Ty też czasem wstydzisz się, że jesteś z Polski? Oto najgorsze wady Polaków

Brzydka prawda o naszych rodakach.
Ty też czasem wstydzisz się, że jesteś z Polski? Oto najgorsze wady Polaków
Fot. iStock
25.04.2018

Jacy są Polacy? Mamy zarówno wady, jak i zalety. Na szczęście tych ostatnich jest więcej, chociaż nie tłumaczy to pewnych zachowań. Jeżeli chodzi o zalety, wyróżniamy się przede wszystkim gościnnością. Kiedy ktoś przychodzi do nas w odwiedziny, na stole zawsze ląduje kawa bądź herbata i jakieś słodycze. Istnieje też stare polskie przysłowie, które głosi „Gość w dom, Bóg w dom”. Widocznie ta gościnność jest w nas mocno zakorzeniona i przekazywana z pokolenia na pokolenie.

 LIST: „Nie wstydzę się, że mam 27 lat i żyję na garnuszku u rodziców. Inaczej się nie da!”

Słyniemy także z rodzinności. Nawet jeżeli nie utrzymujemy kontaktów ze wszystkimi krewnymi, spotykamy się z tymi najbliższymi podczas świąt i większych uroczystości. W Polsce podchodzi się również z szacunkiem do osób starszych. Młodzi ludzie opiekują się rodzicami, gdy ci tracą siły i nie są w stanie samodzielnie funkcjonować.

Kolejna zaleta, którą warto podkreślić, to rycerskość i pewnego rodzaju zrywy, które były widoczne na przestrzeni lat i są widoczne teraz. Potrafimy ryzykować życiem w imię większych wartości oraz zjednoczyć się wobec nieszczęścia czy wspólnie zgromadzić wokół jakiejś inicjatywy. Szkoda, że tylko wtedy.

A co z wadami? Niestety one mocno kłują w oczy.

wady Polaków

Fot. unsplash.com

Narzekanie

W niektórych krajach (na przykład w Wielkiej Brytanii) na pytanie „Co słychać?” odpowiada się, że dobrze, świetnie. To typowe dla Brytyjczyków. U nas z kolei odpowiada się, że kiepsko, stara bieda, i tym podobne. Narzekamy na wszystko. Zimą nie podobają nam się zbyt niskie temperatury, a latem jęczymy, że jest za ciepło. Polakowi trudno jest dogodzić pod każdym względem. Nie doceniamy tego, co mamy. Bardziej zwracamy uwagę na braki. Nigdy nie będzie wystarczająco dobrze. Zawsze znajdzie się coś, na co można ponarzekać.

Zawiść

Zawiść to polska cecha narodowa. Niektórzy mówią, że jest pozostałością po PRL-u, gdzie wszyscy mieli tyle samo albo prawie tyle samo. Przykra prawda jest taka, że potrafimy być zawistni o wszystko. O niewielką podwyżkę, buty droższe o 50 zł, umiejętność wysławiania się czy wytrwałość. Zawiść najczęściej dotyka jednak zasobów metarialnych albo wyglądu. Kobiety potrafią znienawidzić swoją koleżankę za to, że przyszła do pracy w ładnej sukience (i zaraz zaczynają padać komentarze, ile kosztowała i gdzie została kupiona) albo za to, że wzbudza większe zainteresowanie mężczyzn. Mężczyźni też potrafią być zawistni. Fajny wygląd przyjeciela czy jego drogi samochód kolą ich w oczy.

Kombinatorstwo

Jeżeli tylko się da, wolimy się nie napracować. Jak tu okiwać pracodawcę albo panią w sklepie? Te pytania zadają sobie codziennie setki Polaków. Chcielibyśmy zdobyć jak najwięcej, ale jak najmniejszym kosztem.

wady Polaków

Fot. unsplash.com

Plotkowanie

Plotkowanie mamy chyba we krwi. I nie chodzi tutaj o niewinne plotki, ale złośliwą obmowę, a nawet oszczerstwo. Lubimy ubarwiać fakty, a nawet snuć zupełne fantazje. Wystarczy, że ktoś nam podpadnie.

Niska samoocena

To my sami wymyśliliśmy Janusza i Grażynę oraz określenie „Polaczek”. Myślimy i mówimy o sobie z niezasłużoną pogardą. Częściowo wynika to z przekazu, jaki wyłania się z mediów, gdzie Polak to zacofany cebulak. Zapominamy o prostej prawdzie, że nikt nie jest lepszy od nikogo. Żyjemy w przekonaniu, że na Zachodzie jest bardziej nowocześnie i tolerancyjnie, chociaż zapominamy, że nowoczesność i tolerancja mają też swoje cienie. Często próbujemy przy tym „leczyć” swoje kompleksy pieniędzmi. Niektórzy myślą, że jak mają pieniądze, mogą patrzeć na innych z góry.

Wszechwiedza

„Cesarka to nie poród”, a ludzie pobierający 500+ to patologia. W Polsce krąży wiele stereotypów powielanych przez media, które ludzie podłapują. Nie czytają wszystkiego ze zrozumieniem, dają się łatwo podburzać innym i uważają, że pozjadali wszystkie rozumy. Zawsze wiedzą lepiej niż ten, kto się z nimi nie zgadza i są gotowi go wyśmiać oraz zmieszać z błotem tylko dlatego, że myśli inaczej. Niektórzy wiedzą nawet więcej niż eksperci w danej dziedzinie.

Zobacz także: Jaki (I JAK CZĘSTO) seks uprawiają Polacy? Sprawdź, czy robicie TO jak inni!

wady Polaków

Fot. unsplash.com

Życie ponad stan

„Zastaw się a postaw się” to nasza maksyma. Lubimy żyć ponad stan, żeby tylko pokazać innym, jak świetnie się nam wiedzie. Wolimy jeść chleb z pasztetem przez kilka dni i kupić sobie markowy ciuch zamiast wydać pieniądze na zdrowe jedzenie i oszczędzić na ubraniach. Zaciągamy też kredyty na drogie samochody i mieszkania, na które nas nie stać. Potem przez wiele lat narzekamy, bo musimy oszczędzać na podstawowych dobrach.

Awanturnictwo

Jeżeli chodzi o kierowanie spraw do sądu i wszczynanie awantur, podobno biją nas tylko Włosi. Jak się gniewamy, to na amen. Czasami obrażamy się o drobiazgi, a obraza trwa wiele lat. Tę wadę Polaków doskonale obrazują przygody Kargula i Pawlaka.

Plucie we własne gniazdo

Sami mówimy o sobie źle i wystawiamy sobie negatywną opinię. Żalimy się obcokrajowcom, jak okropnie się u nas żyje, koloryzując przy tym. Nie doceniamy naszych osiągnięć, a wyciągamy na wierzch brudy, które są przecież w każdym narodzie. Zapominamy o wspaniałych dokonaniach i sukcesach, które również są naszym udziałem. Ta wada podkreśla też to, że nasze jedne wady czasami wynikają z drugich. Na przykład plucie we własne gniazdo ma wiele wspólnego z niską samooceną i narzekaniem.

Zgadzasz się z tym? A może dorzuciłabyś do tej listy coś jeszcze?

Polecane wideo

Komentarze (27)

Ocena: 4.44 / 5
Tofu (Ocena: 5) 15.12.2018 11:13
Polacy sa wspanialym narodem. Mowicie, ze narzekaja, mysle ze maja do tego prawo w obliczu Ich bolesnej historii. Nie wiem czy jakikolwiek inny narod podnioslby sie po tylu upadkach i rozbiorach. Polacy moga byc dumni ze swoich wspanialych tradycji, ktore potrafia pielegnowac pomimo naciskow ze strony zwolennikow trzeciej plci i multikulturalizmu. Mowicie, ze sa zawistni, byc moze ale przynajmniej mowia lub okazuja to otwarcie a nie pod plaszczem hipokryzji. Reagujac na niektore komentarze, coz z tego, ze Anglik rano powie ze wszystko OK a wieczorem skoczy z mostu. Polacy miejcie poczucie ogromnej wartosci bo jak narazie jestescie jednymi z nielicznych w Europie, ktorzy twardo stapaja po ziemi i nie daja sie poniesc fali szalenstwa.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 12.12.2018 15:50
Plucie we własne gniazdo to właśnie ten pseudo artykuł.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 12.12.2018 15:49
Wymienione wady posiadają wszystkie inne nacje ale widocznie pseudo dziennikarz, który spłodził ten brukowcowy tekst, ma jakies kompleksy albo jest Polakiem tylko z miejsca urodzenia.
odpowiedz
Daromer (Ocena: 2) 12.12.2018 15:47
Ostatni punkt najwyrażniej dotyczy autora artykułu .A słowo Polaczek to wynalazek niemiecki ,pochodzi z czasów hakaty i kulturkampfu.Nawet dziś w komentarzach na stronach niemieckich portali można się spotkać z tym określeniem.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 02.10.2018 21:52
Polaczki śmierdzą gównem.
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie