Pokolenie Tamagotchi. 9 rzeczy z przeszłości, które znają tylko 30-latki

Przekroczenie trzydziestki to symboliczny moment w życiu. Jeśli zbliżasz się do tej granicy albo trzydzieste urodziny masz już za sobą, wybierz się z nami w sentymentalną podróż.
Pokolenie Tamagotchi. 9 rzeczy z przeszłości, które znają tylko 30-latki
Fot. Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/AWWACimGZDN0CMj0cS5PByOUKB9WHWyHYK0Io-jXTcrmlRdSInt97TQ/)
28.04.2018

Trzydziestka ma w sobie coś magicznego, choć niektórzy boją się jej jak diabeł wody święconej… Zupełnie niepotrzebnie. Niejedna kobieta twierdzi, że to właśnie po ukończeniu trzydziestu lat wreszcie poczuła się dobrze w swojej skórze. Jeśli urodziłaś się w połowie albo pod koniec lat 80., masz już całą masę wspomnień, choć o wielu rzeczach pewnie zdążyłaś zapomnieć. Przypomnimy ci o nich. Stworzyliśmy listę sentymentalnych rzeczy, które warto powspominać (z łezką w oku).

Ty też czasem wstydzisz się, że jesteś z Polski? Oto najgorsze wady Polaków

Dyskietka
Współczesna młodzież wytrzeszczy oczy na widok tego dziwnego przedmiotu. Wprost trudno uwierzyć, że pierwsze, produkowane w latach 70. dyskietki, miały pojemność… kilkuset KB! Pod koniec lat 90. było to już kilkaset MB, choć z dzisiejszego punktu widzenia to wciąż tyle, co nic. Dyskietki wsuwało się do specjalnej kieszeni w komputerze. Z ich produkcji zrezygnowano ok. 2010 roku. Dziś interesują się nimi tylko kolekcjonerzy, choć gdybyś dobrze poszukała, to może znalazłabyś dyskietkę u siebie gdzieś na dnie szafy albo szuflady…Kaseta VHS i magnetofonowa
Dla współczesnej młodzieży kaseta VHS to taki sam tajemniczy przedmiot jak dyskietka. Choć jakość obrazu odtwarzanego z kasety wideo pozostawiała wiele do życzenia, to w tamtym czasie nie było na rynku nic lepszego (dopiero później do Polski trafiły pierwsze kamery – o telefonach z funkcją nagrywania filmów nikomu się wtedy nie śniło). Nośnikiem muzyki była natomiast kaseta magnetofonowa, na której można było zmieścić piosenki o łącznej długości 60–90 minut. Problem w tym, że kasety często się zacinały, a radioodtwarzacze często wciągały i uszkadzały znajdujące się w nich brązowe taśmy.

Walkman
Ile masz piosenek w swoim odtwarzaczu? Kilka tysięcy? Jeśli urodziłaś się w latach 80., nie przeszłoby ci to przez myśl. Szczytem marzeń był wtedy walkman odtwarzający kasety magnetofonowe. Do walkmana dołączone były słuchawki (bardzo podobne do tych, które znamy współcześnie). Urządzenie zyskało popularność na całym świecie. Z czasem do sprzedaży trafiły discmany na płyty CD, jednak największą wadą pierwszych modeli był ich ciężar i nieporęczność. Dziś w świecie muzyki królują iPody o ogromnej pojemności, nieduże, gwarantujące doskonałą jakość dźwięku.

30 latka

Fot. Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/AWWACimGZDN0CMj0cS5PByOUKB9WHWyHYK0Io-jXTcrmlRdSInt97TQ/)

Guma Turbo
Pochodząca z Turcji guma Turbo miała smak brzoskwiniowy – po rozwinięciu papierka w środku znajdowały się obrazki z wizerunkami samochodów, motocykli bądź innych środków transportu. W pewnym momencie zaczęto mówić o rakotwórczym działaniu gumy Turbo. Na szczęście w sklepach zaczęły pojawiać się inne gumy do żucia, zwłaszcza holenderska guma Donald z kolorowymi historyjkami – wiele osób je zbierało. Popularnością cieszyła się też guma Boomer, kolorowe gumy kulki, Shock Center, Mamba czy Hubba Bubba.Plakaty z Bravo
Pod koniec 2017 roku gruchnęła wieść, że kultowe czasopismo Bravo nie będzie się już ukazywać. To kres pewnej epoki. Magazyn dla młodzieży ukazywał się w Polsce od 1991 roku. Był prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat muzyki, gwiazd i… życia. Do każdego numeru dołączane były plakaty z muzykami. Ściany pokoju niejednej nastolatki zdobiły w tamtym czasie uśmiechnięte twarze gwiazd. Byli wśród nich Backstreet Boys, The Kelly Family, Enrique Iglesias, Spice Girls, All Saints, Edyta Górniak, ‘NSync, Bon Jovi, Mr. President, Jennifer Lopez… Długo można by wymieniać.

Plecak Enrico Benetti
W tamtych czasach to był prawdziwy must-have. Szary plecak Enrico Benetti z beżowym wykończeniem, zamykany na klamrę, z dodatkowymi kieszonkami – na suwak i rzep. Kto go miał, ten mógł pękać z dumy. W latach 90. przebojem były dwie wersje tego plecaka – podłużna (mniejsza) i prostokątna (większa), przypominająca typowy tornister. Z czasem zaczęły pojawiać się inne wersje kolorystyczne (np. zielony, czarny, niebieski), ale to szary plecak był tym kultowym. Co ciekawe, założona w 1946 roku marka Enrico Benetti ma się świetnie do dziś – produkuje plecaki, torby, torebki, walizki itp.

30 latka

Fot. Pinterest.com (https://pl.pinterest.com/pin/AWWACimGZDN0CMj0cS5PByOUKB9WHWyHYK0Io-jXTcrmlRdSInt97TQ/)

Tamagotchi
Rozwój technologii i elektroniki jest w ostatnich latach imponujący. Rynek co i rusz podsuwa nam wielofunkcyjne nowości. Tymczasem w latach 90. hitem była elektroniczna, stworzona w Japonii zabawka Tamagotchi. Miała tylko trzy małe guziczki i czarno-biały ekran 2D. Celem gry była opieka nad zwierzątkiem – m.in. kurczakiem, psem, dinozaurem. Należało pilnować rytmu domowego podopiecznego, karmić go, myć, bawić się z nim i sprzątać po nim. Z czasem zabawka zaczęła ewoluować, a na rynek trafiały kolejne, coraz bardziej unowocześnione wersje.

Pegasus
Skradł serce niejednego urodzonego w latach 80. chłopca i niejednej dziewczynki. Przy współczesnej konsoli Xbox Pegasus może wywoływać na twarzy uśmiech politowania, a jednak kilkanaście lat temu był prawdziwym przebojem. Do Pegasusa kupowało się kartridże z wybraną grą (lub grami). Handel nimi kwitł w najlepsze. Można je było znaleźć na targowiskach albo wymienić się z rówieśnikami. „Contra”, „Super Mario”, „Tanks”, „Micro Machines”, „Super Robin Hood” oraz słynny „Dizzy” – to tylko niektóre z hitów, o których trudno zapomnieć.Kolorowe karteczki i Tazo
Czy ty też jako dorastająca dziewczyna kolekcjonowałaś karteczki do segregatorów? W świecie bez Instagrama kolorowe karteczki były przebojem, lecz największą frajdą była sama ich wymiana pomiędzy rówieśnikami na przerwach między lekcjami. Oprócz wersji do segregatora były też karteczki w bloczkach, mniejszego formatu, najczęściej przedstawiające bohaterów z popularnych bajek. Kilka lat później zamiast karteczek kolekcjonowało się Tazosy, czyli okrągłe krążki, wśród których największą popularnością cieszyły się te z Pokemonami. Ty też je miałaś?

RAF

Polecane wideo

Komentarze (30)

Ocena: 4.17 / 5
gość (Ocena: 5) 29.04.2018 23:55
Mam 28 lat i oczywiście że to wszystko pamiętam. Do tej pory mam gdzieś walkmena w szufladzie, a moi rodzice wideo ;) Wymienione produkty można kupić do dzisiaj, oprócz karteczek , Tazosów i Pegazusa . Ahh, to były super czasy :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.04.2018 19:27
To były fajne czasy:)
odpowiedz
22 latka (Ocena: 3) 29.04.2018 14:48
ja nie mam 30 lat a pamiętam to wszystko :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.04.2018 13:43
f*uck I'm old:(:(
odpowiedz
Adziik (Ocena: 4) 29.04.2018 09:39
Wspomnienia jak najbardziej ok, ale przedział czasowy trochę niedopracowany ja jestem rocznik 92 i te wszystkie rzeczy to są ślady raczej mojego dzieciństwa niż mojego starszego rodzeństwa :)
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie