padłam ofiarą rasizmu
Polecane wideo

Tak podrywają Polacy. Zobacz najdziwniejszych użytkowników Tindera
Tak podrywają Polacy. Zobacz najdziwniejszych użytkowników Tindera - zdjęcie 1
Komentarze (16)
Ocena: 4.69 / 5
gość (Ocena: 5) 06.10.2018 00:28
Teraz jeszcze ten brexit, zobaczymy kto na tym bardziej ucierpi, bo na pewno nie imigranci w UK. Skończy się dla nich k*rwa Eldorado i beztroskie podróżowanie bez wiz po krajach Europy. Staną się znowu zamkniętym państewkiem w którym będzie się rozwijać patologia i kaziorodztwo jak XXX lat temu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.10.2018 21:14
A kto normalny chcialby jeszcze w UK mieszkac? Po co? Pracowac za 7-8 funtow? Placic 500 funtow za marny pokoj. Zyc w biedzie i jeszcze byc pomiatanym?! To lepiej zostac “u siebie”, wsrod “swoich” i tutaj ukladac sobie zycie. Kokosow tam juz nie ma. Coraz wiecej Polakow wraca i bardzo dobrze. Czasy swietnosci WB juz minely
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.09.2018 13:34
Ciapaków jest znacznie więcej niż Polaków, więc angielskie k*rwy j*bane powinny się do nich przy.ebać o to, że siedzą na benefitach i żerują na zasiłkach od państwa, a nie do Polaków, którzy płacą uczciwie podatki do tego zj.banego państwa. Gdyby nie Polacy, to brytole by zdychali z głodu,bo sami lenie śmierdzące nie pójdą do roboty za najniższą, a to my i inni imigranci napędzamy im gospodarkę, taka prawda. Chamstwo z ich strony nie ma granic....
odpowiedz
Bialy (Ocena: 5) 29.09.2018 14:42
Atak na tle rasowym. Rozumiem ze ciapaki napadly na BIAŁEGO Polaka
odpowiedz
Janek (Ocena: 4) 29.09.2018 11:11
No jasne lepszy tak śniady imigrant który nie zabiera pracy bo żyje z zasiłków na kilkoro swoich dzieci które ma z jakąś polską Karyną. No z taką logiką to daleko nie zajadą.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie