Kalectwo! Nastolatki nie potrafią korzystać z pralki, a nawet zrobić sobie herbaty

Badanie wykazało przerażającą skalę niesamodzielności wśród młodych ludzi.
Kalectwo! Nastolatki nie potrafią korzystać z pralki, a nawet zrobić sobie herbaty
Fot. Unsplash
14.09.2018

Bogacenie się społeczeństwa i postęp technologiczny powinny wpływać na nasze życie bardzo pozytywnie. Im więcej posiadamy, tym więcej możemy. Przynajmniej teoretycznie, bo doświadczenie uczy, że wygoda skłania do lenistwa i ogranicza naszą samodzielność. Dowodem na to są wyniki badań, które w ostatnich dniach wstrząsnęły opinią publiczną.

Zobacz również: „Mam piękne mieszkanie, świetną pracę i rodzinę. Wszystko to osiągnęłam w wieku 25 lat”

Okazuje się, że każde kolejne pokolenie coraz mniej potrafi. Bezstresowo wychowywane dzieci rozpieszczane przez swoich rodziców wyrastają na niesamodzielnych dorosłych. Nastolatki boją się odpowiedzialności, podejmowania własnych decyzji i działania. Wolą, gdy ktoś ich w tym wyręcza - wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie marki Iceland.

Swoje robi też powszechny dostęp do nowoczesnych technologii. Młodzi ludzie zatracają się w wirtualnym świecie i nie radzą sobie w tym realnym.

Z roku na rok wzrasta średni wiek, w którym wyprowadzamy się z domu rodzinnego. Powodem nie jest brak możliwości, ale wygodnictwo. Taki układ zwyczajnie nam pasuje, bo życie na własny rachunek nie jest tak komfortowe. Wykorzystujemy dobre serce naszych rodziców, dopóki to możliwe.

A kiedy już zdecydujemy się wyfrunąć z gniazda, przerastają nas najprostsze sprawy. Badanie udowadnia, że choć metrykalnie jesteśmy już dorośli - mentalnie wciąż więcej mamy wspólnego z nieporadnymi dziećmi, które nie potrafią o siebie zadbać.

Wyniki ankiety pokazują, z czym mamy największy problem. Chodzi o najprostsze czynności.

Zobacz również: Poprosiła ojca, żeby napisał jej CV. Szybko tego pożałowała

Aż 70 proc. młodych dorosłych, którzy wciąż mieszkają z rodzicami, nie przygotowuje samodzielnie posiłków. Wolą, kiedy mama zrobi to za nich. Co dziesiąty z nich nie potrafi ugotować sobie jajka, a 5 proc. ma kłopot z zaparzeniem herbaty. 16 procent badanych zawsze jada na mieście - głównie ci, którzy nie mogą liczyć na pomoc dorosłych.

Jeszcze większy problem pojawia się, gdy trzeba zrobić pranie. Aż 17 proc. ankietowanych nigdy nie korzystało z pralki. Nie potrafią włączyć tego urządzenia, a tym bardziej wybrać odpowiedni program czy detergent.

Co dziesiąty dorosły z najmłodszego pokolenia nigdy sam nie ścielił łóżka.

Ci, którzy wreszcie wyprowadzą się z domu rodzinnego, nadal mają problem z podstawowymi czynnościami. Większość z nich regularnie dzwoni do mamy lub taty z prośbą o pomoc. „Kalectwo” - komentują bardziej samodzielni internauci. I trudno się z nimi nie zgodzić.

Zobacz również: Rząd opodatkuje singli? "Bykowe" ma nas zmusić do założenia rodziny

23-latka nosi pieluchy i bawi się grzechotką. Twierdzi, że jest NIEMOWLAKIEM
23-latka nosi pieluchy i bawi się grzechotką. Twierdzi, że jest NIEMOWLAKIEM - zdjęcie 1

Polecane wideo

Komentarze (6)

Ocena: 4.33 / 5
gość (Ocena: 5) 14.09.2018 19:53
Powiem wam, że niewiele robiłam w domu rodzinnym... Nie jestem z tego dumna, ale tak było, co tu kłamać. Nie wymagano ode mnie niczego, prócz ogarnięcia pokoju raz na jakiś czas. Mieszkałam ze starszą siostrą, mamą i babcią więc zawsze byłam traktowana jako młodziak i jak już coś miałam zrobić, to dostawałam zadania dla debila typu zetrzeć kurz z półki albo rozłożyć sztućce... Moja przyjaciółka za to od dziecka pełna samodzielność, gotowanie, sprzątanie domu, zakupy... Teraz obie mamy swoje mieszkania i nie ma żadnej różnicy między poziomem prowadzenia przez nas domu. Może taka, że ona robi wszystko za męża a u mnie jest podział obowiązków. Więc jak życie przyciśnie to się można bardzo szybko nauczyć wszystkich zaległości z czasów, gdy mamunia rozpieszczała. A i dzwonić z pytaniami nie trzeba, bo przecież jest internet....
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.09.2018 16:58
A ja już myślałam o sobie, że nie jestem zbyt samodzielna, chyba jednak się myliłam....
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 14.09.2018 14:59
ścielenie łóżka... nie wiem co to za wyznacznik. Mieszkam sama i samodzielnie się utrzymuję od lat, a nie ścielę łóżka. Po pierwsze, nikomu nic do tego jak wygląda w mojej sypialni. Po drugie, tak... świetny pomysł, zamknijmy wszystkie zarazki i roztocza wraz z naszym naskórkiem pod kołdrą na 16 godzin! Nie wiem co za "geniusz" na to wpadł...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.09.2018 14:57
Po co skoro można posiedzieć w galerii? Ale to wszystko jest do czasu..
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.09.2018 14:48
Taka jest prawda. Dziewczyny po 22 lata a nie potrafi lub nie chce zrobić sobie jesc, pościelić łóżka a nawet wynieść brudnych ubrań do prania. Ale rodzice też są winni, moja teściowa płacze gdy jej syn (30 letni facet) sam sobie zrobi jesc. Bo czuję się nie potrzebna.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie