Jakie grzechy ludzie popełniają podczas mszy? „Dziewczyny przychodzą w strojnych sukienkach i butach na obcasach”

Lista jest długa.
Jakie grzechy ludzie popełniają podczas mszy? „Dziewczyny przychodzą w strojnych sukienkach i butach na obcasach”
Fot. Pixabay
29.04.2018

Polska jest jednym z nielicznych, a może nawet jedynym krajem w Europie, gdzie wielu ludzi uczęszcza na msze do kościoła katolickiego. Jeżeli chodzi o pozostałe kraje europejskie, księża ewangelizujący Europejczyków wspominają, że jest to zaledwie kilka procent całego narodu. Europa stała się konsumpcjonistyczna. W Polsce jeszcze tego tak bardzo nie widać. Mocno trzymamy się tradycji.

 Ile dawać na tacę? Parafia wprowadziła obowiązkową "dobrowolną" składkę

Wiernych chodzących do kościoła można podzielić na tych, którzy naprawdę wierzą i na ludzi uczęszczających na mszę z przyzwyczajenia lub na wszelki wypadek. Ci ostatni dopuszczają do siebie możliwość istnienia Boga, ale nie są do niego całkowicie przekonani.

Niewiele osób wie, że w kościele, podobnie jak w wielu innych miejscach, obowiązuje savoir-vivre. Osoby kierujące się w życiu wiarą doskonale o tym wiedzą i przestrzegają ich. Natomiast druga grupa, o której wspomniałyśmy, nie podchodzi do mszy na poważnie i pozwala sobie na zbyt wiele. Czasami jej zachowanie jest wręcz karygodne.

Jakie grzechy popełnia się najczęściej podczas mszy świętej?

zachowanie podczas mszy

Fot. unsplash.com

Spóźnianie się

Msza święta rozpoczyna się znakiem krzyża zainicjowanym przez kapłana, a kończy w momencie, kiedy on opuszcza ołtarz. Wiele wiernych nie przejmuje się tym i przychodzi  grubo po czasie. Trzaskają drzwiami i przepychają się między innymi, zakłócając celebrowanie. Katolicy powinni pojawiać się w kościele kilkanaście minut wcześniej, aby odpowiednio się wyciszyć i skupić na mszy.

Strojenie się

Czasami, będąc na mszy, ma się wrażenie, że to pokaz mody. Dziewczyny przychodzą w strojnych sukienkach i butach na obcasach. Noszą głębokie dekolty, a nawet krótkie mini. Nie może też zabraknąć pełnego makijażu. Do kościoła najlepiej wybierać skromniejsze ubrania.

Przeglądanie telefonu

Nastolatkowie nawet w kościele nie mogą się powstrzymać od przeglądania telefonów. Wiele ludzi zapomina też o wyciszeniu dźwięku. Potem inni wierni muszą wysłuchiwać różnych hitów.

zachowanie podczas mszy

Fot. unsplash.com

Rozmowy

To akurat domena straszych pań. Niby takie porządne, a jednak nie mogą się powstrzymać przed ploteczkami w kościelnej nawie. Jakby nie można było poczekać do końca.

Niepilnowanie dzieci

Wrzeszczące dzieci to prawdziwe utrapienie w kościołach. Zakłócają msze, a rodzice nie zawsze próbują je uspokoić, już nie wspominając o opuszczeniu na chwilę kościoła. Do tego dochodzi częstowanie maluchów jedzeniem, szeleszczenie papierkami oraz zabawa samochodzikami.

Przepychanie się przy wychodzeniu

To również domena starszych pań. Walka o to, aby jak najszybciej wyjść, jest pośród nich zacięta. W ruch idą łokcie i inne części ciała. Chociaż przed chwilą słuchały o miłości do bliźniego, w mig o tym zapominają.

EXCLUSIVE: Byłam gosposią księdza

zachowanie podczas mszy

Fot. unsplash.com

Wykonywanie znaku krzyża byle jak

Ten znak wykonuje się z szacunkiem, starannie. Tymczasem niektórzy wierni wykonują ruchy, które trudno nazwać.

Zajmowanie miejsca na brzegu ławki

Powinno się zajmować miejsce po środku, żeby inni nie musieli się przepychać bądź prosić nas o wpuszczenie do ławki. Potem robi się z tego powodu niepotrzebny ambaras. Niestety wiele wiernych nie przestrzega tej zasady savoir-vivre. Nawet po upomnieniu przez księdza z ambony.

Zwracanie komuś uwagi

Ostatnie przewinienie to zwracanie komuś uwagi. Nawet jeżeli uważamy jego zachowanie za nieodpowiednie, powinnyśmy się powstrzymać i skupić na mszy.
 

 

Polecane wideo

Komentarze (8)
Ocena: 4 / 5
Maz (Ocena: 1) 27.03.2019 19:54
Wystarczy nie brać udziału w tej rytualnej ciemnocie i ten wyimaginowany problem znika. Ponadto odzyskujemy w życiu wiele dni bezmyślnie straconych na coniedzielnym odmóżdżaniu, które można przeznaczyć na ważne, pożyteczne i sensowne sprawy.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 01.05.2018 20:15
He, he cała prawda!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 29.04.2018 16:31
Bo teraz ludzie chodzą do kościoła pokazać się, a nie modlić. Rodzice zmuszają dzieci do maszy świętych - bo co powie sąsiadka Grażyna. Nie chodzę, chodzić nie będę.. Dzieci jeżeli będą chciały pójdą, jeśli nie to nie. Według mnie dzisiejszy kościół ma już niewiele wspólnego z Bogiem czy czymkolwiek innym. Do tego znam bardzo mało osób, które chodzą do niego bo np. Wierzą, chcą się modlić. Chodzą, aby być i pokazać swojego niedzielnego golfa i jaka są wspaniała rodzinka. A co do małych dzieci na mszy, uważam, że ciągnie ich do kościoła to bezsens.. I tak nic nie zrozumieją (niektóre mają po kilka miesięcy), krzyczą, płaczą.. przeszkadzają, pytam się po co??
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 29.04.2018 13:38
Co za głupoty
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 29.04.2018 13:04
Zajmowanie brzegu ławki, skąd ja to znam...
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie