Wpatruj się w ten obrazek przez kilka sekund, a stanie się coś niesamowitego

Nie uwierzysz własnym oczom!
Wpatruj się w ten obrazek przez kilka sekund, a stanie się coś niesamowitego
źródło: reddit.com
13.04.2018

Od kilku dni ten niepozorny obrazek robi furorę w Internecie. Wszyscy się w niego wpatrują i… nie wierzą własnym oczom. Wystarczy chwila skupienia, by wyraźna do tej pory ilustracja znikła. Już po kilku sekundach kolorowe tło staje się zupełnie bezbarwne. Żeby jednak uzyskać taki efekt, trzeba się mocno skoncentrować i zwalczyć naturalne odruchy organizmu.

Zobacz również: Zaczerwienisz się ze wstydu, kiedy dowiesz się, co tak naprawdę przedstawia ten rysunek

To nie czary, ale zjawisko opisane przez szwajcarskiego naukowca ponad 200 lat temu. Nazywane jest efektem Troxlera, od nazwiska odkrywcy - Paula Troxlera. Kiedy obrazek jest delikatnie zamazany i nie przedstawia niczego konkretnego, nasz wzrok nie bardzo wie, na czym się skupić. Wtedy traci zainteresowanie obiektem i dosłownie wymazuje go z naszego pola widzenia.

Nie wierzysz? Na kolejnej stronie znajdziesz pełną wersję ilustracji. Wystarczy, że na nią spojrzysz.

efekt Troxlera

źródło: reddit.com

Zadanie jest wyjątkowo proste, ale wymaga chociaż odrobiny skupienia. Skoncentruj wzrok na czarnej kropce i wpatruj się w nią. Jak długo? Niektórzy potrzebują na to ok. 30 sekund, a inni dostrzegają efekt Troxlera już po zaledwie kilku.

Chociaż zjawisko to zostało opisane w 1804 roku, w ostatnich dniach stało się internetowym viralem. Wszystko dzięki tej ilustracji opublikowanej na łamach serwisu reddit.com.

„To naprawdę działa”, „Ale fajne!”, „To zjawisko zadziwia mnie za każdym razem - czytamy w komentarzach.

Zobacz również: Niesamowite! Wszyscy wpatrują się w jej oczy i każdy widzi co innego...

 

efekt Troxlera

źródło: reddit.com

Po odpowiednio długim wpatrywaniu się w jeden punkt na obrazku - po chwili wszystkie kolorowe plamy powinny zniknąć z zasięgu twojego wzroku. Ilustracja stanie się zupełnie biała lub szara. Zjawisko nazywamy efektem Troxlera.

„Na co dzień, gdy patrzymy na rzeczywiste obiekty, nasze oczy są w ciągłym ruchu. Kiedy rozglądamy się po pomieszczeniu, patrzymy na drogę lub twarz rozmówcy, czytamy tekst, rozpoznając nowe albo ważne informacje – obrazy przesuwają się lub skaczą po siatkówce oka. Ciągły ruch zapobiega przyzwyczajeniu się lub zmęczeniu receptorów, ponieważ w każdym miejscu siatkówki pojawiają się wciąż nowe wzory.

Skupiając przez chwilę wzrok w jednym punkcie, możemy próbować wyeliminować wszystkie celowe ruchy. Zauważymy wtedy, że pewne elementy będą blaknąć. Zjawisko to jest określane jako efekt Troxlera. Zanikanie obrazu trwa jednak bardzo krótko, ponieważ oczy nigdy nie przestają całkowicie się poruszać” - tłumaczy je serwis charaktery.eu.

Zobacz również: Ludzie na całym świece zastanawiają się, gdzie są nogi dziewczyny ze zdjęcia

Polecane wideo

Komentarze (8)

Ocena: 4.75 / 5
gość (Ocena: 5) 14.04.2018 09:37
Cóż, zobaczyłem tylko kolejne reklamy -chłam
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 13.04.2018 20:35
nic nie widze, pewnie jestem tez odporna nahipnoze. dobranoc
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.04.2018 20:02
Już to kiedyś widziałam i działa na mnie. Obrazek staje się całkowicie biały po ok. 15s i nie muszę koniecznie patrzeć w tą czarną kropkę, gdzie nie spojrze to i tak kolory znikną;)
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 13.04.2018 14:46
nic nie widze
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 13.04.2018 09:00
ni chu.ja nic nie widzę
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie