Dlaczego ludzie usuwają Cię z Facebooka?

Znamy odpowiedź.
Dlaczego ludzie usuwają Cię z Facebooka?
Fot. iStock
22.03.2018

Jak wielu znajomych powinniśmy mieć? Niektórzy uważają, że duża liczba osób, z którymi mamy stały kontakt, dobrze świadczy o nas samych. Jesteśmy lubiani i doceniani. Okazuje się jednak, że nie musi to być prawda. Liczba osób, z którymi pozostajemy w bardzo bliskich relacjach wynosi zaledwie 5. Reszta to tylko znajomi, z którymi nie widujemy się zbyt często. Skąd o tym wiemy? Ta teoria odnosi się do „warstw Dunbara”.

Dr Robin Dunbar to antropolog z Oxford University. W latach 90. zbadał on relacje międzyludzkie. Mężczyzna, biorąc pod uwagę ograniczenia naszej kory mózgowej, uznał, że możemy utrzymywać związki z ok. 148 osobami, czytamy na fakt.pl. Na tę liczbę składają się członkowie najbliższej rodziny, współpracownicy, znajomi oraz przyjaciele.

Warstwy Dunbara” to model, który opisuje stopień pokrewieństwa pomiędzy ludźmi. Warstwa oznaczająca najbliższe relacje obejmuje zaledwie 5 osób. To właśnie te, z którymi mamy najbliższy kontakt. Kolejna warstwa to 15 osób. Wśród nich są przyjaciele, którym zazwyczaj się zwierzamy. Następna obejmuje już 50 osób. Z nimi nie spotykamy się zbyt często, jednak nadal uważamy ich za dość bliskich znajomych. Co do ostatniej warstwy, jej górna granica wynosi 150 osób. To dalsi znajomi.

Podsumowując, liczba bliskich kontaktów, które możemy mieć, nie jest zbyt duża. Zawsze liczą się najbliźsi. To właśnie dlatego niektórzy ludzie usuwają znajomych z Facebooka. Uważają, że nie ma sensu mieć w nich kogoś, z kim nie utrzymuje się żadnej relacji przez dłuższy czas.

Zobacz także: W jakim wieku jest Twoja dusza? Poznaj swój wiek mentalny

 

 

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo