13 grzechów, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia

W tym przypadku spowiedź może nie pomóc.
13 grzechów, za które nie dostaniesz rozgrzeszenia
Fot. iStock
17.02.2018

Czasami boimy się spowiedzi. Zwłaszcza jeśli mamy sporo na sumieniu i nie możemy się przełamać, żeby powiedzieć o swoich winach głośno i wyraźnie. Po wszystkim odczuwamy jednak zazwyczaj ulgę - wcale nie było tak źle. Dzięki rozgrzeszeniu robi nam się lżej na duszy. Warto jednak pamiętać, że odpuszczenie grzechów wcale nie jest oczywistością.

Ksiądz siedzący w konfesjonale czasami ma prawo, a wręcz obowiązek odesłać nas z kwitkiem. A wtedy nawet mocne postanowienie poprawy nie wystarczy. Nawet miłosierdzie ma swoje granice i niektórych grzechów rozgrzeszyć nie można - przypomina serwis Fakt24.pl. Lista obejmuje kilkanaście przewinień.

Co prawda nie są to grzechy pospolite, które można popełnić przypadkiem, ale nie ze wszystkich możesz zdawać sobie sprawę. Sprawdź, zanim wybierzesz się do spowiedzi, aby uniknąć rozczarowania.

Zobacz również: REPORTAŻ: Ksiądz zadał mi w czasie spowiedzi bardzo niedyskretne pytanie...

brak rozgrzeszenia

fot. Unsplash

1. Konkubinat - Kościół akceptuje wyłącznie sakramentalne związki, więc życie z chłopakiem czy nawet już narzeczonym pod jednym dachem uznawane jest za grzech.

2. Nowy związek - rozwód niczego nie zmienia, bo dla ślub kościelny łączy nas na zawsze. Każdy kolejny związek uznawany jest za grzeszny, bo niesakramentalny.

3. Zabójstwo dziecka - to chyba nie trzeba tłumaczyć. Zgodnie z nauczaniem Kościoła (i zdrowym rozsądkiem), matka ma zapewnić potomstwu bezpieczeństwo.

4. Aborcja - traktowana jest jako zabójstwo własnego dziecka. Czasami rozgrzeszenie jest możliwe, jak np. decyzją papieża Franciszka w Roku Miłosierdzia.

Zobacz również: LIST: „Skoro papież rozgrzesza aborcję, to ja odchodzę z Kościoła! Pójdziecie za mną?”

brak rozgrzeszenia

fot. iStock

5. Apostazja - to świadome i formalne odejście od Kościoła. Na szczęście można je cofnąć, ale tylko za zgodą biskupa.

6. Pobicie lub zabójstwo biskupa - morderstwo lub inny akt przemocy wobec przedstawiciela Kościoła to grzech najcięższy.

7. Pobicie lub zabicie papieża - tak, kościelne wytyczne biorą pod uwagę nawet tak ekstremalną sytuację.

8. Znieważenie Najświętszego Sakramentu - polega na zbezczeszczeniu hostii i jest grzechem śmiertelnym. Może go zdjąć jedynie Watykan.

Zobacz również: “Erekcja jest darem bożym” - GENIALNA debata odpowiedzią na męskie dyskusje o prawach kobiet

brak rozgrzeszenia

fot. Unsplash

9. Zdradzenie tajemnicy spowiedzi - dotyczy oczywiście wyłącznie księży, którzy udzielają sakramentu pokuty.

10. Odprawianie mszy lub spowiedź przez osobę nieuprawnioną - inaczej mówiąc: bez święceń kapłańskich, które dają do tego prawo.

11. Ślub osoby duchownej - do małżeństwa nie musi nawet dojść, wystarczy, że ksiądz próbował to zrobić.

12. Grzechy przeciwko Duchowi Świętemu - w teologii chrześcijańskiej jedyny grzech, o którym Jezus powiedział, że nie będzie odpuszczony. Treść do sprawdzenia w katechizmie.

13. Przyjęcie sakry biskupiej bez zgody papieża - kolejny grzech dotyczący nieposłuszeństwa osoby duchownej.

Polecane wideo

Komentarze (56)
Ocena: 4.68 / 5
gość (Ocena: 5) 25.11.2020 08:43
Ha! czyli dorosłego już można zabić :D
odpowiedz
Beata (Ocena: 5) 31.12.2019 23:11
Katolik tak samo grzech bo ty nie jesteś od sądzenia i wymierzania kary tylko sad.
odpowiedz
Katolik (Ocena: 5) 01.04.2019 12:41
A jeżeli ktoś na przykład zabije wyświęconego pedofila w sutannie w obronie własnej, swoich dzieci lub cudzych, to chyba dostanie od Papieża Franciszka nagrodę finansową i tytuł obrońcy moralności !
odpowiedz
Ozeh (Ocena: 5) 29.12.2018 10:14
A ja dostalam bana od proboszcza w konfesjonale za niechodzenie na religie. To byla moja ostatnia wizyta tamze i w kosciwlw w ogole rok 1990
odpowiedz
(Ocena: 5) 21.11.2018 00:46
Redakcja nie podaje autora artykułu. Powinien on poczytać katechizm to podstawa do formułowania definicji grzechu a tak wyszedł na ignoranta.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie