Z tego Polacy spowiadają się najczęściej. Grzech numer jeden zaskakuje

Lista przewinień, które najczęściej wyznajemy przy konfesjonale.
Z tego Polacy spowiadają się najczęściej. Grzech numer jeden zaskakuje
Fot. iStock
23.02.2018

W czasie wielkiego postu, który dla chrześcijan jest momentem pokuty, spowiadamy się częściej, niż kiedykolwiek indziej w ciągu roku. Niektórzy udają się do konfesjonału z duszą na ramieniu, bo szczera rozmowa o własnych przewinieniach nigdy nie jest doświadczeniem łatwym i przyjemnym. Zwłaszcza, jeśli mamy sporo na sumieniu i wydaje nam się, że drugiego takiego grzesznika próżno szukać w najbliższej okolicy.

Czy rzeczywiście masz się czego obawiać? Sprawdzamy, z których grzechów Polacy spowiadają się najczęściej. I chociaż po sakramencie pokuty przyrzekamy poprawę - zazwyczaj wracamy do księdza z tymi samymi występkami, licząc na to, że znowu zostaną nam odpuszczone. Większość z nich powtarza się wyjątkowo często, więc chyba nie ma się czego wstydzić. Wszyscy błądzimy w podobny sposób.

Oto toplista polskich grzechów. Czy twoje przewinienia też się na niej znalazły?

najpopularniejsze grzechy

fot. Unsplash

KRADZIEŻ

Nie trzeba być bandytą, by zgrzeszyć w ten sposób. Kradzieżą może być np. przywłaszczenie sobie czegoś z pracy, co miało służyć wszystkim.

KŁAMSTWO

Trudno wyobrazić sobie bez niego życie. Często zatajamy prawdę dla własnej wygody i spokoju. I nie zawsze mamy z tego powodu wyrzuty sumienia.

PYCHA

Przekonanie o tym, że jesteśmy najlepsi, najmądrzejsi i zawsze mamy rację to epidemia XXI wieku. Polakom bardzo brakuje pokory.

ANTYKONCEPCJA

Sztuczne metody zapobiegania ciąży niezmiennie uważane są przez Kościół za niewłaściwe. Polacy spowiadają się z prezerwatyw i pigułek.

Zobacz również: Kościół chce zakazać picia alkoholu na osiemnastce

 

najpopularniejsze grzechy

fot. Unsplash

WYGODNICTWO

Zamiast pracować nad rozwiązaniem problemu - odpuszczamy sobie. Chcemy świętego spokoju. Dotyczy to m.in. relacji międzyludzkich, kiedy zrywamy znajomość, zamiast nad nią popracować.

PRZEMOC

Może być fizyczna, ale coraz częściej stosujemy tę natury psychicznej. Wywieramy presję, obrażamy, oskarżamy. W tym naprawdę jesteśmy dobrzy.

PIJAŃSTWO

Wielu rodaków nie wyobraża sobie weekendu bez przynajmniej kilku głębszych. Polska alkoholem stoi, a brak umiaru to przecież grzech.

PORNOGRAFIA

Z badań wynika, że tego typu treści konsumuje nawet 70-80 procent Polaków. Przynajmniej raz w miesiącu, więc jest się z czego spowiadać.

Zobacz również: Myślisz, że mały grzech to nie grzech? Przeczytaj!

najpopularniejsze grzechy

fot. Unsplash

OBŻARSTWO

Jedzenie oczami i brak umiaru przy stole to powszechne w naszym kraju zjawisko. Być może w ten sposób wciąż odreagowujemy dawne czasy, kiedy nie mieliśmy wielkiego wyboru.

ZAZDROŚĆ

Zazdrościmy wszystkim i wszystkiego. Koleżance z pracy awansu, sąsiadowi nowego samochodu, partnerowi wyższych zarobków. To nasza codzienność.

CHCIWOŚĆ

Konsumpcjonizm dotyczy nas coraz bardziej. Chcemy mieć dużo i najlepiej, żeby wszyscy to zobaczyli. Często zdobywamy bogactwo nieczystymi metodami.

ZWIĄZEK NIESAKRAMENTALNY

Prawdopodobnie numer jeden w rankingu wszystkich grzechów. Winni są młodzi ludzie jeszcze przed zaręczynami, jak i ci starsi - np., żyjąc z rozwodnikiem.

Komentarze (20)

Ocena: 4.9 / 5
z czarnej dupy sie wyrwało (Ocena: 5) 15.08.2018 17:09
niech się Rydzyk wyspowiada, Juliusz Petz i reszta pedofili..
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 23.02.2018 22:52
Jak byłam dzieckiem to kilka razy zdarzyło mi się iść do spowiedzi... ogromny stres dla picu, żeby móc iść do komunii... miałam stałą listę; że się pokłociłam z rodzicami, byłam niegrzeczna i inna głupota w tych klimatach. :D ksiądz zwykle mowił, że mnei rodzice kochają i 10 zdrowasiek... w pewnym wieku chyba ok. 10 lat czy 12 olałam to bo uważałam spowiedź za upokarzającą zbędność. nie ogarniam ludzi, którzy chodzą do spowiedzi co tydzień - spowiadają się np z seksu przedmałżenskiego, pokuta i znow to robią :D a gdzie ten żal za grzechy? xDDDDD
zobacz odpowiedzi (1)
b38 (Ocena: 5) 23.02.2018 22:22
Jakim jembecylem trzeba być żeby spowiadać się z antykoncepcji.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 23.02.2018 21:49
Nie wierze, ze mozna chodzic do spowiedzi i miec godnosc osobista. Opowiadanie obcemu czlowiekowi, ktory nie jest lekarzem, o swoich intymnych sprawach? Trzeba miec cos z glowa, zeby to robic.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.02.2018 10:17
naprawdę podziwiam baby chodzące do konfesjonału i spowiadające się ze swoich metod antykoncepcji starym opasłym zboczeńcom
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo