Ty też czasem wstydzisz się, że jesteś z Polski? Oto najgorsze wady Polaków

Brzydka prawda o naszych rodakach.
Ty też czasem wstydzisz się, że jesteś z Polski? Oto najgorsze wady Polaków
Fot. iStock
25.04.2018

Jacy są Polacy? Mamy zarówno wady, jak i zalety. Na szczęście tych ostatnich jest więcej, chociaż nie tłumaczy to pewnych zachowań. Jeżeli chodzi o zalety, wyróżniamy się przede wszystkim gościnnością. Kiedy ktoś przychodzi do nas w odwiedziny, na stole zawsze ląduje kawa bądź herbata i jakieś słodycze. Istnieje też stare polskie przysłowie, które głosi „Gość w dom, Bóg w dom”. Widocznie ta gościnność jest w nas mocno zakorzeniona i przekazywana z pokolenia na pokolenie.

 LIST: „Nie wstydzę się, że mam 27 lat i żyję na garnuszku u rodziców. Inaczej się nie da!”

Słyniemy także z rodzinności. Nawet jeżeli nie utrzymujemy kontaktów ze wszystkimi krewnymi, spotykamy się z tymi najbliższymi podczas świąt i większych uroczystości. W Polsce podchodzi się również z szacunkiem do osób starszych. Młodzi ludzie opiekują się rodzicami, gdy ci tracą siły i nie są w stanie samodzielnie funkcjonować.

Kolejna zaleta, którą warto podkreślić, to rycerskość i pewnego rodzaju zrywy, które były widoczne na przestrzeni lat i są widoczne teraz. Potrafimy ryzykować życiem w imię większych wartości oraz zjednoczyć się wobec nieszczęścia czy wspólnie zgromadzić wokół jakiejś inicjatywy. Szkoda, że tylko wtedy.

A co z wadami? Niestety one mocno kłują w oczy.

wady Polaków

Fot. unsplash.com

Narzekanie

W niektórych krajach (na przykład w Wielkiej Brytanii) na pytanie „Co słychać?” odpowiada się, że dobrze, świetnie. To typowe dla Brytyjczyków. U nas z kolei odpowiada się, że kiepsko, stara bieda, i tym podobne. Narzekamy na wszystko. Zimą nie podobają nam się zbyt niskie temperatury, a latem jęczymy, że jest za ciepło. Polakowi trudno jest dogodzić pod każdym względem. Nie doceniamy tego, co mamy. Bardziej zwracamy uwagę na braki. Nigdy nie będzie wystarczająco dobrze. Zawsze znajdzie się coś, na co można ponarzekać.

Zawiść

Zawiść to polska cecha narodowa. Niektórzy mówią, że jest pozostałością po PRL-u, gdzie wszyscy mieli tyle samo albo prawie tyle samo. Przykra prawda jest taka, że potrafimy być zawistni o wszystko. O niewielką podwyżkę, buty droższe o 50 zł, umiejętność wysławiania się czy wytrwałość. Zawiść najczęściej dotyka jednak zasobów metarialnych albo wyglądu. Kobiety potrafią znienawidzić swoją koleżankę za to, że przyszła do pracy w ładnej sukience (i zaraz zaczynają padać komentarze, ile kosztowała i gdzie została kupiona) albo za to, że wzbudza większe zainteresowanie mężczyzn. Mężczyźni też potrafią być zawistni. Fajny wygląd przyjeciela czy jego drogi samochód kolą ich w oczy.

Kombinatorstwo

Jeżeli tylko się da, wolimy się nie napracować. Jak tu okiwać pracodawcę albo panią w sklepie? Te pytania zadają sobie codziennie setki Polaków. Chcielibyśmy zdobyć jak najwięcej, ale jak najmniejszym kosztem.

wady Polaków

Fot. unsplash.com

Plotkowanie

Plotkowanie mamy chyba we krwi. I nie chodzi tutaj o niewinne plotki, ale złośliwą obmowę, a nawet oszczerstwo. Lubimy ubarwiać fakty, a nawet snuć zupełne fantazje. Wystarczy, że ktoś nam podpadnie.

Niska samoocena

To my sami wymyśliliśmy Janusza i Grażynę oraz określenie „Polaczek”. Myślimy i mówimy o sobie z niezasłużoną pogardą. Częściowo wynika to z przekazu, jaki wyłania się z mediów, gdzie Polak to zacofany cebulak. Zapominamy o prostej prawdzie, że nikt nie jest lepszy od nikogo. Żyjemy w przekonaniu, że na Zachodzie jest bardziej nowocześnie i tolerancyjnie, chociaż zapominamy, że nowoczesność i tolerancja mają też swoje cienie. Często próbujemy przy tym „leczyć” swoje kompleksy pieniędzmi. Niektórzy myślą, że jak mają pieniądze, mogą patrzeć na innych z góry.

Wszechwiedza

„Cesarka to nie poród”, a ludzie pobierający 500+ to patologia. W Polsce krąży wiele stereotypów powielanych przez media, które ludzie podłapują. Nie czytają wszystkiego ze zrozumieniem, dają się łatwo podburzać innym i uważają, że pozjadali wszystkie rozumy. Zawsze wiedzą lepiej niż ten, kto się z nimi nie zgadza i są gotowi go wyśmiać oraz zmieszać z błotem tylko dlatego, że myśli inaczej. Niektórzy wiedzą nawet więcej niż eksperci w danej dziedzinie.

Zobacz także: Jaki (I JAK CZĘSTO) seks uprawiają Polacy? Sprawdź, czy robicie TO jak inni!

wady Polaków

Fot. unsplash.com

Życie ponad stan

„Zastaw się a postaw się” to nasza maksyma. Lubimy żyć ponad stan, żeby tylko pokazać innym, jak świetnie się nam wiedzie. Wolimy jeść chleb z pasztetem przez kilka dni i kupić sobie markowy ciuch zamiast wydać pieniądze na zdrowe jedzenie i oszczędzić na ubraniach. Zaciągamy też kredyty na drogie samochody i mieszkania, na które nas nie stać. Potem przez wiele lat narzekamy, bo musimy oszczędzać na podstawowych dobrach.

Awanturnictwo

Jeżeli chodzi o kierowanie spraw do sądu i wszczynanie awantur, podobno biją nas tylko Włosi. Jak się gniewamy, to na amen. Czasami obrażamy się o drobiazgi, a obraza trwa wiele lat. Tę wadę Polaków doskonale obrazują przygody Kargula i Pawlaka.

Plucie we własne gniazdo

Sami mówimy o sobie źle i wystawiamy sobie negatywną opinię. Żalimy się obcokrajowcom, jak okropnie się u nas żyje, koloryzując przy tym. Nie doceniamy naszych osiągnięć, a wyciągamy na wierzch brudy, które są przecież w każdym narodzie. Zapominamy o wspaniałych dokonaniach i sukcesach, które również są naszym udziałem. Ta wada podkreśla też to, że nasze jedne wady czasami wynikają z drugich. Na przykład plucie we własne gniazdo ma wiele wspólnego z niską samooceną i narzekaniem.

Zgadzasz się z tym? A może dorzuciłabyś do tej listy coś jeszcze?

Polecane wideo

Komentarze (22)

Ocena: 4.82 / 5
gość (Ocena: 5) 02.10.2018 21:52
Polaczki śmierdzą gównem.
odpowiedz
kormorank (Ocena: 1) 30.05.2018 18:13
A dlaczego mam się wstydzić? Włosi, Niemcy czy Szwedzi są tu w czymś lepsi? Tak myśli tylko ten, kto ich nie zna. Ale oczywiście dołujmy rodaków, dolujmy swoimi kompleksami, to takie łatwe.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 26.04.2018 08:34
Najśmieszniejsze jest ti, że o "wrednych polaczkach którzy utopiliby innych rodaków w szklance wody" najwięcej do powiedzenia mają ci którzy w rzeczywistości sami właśnie tacy są. Jakbym o swoim ojcu słyszała. Ciągle gada jacy to wszyscy są źli, wredni, zepsuci, gdzie sam właśnie taki jest. Dla nikogo nie potrafi być serdeczny, wszędzie węszy podstęp i nie ma szans by potrafił komuś pogratulować gdy coś się uda. "Pomocny" jest tylko gdy komuś się w ogóle nie układa, bo wygląda to tak jakby czyjeś niepowodzenia go motywowaly. Uważam, że wartościowi ludzie zawsze predzej czy później trafią za granicą na normalnych, fajnych, serdecznych rodaków, a właśnie ci "przyslowiwi" będą trafiać na takich samych, bo nikt normalny nie będzie chciał z nimi trzymać. Może zastanówcie sie najpierw nad sobą samym nim zaczniecie swoje wady wciskać WSZYSTKIM innym rodakom. Narodowość nie ma aż takiego dużego znaczenia, w każdej nacji znajdą się ludzie okropni i cudowni. Znam wielu cudownych Polaków, którzy nie są życiowymi malkontentami, mój mąż też jest Polakiem i nie zamieniłabym go na żadnego innego zagranicznego.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.04.2018 19:55
Niestety muszę się zgodzić z artykułem w 100 ... mieszkam w UK i widzę jak niektórzy Polacy siebie nawzajem podgryzaja. Co pojadę do Polski a jeżdżę często że względu na rodzinę spotykam się z chamstwem, wiele ludzi nie potrafi nawet się uśmiechnąć. Nie mówię że wszyscy ale zdecydowana większość która waży na ogólnym wizerunków Polaków... kiedyś pytałam znajomych obcokrajowców co myślą o Polakach to często odpowiadali pracowisci ale strasznie narzekają. Tak jak ktoś tu napisał te starsze pokolenie wiele psuje bo nowe Stara się cieszyć z życia i dążyć do celów
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 25.04.2018 13:28
Myślę, że marudzenie to domena osób starszych, młodzi ludzie cieszą się z życia- ja przynajmniej na takich ludzi trafiam. Mieszkam obecnie od kilku lat za granicą, w Niemczech. Na początku pierwsze co nie którzy co "zyczliwi" ostrzegali przed Polakami i ich zazdrością, plotkowaniem, krętactwem. I wiecie co? Nie spotkałam ani jednych z wyżej wymienionych. Poznałam świetnych przyjaciół, znajomych, ludzi z którymi można konie kraść. A tamci co ostrzegali ciągle na takich ludzi trafiają. Byłam od początku dobrze nastawiona, pomagałam Polakom i wszyscy okazali się fajnymi ludźmi. Rodacy więcej wiary w siebie! Jesteśmy wartościowym narodem.
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie