Kościół chce zakazać picia alkoholu na osiemnastce

Poznaj założenia Narodowego Programu Trzeźwości.
Kościół chce zakazać picia alkoholu na osiemnastce
Fot. iStock
20.02.2018

Teoretycznie zdecydowana większość Polaków to osoby wierzące utożsamiające się z nauczaniem Kościoła rzymskokatolickiego. Praktycznie - różnie z tym bywa. Widać to wyraźnie przy okazji dyskusji światopoglądowych. Z jednej strony hierarchowie opowiadają się np. za wprowadzaniem całkowitego zakazu przerywania ciąży, z drugiej - wszystkie badania pokazują, że społeczeństwo jest temu przeciw i dopuszcza aborcję w niektórych sytuacjach.

Wszystko wskazuje, że podobny rozdźwięk będzie towarzyszył tej kwestii. Konferencja Episkopatu Polski opracowała i przedstawiła założenia „Narodowego Programu Trzeźwości”. Dokument ten zakłada m.in. podniesienie wieku, kiedy moglibyśmy legalnie kupować i spożywać alkohol. Program ma być „realizowany m.in. poprzez kampanie społeczne i edukacyjne oraz zaangażowanie instytucji kościelnych, państwowych i samorządowych”.

Kościół nie ukrywa więc, że liczy na współpracę z władzami. Przy dzisiejszym układzie sił wprowadzenie tego pomysłu nie jest więc wykluczone.

Zobacz również: Waszym zdaniem: Czy para młoda ma prawo zakazać picia alkoholu na weselu?

Narodowy Program Trzeźwości

fot. Unsplash

Za proponowanymi zmianami stoi Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Jego zadaniem jest walka z alkoholizmem i upijaniem się przez rodaków. Problem jest rzeczywiście ogromny, więc wszelkie tego typu inicjatywy należy uznać pożądane i potrzebne. Pytanie tylko, czy „Narodowy Program Trzeźwości” nie idzie w swoich założeniach zbyt daleko.

O ile postulat „zmniejszenia spożycia alkoholu, skali upijania się i akceptacji dla upijania się” poprą niemal wszyscy, tak szczegóły mogą wzbudzać kontrowersje. Zwłaszcza pomysł podniesienia wieku inicjacji alkoholowej.

Zespół opowiada się za „uzyskanie realnej abstynencji dzieci i młodzieży do 21. roku życia”. Co to w praktyce oznacza?

Zobacz również: LIST: „Alkohol na studniówce MUSI być. Dlaczego maturzystów traktuje się jak dzieci?!”

Narodowy Program Trzeźwości

fot. Unsplash

Gdyby proponowane zmiany weszły w życie, musielibyśmy zapomnieć np. o świętowaniu osiemnastych urodzin przy alkoholu. Osoba pełnoletnia, czyli według prawa dorosła, nie mogłaby spożywać napojów wyskokowych jeszcze przez 3 lata, czyli do ukończenia 21. roku życia. Takie regulacje obowiązują np. w Stanach Zjednoczonych.

„Należy zalecić szkołom wyższym objęcie wszystkich studentów skuteczną profilaktyką od początku studiów. Należy zakazać, w odpowiednim trybie prawnym, sponsorowania juwenaliów i innych imprez studenckich przez przemysł alkoholowy” - postuluje Konferencja Episkopatu Polski.

Warto zaznaczyć, że 21 lat to granica bardzo wysoka i obowiązująca tylko w kilku krajach na świecie. W ponad 80 proc. państw to właśnie 18 lat, a w niektórych jeszcze mniej, bo 16.

Zobacz również: To, jakie wino lubisz najbardziej zdradza, jaką masz osobowość

Czy jesteś za tym, by w Polsce można było kupować i spożywać alkohol po ukończeniu 21 lat?
TAK
NIE
 

Komentarze (30)

Ocena: 4.9 / 5
gość (Ocena: 5) 21.02.2018 17:00
najpierw dają 500+ a teraz zakazują alko? sami sobie przeczą xd
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.02.2018 15:57
Wszystkie instytucje o których tu mowa nie ,sa dla mnie zadnym wzorcem, ale w tym się zgadzam. Zakaz sprzedawania alkoholu powinien być bardziej rygorystyczny.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.02.2018 15:26
W końcu przestaną zamiatać problem alkoholizmu w Polsce pod dywan? Jestem za przyjęciem wzorców z państw nordyckich. Alkohol powinien być o wiele droższy i niedostępny dla patologii. Za dużo złego dzieje się w polskich rodzinach przez nadużywanie alkoholu.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.02.2018 08:47
Jak dla mnie mogą sobie nawet pełną prohibicje wprowadzać i tak dążymy do powrotu komuny, a ja pijam alkohol tylko w postaci toastu na weselu, więc mogę nie pić wcale. Strzelą sobie tą ustawą w kolano, suweren nie lubi jak mu się odbiera oglupiacze, więc więcej ich nie wybierze. Alkohol i tak bedzie pity, tylko z niepewnych źródeł o dopiero będą szkody społeczne. Człowiek, a Polka zwłaszcza zawsze znajdzie sposób na zorganizowanie napoju wyskokowego.
odpowiedz
gość (Ocena: 2) 21.02.2018 07:42
Mi to tam lotto szczerze, bo w tym roku kończę 21
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo