Wybrano młodzieżowe słowo 2017 roku. Domyślasz się, o jaki wyraz chodzi?

Wbrew przewidywaniom wcale nie „sztos” czy „nieogar”.
Wybrano młodzieżowe słowo 2017 roku. Domyślasz się, o jaki wyraz chodzi?
14.12.2017

Został już rozstrzygnięty plebiscyt na młodzieżowe słowo roku 2017!. Po raz kolejny pierwsze miejsce należy do rzeczownika „sztos”. Uzyskał on aż 417 głosów. Na drugim miejscu uplasował się „dwudzionek”. To neologizm, który zdobył 269 głosów. Trzecie miejsce zajął wyraz „XD”, a czwarte gupa wyrazów o członie „ogar”. Często mówimy komuś, żeby się „ogarnął” albo że my powinnyśmy się „ogarnąć”. Trzeba też wspomnieć o określeniu „nieogar”. Niektórzy nazywają tak innych, gdy nie są w stanie czegoś pojąć lub zapominają o czymś. „RIGZ” to skrótowiec, który również zdobył sporą liczbę punktów. Oznacza on „rozum i godność człowieka”.

W plebiscycie oddano łącznie 5000 głosów. Ponieważ jedno słowo nie może zwyciężyć dwa razy („sztos”), a neologizm „dwudzionek” nie jest akceptowany, tegorocznym zwycięzcą zostaje „XD”. Co dokładnie mamy rozumieć przez „XD”? Przyjrzyjmy się wyjaśnieniu w słowniku. Sjp.pwn.pl podaje, że to „słowo, a raczej emotikon używany głównie przez uczniów gimnazjum. Wyraża zdziwienie/ podziw/ rozbawienie jakąś sytuacją”.

W plebiscycie zostały przyznane także nagrody w innych kategoriach. Jedna to najciekawszy neologizm, a druga to najciekawsza metofora. Akurat w tych dwóch przypadkach liczba oddanych głosów nie miała najmniejszego znaczenia. W pierwszej kategorii zwyciężyło słowo „smartwica” pisane także jako „smartfica”. Oznacza ono uzależnienie od telefonu komórkowego. Zwycięzcą w drugiej kategorii jest rzeczownik „pocisk” i jego odpowiednik-czasownik „pocisnąć”. Pocisk oznacza ripostę lub błyskotliwą wypowiedź odpierającą argumenty przeciwnika.

Znacie wszystkie zwycięskie słowa? A może waszym zdaniem werdykt powinien być inny?

Zobacz także: Najbardziej obciachowe błędy językowe - TOP 15

Źródło: sjp.pwn.pl

 

Komentarze (3)

Ocena: 2.33 / 5
gość (Ocena: 1) 14.12.2017 13:41
ciekawe, a w radiu mówili, że komisja uznała, że "XD" nie jest słowem i właśnie sztos zostało nr 1
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.12.2017 12:44
XD to było młodzieżowe wczasach mojej podstawówki ,kilkanaście lat temu.
odpowiedz
Matkousunto (Ocena: 1) 14.12.2017 00:57
Jaki rigz? RIGCZ
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo