Nie potrafisz dogadać się w języku obcym? Naukowcy radzą: Napij się!

Udowodniono, że po alkoholu każdy może być poliglotą.
Nie potrafisz dogadać się w języku obcym? Naukowcy radzą: Napij się!
fot. Unsplash.com
10.08.2018

W międzynarodowych rankingach znajomości języka angielskiego Polska zajmuje coraz wyższe pozycje. Z raportów na ten temat wynika, że mało kto w Europie i na świecie radzi sobie z językami obcymi tak dobrze, jak my. Tyle w teorii, bo praktyka pozostawia często wiele do życzenia. Być może znamy słowa i gramatykę, ale rzadko mamy okazję, by pokazać swoje umiejętności w praktyce.

Zobacz również: LIST: „Chłopak wykupił wczasy w Egipcie, ale ja tego nie chcę! Nie znamy angielskiego i tylko się ośmieszymy...”

Jak to zmienić? Niektórzy decydują się na zajęcia z native speakerem, inni wyjeżdżają w tym celu za granicę. Jest jeszcze jeden, znacznie przyjemniejszy sposób. Z wyników badań, które opublikowano na łamach prestiżowego „Journal of Psychopharmacology” wynika, że… wystarczy się napić. Udowodniono, że alkohol rzeczywiście rozwiązuje język i dzięki niemu każdy z nas może stać się poliglotą. Oczywiście znając przynajmniej podstawy.

Do badania zaproszono kilkadziesiąt osób, które na co dzień studiują na holenderskim uniwersytecie, ale od urodzenia posługują się językiem niemieckim. Holenderskiego dopiero musieli się nauczyć. Połowa z nich przed rozpoczęciem eksperymentu dostała do wypicia wodę, a pozostałych poczęstowano napojem alkoholowym. Mniej więcej pół litra piwa na głowę.

znajomość języka angielskiego

fot. Unsplash

Później przeprowadzono z nimi indywidualne rozmowy w języku holenderskim. Te zostały nagrane i poddane ocenie osób, dla których to język ojczysty. Uczestnicy badania, którzy wypili wcześniej alkohol, otrzymali znacznie wyższe noty, niż ci degustujący czystą wodę. Pod wpływem procentów wysławiali się pewniej i mieli znacznie lepszą wymowę. Słownictwo i gramatyka były na podobnym poziomie.

Naukowcy przestrzegają jednak, by nie nie przesadzić w drugą stronę. Człowiek zamroczony zbyt dużą ilością napojów wyskokowych raczej nie mówi płynnie, ale bełkocze.

Zobacz również: To brzmi idiotycznie: Angielskie słówka, które wtrącamy do rozmów

Polecane wideo

Jak dzisiaj wyglądają faceci z „Seksu w Wielkim Mieście”? Mamy szokujące zdjęcia
Jak dzisiaj wyglądają faceci z „Seksu w Wielkim Mieście”? Mamy szokujące zdjęcia - zdjęcie 1

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 11.08.2018 23:23
dzis kufa jestem poliglotka po czteropaku ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie