Policzyli, ile tak naprawdę kosztuje komunia. Złe wieści dla rodziców chrzestnych

To nie będzie tania impreza...
Policzyli, ile tak naprawdę kosztuje komunia. Złe wieści dla rodziców chrzestnych
Fot. iStock
14.05.2018

Pierwsza komunia święta - „uroczystość katolicka, w której podczas mszy wierni po raz pierwszy przyjmują Eucharystię, czyli zgodnie z wyznawaną przez siebie wiarą prawdziwe ciało i krew Chrystusa pod postacią chleba. Do pierwszej komunii świętej Kościół dopuszcza wiernych, którzy znają podstawowe prawdy wiary i rozumieją dokonującą się na mszy świętej transsubstancjację” (Wikipedia).

 LIST: „Dostałam BEZCZELNE zaproszenie na komunię. Nie chodzi o sakrament, ale zarobek!”

Tyle w teorii, bo praktyka od lat wygląda zupełnie inaczej. Dla większości rodziców i dzieci to nie wydarzenie religijne, ale bardziej świeckie święto konsumpcjonizmu. Sakrament przegrywa z wystawnym przyjęciem i drogimi prezentami. Potwierdzają to dane opublikowane na łamach „Rzeczpospolitej”, która pisze wprost o „komercyjnej komunii”. Majowe uroczystości to trzeci największy boom handlowy w roku, zaraz po Bożym Narodzeniu i Wielkanocy.

W tym roku do sakramentu może przystąpić nawet ponad 400 tysięcy dzieci, a w ujęciu ogólnopolskim ta impreza ma kosztować przynajmniej 4 miliardy złotych. Na co wydawane są te pieniądze?

ile kosztuje komunia

fot. Unsplash

„Rzeczpospolita” opracowała ranking najpopularniejszych prezentów komunijnych. Okolicznościowe upominki odpowiadają za większą część tego budżetu. Z badania wynika, że najczęściej z tej okazji dziecko może liczyć na:

1. Pieniądze - otrzymuje je 57 proc. przystępujących do sakramentu

2. Komputer lub laptop - 41 proc.

3. Smartfon - 39 proc.

4. Rower - 37 proc.

5. Tablet - 25 proc.

6. Biżuteria - 12 proc.

7. Zegarek - 11 proc.

8. Inny sprzęt elektroniczny - 9 proc.

Wynika z tego jasno, że większość z nich może liczyć zarówno na kopertę wypełnioną pieniędzmi, jak i kosztowny prezent rzeczowy.

Zobacz również: Welon, tren, falbany... Czy tak powinna wyglądać kreacja komunijna? (Zobacz NAJGORSZE sukienki)

ile kosztuje komunia

fot. Thinkstock

Chociaż oficjalnie sakrament jest udzielany bezpłatnie, to zakup stroju, organizacja uroczystości w kościele, okolicznościowe przyjęcie i prezenty pochłaniają spory budżet. Jak informuje gazeta, rodzice dziecka przystępującego do komunii wydają z tej okazji średnio 3600 zł.

Najczęściej sięgają z tej okazji do oszczędności (55 procent) albo finansują imprezę z bieżących dochodów (45 procent). Niektórzy zmuszeni są do pożyczenia pieniędzy w banku lub firmie pożyczkowej, a inni zadłużają się u rodziny (odpowiednio 3 i 2,5 proc.).

Eksperci szacują, że pozwalamy sobie na coraz więcej, bo bardzo dużym wsparciem okazuje się rządowy program „Rodzina 500 plus”. Statystyczna rodzina ma do dyspozycji więcej środków. Zamiast odłożyć je na czarną godzinę lub zainwestować w coś innego - wolą zaimponować rodzinie przy komunijnym stole.

Zobacz również: Wiemy, ile pieniędzy wypada podarować w prezencie z okazji Pierwszej Komunii

ile kosztuje komunia

fot. Thinkstock

Z badania wynika, że co trzecie przyjęcie komunijne (32 proc.) organizowane jest w restauracji. To jednak nie oznacza, że uroczysty obiad w domu już się nie zdarza. Taką opcję wybiera 21 proc. rodziców. Pozostali jeszcze się nie zdecydowali, ale biorą pod uwagę każdą możliwość.

Przystąpienie pierwszy raz do sakramentu eucharystii to jednak wydatek nie tylko dla rodziców. Okazuje się, że to bardzo kosztowna okazja również dla chrzestnych, których budżet wynosi średnio 1200 zł.

Pozostali goście także muszą sięgnąć głębiej do kieszeni. Uczestnictwo w komunii to dla nich wydatek ok. 600 zł.

„W Polsce zdecydowanie postępuje desakralizacja religijnych okazji i sprowadzanie ich głównie do komercyjnego aspektu. Najbardziej widać to w przypadku Bożego Narodzenia, ale komunie też zdecydowanie podążają w tym samym kierunku” - alarmuje „Rzeczpospolita”.

Komentarze (2)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 14.05.2018 07:43
A kto to wszystko napędza? Nie rodzice? Kto nauczył dzieci, że tego dnia dostaną super masę prezentów a przy okazji gdzieś tam rano czy w południe otrzymają sakrament I Komunii? Po co te wszystkie wystrojne imprezy na kilkadziesiąt osób? Nie rozumiem tego i nigdy nie zrozumiem. A później w szkole jest licytacja wśród dzieci kto dostał więcej i to dziecko, które naprawdę nie dostało nic lub mało w porównaniu z innymi, czuje się gorsze. Po co robić z tego dnia szopkę?
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.05.2018 03:40
Więcej niż wesele? Żart..
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo