9 grzechów, z których mało kto się spowiada, a Kościół uznaje je za CIĘŻKIE

Nie zapomnij o nich w czasie kolejnego rachunku sumienia.
9 grzechów, z których mało kto się spowiada, a Kościół uznaje je za CIĘŻKIE
Fot. Unsplash
06.07.2018

Przed przystąpieniem do sakramentu pokuty należy zrobić rachunek sumienia. Niektórzy, aby skrupulatnie wyliczyć wszystkie swoje grzechy, tworzą na kartce ich listę. Jednak nawet to nie daje nam gwarancji, że w konfesjonale wyznamy wszystkie swoje winy. Bardzo wielu z nich nie jesteśmy zwyczajnie świadomi.

Zobacz również: Z tego Polacy spowiadają się najczęściej. Grzech numer jeden zaskakuje

Istnieją grzechy oczywiste, takie jak kradzież, zdrada, przemoc, dla katolika także seks przed ślubem, mieszkanie z partnerem czy aborcja. Jednak czasy się zmieniają i czasami wyrządzamy zło zupełnie bezwiednie. To dlatego Kościół co jakiś czas aktualizuje listę zachowań zasługujących na szczególne potępienie.

Nowościom przyjrzał się serwis buzz.gazeta.pl. Z publikacji dowiadujemy się, że za grzechy ciężkie uważane są czyny, które większości z nas wydają się bez większego znaczenia.

grzechy ciężkie

fot. iStock

Hejt w Internecie

Niektórzy nazywają to wyrażaniem własnej opinii, ale czym innym jest obiektywny (nawet bardzo krytyczny) komentarz, a czym innym mowa nienawiści. Jeśli wyśmiewasz kogoś w Sieci, popełniasz grzech ciężki.

Zapłodnienie in vitro

Wydaje się, że nie ma w tym nic złego, bo procedura ta pozwala na powstanie nowego życia. Według Kościoła dzieje się to jednak zbyt dużym kosztem, bo przy okazji ginie wiele niewinnych zarodków.

Mobbing wobec pracownika

Problem dotyczy nie tylko zatrudniającego innych ludzi pracodawcy, ale także sytuacji, gdy znęcamy się nad współpracownikami. Uszczypliwe komentarze, przemoc psychiczna i ciągła krytyka także zasługują na potępienie.

Zobacz również: LIST: „Skoro papież rozgrzesza aborcję, to ja odchodzę z Kościoła! Pójdziecie za mną?”

grzechy ciężkie

fot. Unsplash

Znęcanie się nad zwierzętami

Trudno w to uwierzyć, ale dla niektórych uderzenie psa czy głodzenie zwierząt gospodarczych to nic wielkiego. Na szczęście Kościół w tym przypadku staje po stronie bezbronnych istot i nazywa to wprost grzechem ciężkim.

Korzystanie z zabawek erotycznych

Każdy katolik zdaje sobie sprawę, że seks zarezerwowany jest wyłącznie dla małżonków. Jednak nawet po ślubie nie wszystko nam wypada. Stosunek powinien być jak najbardziej tradycyjny i prowadzić do zapłodnienia. Sprośne gadżety uważane są za grzeszne.

Uprawianie jogi

Nie jest to stanowisko całego Kościoła, ale wielu spowiedników uważa tego typu ćwiczenia za grzeszne. Przede wszystkim dlatego, że joga odwołuje się do wschodnich wierzeń, które z katolicyzmem nie mają wiele wspólnego.

grzechy ciężkie

fot. Unsplash

Przerwanie ciąży

To, że aborcja jest grzechem ciężkim, raczej nikogo nie dziwi. Okazuje się jednak, że ekskomunika grozi także za pomoc kobiecie w usunięciu ciąży, a nawet popieranie liberalizacji przepisów prawa.

Zanieczyszczanie środowiska

Być może nie produkujesz śmieci na skalę przemysłową, ale wyrzucenie papierka na trawnik, niesegregowanie odpadów czy palenie nimi w piecu także przyczynia się do rujnowania naszej planety. A to już grzech ciężki.

Bogactwo

Kościół docenia pracowitych i ambitnych, ale pieniądze nigdy nie powinny stanowić dla nas sensu życia. Kiedy żyjemy na wysokim poziomie, a jednak wciąż nam mało i dla zarobku jesteśmy w stanie zrobić wszystko - z tego też należy się wyspowiadać.

Zobacz również: 13 grzechów, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

Polecane wideo

Komentarze (24)
Ocena: 3.88 / 5
gość (Ocena: 5) 12.01.2019 15:04
W takim razie każdy ksiadz popełnia grzech ciężki
odpowiedz
mazur (Ocena: 5) 10.10.2018 13:20
To biskupi muszą się ostro spowiadać z ostatniego.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 11.08.2018 23:57
JAKAŚ KOMPLETNA BZDURA W TYM ARTYKULE. DLA PRZYKŁADU KOMENTARZ DO FRAGMENTU: Każdy katolik zdaje sobie sprawę, że seks zarezerwowany jest wyłącznie dla małżonków. Jednak nawet po ślubie nie wszystko nam wypada ( TO O GRZECH CIĘŻKI CZY O "WYPADA " AUTOROWI CHODZIŁO BO TO OGROMNA RÓŻNICA) . Stosunek powinien być jak najbardziej tradycyjny CO TO W OGÓLE JEST STOSUNEK TRADYCYJNY BO NIE WIEM? i prowadzić do zapłodnienia O! TUTAJ TO JUŻ JEST JAWNE KŁAMSTWO ZE STRONY AUTORA . Sprośne gadżety CO TO SĄ SPROŚNE GADŻETY, BO NIE WIEM? CO JEST KRYTERIUM " SPROŚNOŚCI" ?uważane są za grzeszne GRZESZNE MOGĄ BYĆ CZYNY A NIE PRZEDMIOTY PANIE REDAKTORZE, WIE PAN? A JEŻELI MIAŁ PAN NA MYŚLI GADŻETY EROTYCZNE TO ICH UŻYWANIE W TRAKCIE STOSUNKU NIE JEST GRZECHEM.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 11.08.2018 23:40
Co za bzdurny artykuł... Jakiś dziennikarz, który oblałby egzamin katechizmu przed I komunią święta (gdyby go zdawał) próbuje się wymądrzać i szukać sensacji...
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 04.08.2018 08:59
Ciekawe czy ten oligarcha Rydzyk spowiada się z bogactwa z zachłanności, pazerności i wyzysku innych!
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie