We Wrocławiu powstanie nietypowa kawiarnia. Kelnerami będą w niej...

To nie pierwsza inicjatywa tego rodzaju w Polsce.
We Wrocławiu powstanie nietypowa kawiarnia. Kelnerami będą w niej...
Fot. Unspash.com
30.11.2017

Często dyskutuje się o działalności zawodowej osób z zespołem Downa, Aspergera czy autyzmem w tym kontekście, że nie zawsze są do niej zdolne lub mają małe szanse na znalezienie pracy. Na szczęście coraz częściej zdarza się, że mogą spróbować swoich sił i wykazać się zdolnościami. To dla osób z niepełnosprawnoscią nie tylko szansa na zdobycie doświadczenia, ale także terapia ucząca, jak funkcjonować w społeczeństwie.

We Wrocławiu ma powstać kawiarnia „Cafe Równik”, w której kelnerami będą osoby z zespołem Downa, Aspergera i autyzmem. Są oni podopiecznymi jednego z wydziałów Uniwersytetu Wrocławskiego. To właśnie tam narodził się ten pomysł. Główym celem jest kontynuowanie terapii poprzez kontakt z ludźmi. Zachowaniu przyszłych kelnerów będą przyglądać się logopedzi.

W Polsce zostało już zrealizowanych kilka podobnych inicjatyw. Kawiarnie, w które pracują osoby z niepełnosprawnością, działają m. in. w Warszawie czy Poznaniu.

Myślicie, że to dobry pomysł?

Zobacz także: Warszawska kawiarnia będzie serwować kawę z... KOBIECYM MLEKIEM! Internauci: No nie!!! Świat zwariował!!!

 

 

 

Sesja dla Dobrej Kawiarni. Więcej na www.fb.com/fot.majewski #dobra #kawiarnia #parking_day

Post udostępniony przez Dawıd Majewski (@fot.majewski)

Polecane wideo

Komentarze (9)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 30.11.2017 22:56
Ja tez nie poszlabym. Nikt w kawiarni nie bedzie czekal kwadransa na kawe, czy ciastko. Ludzie przychodza do restauracji, czy kawiarni, zeby odpoczac, odetchnac, cos dobrego zjesc, czy napic sie, a nie wydatkowac energie na bycie uprzedzajaco milym do osoby uposledzonej. Uwazam, ze takie osoby nie powinny pracowac, a w doroslym zyciu mieszkac w osrodkach, ale dobrych, dla ich wlasnego bezpieczenstwa. Takie osoby potrzebuja opieki, nie maja pojecia, ze trzeba zlozyc pit, jak zalatwic formalnosci w urzedzie. A praca jako kelner to strzal w kolano. Takie osoby maja mala koordynacje ruchowa, niech wyleja na klienta goraca kawe, niosac ja do stolika. No nie... Ludziom zdrowym tez sie zdarzaja upadki, ale osoba uposledzona mysli wolniej i ma duzo wolniejsza koordynacje. To kiepski pomysl.
zobacz odpowiedzi (2)
gość (Ocena: 5) 30.11.2017 22:43
Chętnie wybrałabym się do takiej kawiarni :) Szanujmy się i traktujmy się dobrze
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.11.2017 20:19
W Częstochowie działa taka kawiarnia,często tam bywam.Obsługa jest może trochę wolniejsza ale przesympatyczna.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.11.2017 19:38
Jakby to miało na celu wtopienie ich w środowisko, to część kelnerów powinba być zdrowa. Ja bym poszła do takiej kawiarni. Nie widzę problemu w tym, że ktoś chory podaje mi kawę... to tylko głupia kawa. Z drugiej strony, oczekiwałabym w miare ok obsługi, jak wszędzie :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 30.11.2017 08:23
Bardzo dobra inicjatywa. Pójdą tylko te osoby, które będą chciały, a osobom niepełnoprawnym bardzo podniesie to pewność siebie. Niestety takie osoby często żyją w przeświadczeniu, że są beznadziejne i do niczego się nie nadają
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie