Tak wyglądały nastolatki żyjące 9 tysięcy lat temu: Mocna szczęka i męskie rysy twarzy

Zespół badaczy przygotował specjalną symulację.
Tak wyglądały nastolatki żyjące 9 tysięcy lat temu: Mocna szczęka i męskie rysy twarzy
Fot. Prt screen YouTube
12.02.2018

Czy zastanawiałyście się kiedyś, jak wyglądały nastolatki w czasach, gdy łowcy oraz zbieracze zaczęli prowadzić osiadły tryb życia? Dzięki greckim naukowcom i szwedzkiemu archeologowi – Oskarowi Nilssonowi możemy się o tym przekonać. Druk 3D wystarczył, aby zrekonstruować twarz dziewczyny, żyjącej kilka tysięcy lat temu na terenie basenu Morza Śródziemnego. Nazwano ją Avgi. Kiedy zmarła, miała ok. 15-18 lat. Naszą przodkinię można zobaczyć w Muzeum Akropolu w Atenach.

Do rekonstrukcji wykorzystano szczątki znalezione kilkanaście lat temu w jednej z greckich jaskiń. Skan czaszki został odtworzony przy pomocy druku 3D. Na nią przyklejano materiał, który odwzorowywał mięśnie, tkanki i skórę – czytamy na portalu wykop.pl. W efekcie powstała symulacja. To ona pozwala nam zobaczyć, jak mniej więcej wyglądali ludzie sprzed kilku tysięcy lat. Ale to nie jedyna informacja, którą poznaliśmy dzięki zespołowi badaczy.

Okazuje się, że nastolatka cierpiała na różnego rodzaju dolegliwości. Wykazała to analiza kości oraz zębów. Avgi miała niedobór żelaza, problem ze stawami i biodrem oraz szkorbut.

Dziewczyna prezentuje charakterystyczny dla tamtych czasów typ urody, czyli mocną szczękę oraz odrobinę męskie rysy twarzy.

Zobacz także:

 

Komentarze (4)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 14.02.2018 06:41
Chyba można żuchwa, a nie szczęka...
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 12.02.2018 00:33
Jak śmiecie w porządnym Katolickim kraju szerzyć te satanistyczne herezje. Ziemia ma ledwie 6000lat, a wy twierdzicie, że jakaś małpa była przodkiem człowieka w dodatku na 3000lat przed stworzeniem ziemo przez Boga. 96 Polaków w to wierzy i nie rzyczy sobie takich insynuacji.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo