Wyznanie Alicji: „Kuzynka zszokowała całą rodzinę swoim strojem na Wszystkich Świętych. Na groby nie wolno się tak ubierać!”

Co założyła dziewczyna?
Wyznanie Alicji: „Kuzynka zszokowała całą rodzinę swoim strojem na Wszystkich Świętych. Na groby nie wolno się tak ubierać!”
Fot. iStock
03.11.2017

Uroczystość Wszystkich Świętych, która przypada na 1 listopada, jest w Polsce obchodzona hucznie. Tego dnia miliony Polaków gromadzą się w kościołach i na cmentarzach, aby uczcić zbawienie ludzi znajdujących się w niebie i modlić za tych, którzy jeszcze tego stanu nie osiągnęli. Niestety nie wszyscy podchodzą do święta z należytym szacunkiem. Dla niektórych to okazja do... wylansowania się.

W naszej skrzynce pocztowej pojawił się mail od Alicji, która postanowiła opisać nieprzyzwoity wygląd oraz żenujące zachowanie swojej kuzynki podczas pobytu na cmentarzu. „Kuzynka zszokowała całą rodzinę swoim strojem na Wszystkich Świętych. Na groby nie wolno się tak ubierać!” – czytamy pierwsze linijki.

Czy Alicja ma uzasadnione powody, aby czuć oburzenie?

- Moja rodzina podchodzi do religii i tradycji bardzo poważnie. Każdego roku, 1 listopada, do babci zjeżdża się cała rodzina. Wspólnie idziemy do kościoła, a potem na cmentarz. Odmawiamy różaniec razem ze wszystkimi ludźmi, zapalamy znicze, a potem jedziemy do domu na wspólny obiad. Myślę, że podobnie jest w wielu polskich rodzinach. To wspaniałe święto, a jednocześnie tradycja, której celem jest pamięć o zmarłych. Niestety w tym roku było inaczej niż zazwyczaj, a przyczyniła się do tego moja kuzynka. Wszyscy krewni są oburzeni jej strojem oraz zachowaniem. Kuzynka nie tylko przyniosła nam wstyd, ale zepsuła święta. Babcia powiedziała ze łzami w oczach, że nie będzie miała odwagi spojrzeć sąsiadom prosto w twarz.

Dziewczyna opowiada ze szczegółami, co zrobiła kuzynka.

Zobacz także: Moda męskim okiem: Ciuchy, których 1 listopada nie powinnaś wyciągać z szafy

 

strój na Wszystkich Świętych

Fot. unsplash.com

Tak jak wspomniałam na początku, cała rodzina zjeżdża się do babci, ponieważ w miejscowości, w której mieszka, są pochowani najbliżsi.  Część krewnych nocuje u niej, a część u jej córki, zajmującej sąsiedni dom. Następnego dnia z rana wszyscy jedziemy do kościoła. W tym roku okazało się, że jedna z córek babci razem ze swoimi dziećmi (w tym tą kuzynką) dojadą później. Mieli się pojawić dopiero na cmentarzu na różańcu. No i pojawili się... Gdy zobaczyłam kuzynkę, dosłownie wytrzeszczyłam oczy. Ale nie tylko ja. Widziałam, że oglądają się za nią wszyscy ludzie. Jej mama, a moja ciocia szła za nią, cała czerwona i najwyraźniej wściekła.

Alicja opisuje wygląd kuzynki.

- Sama nie wiem, od czego zacząć... Michalina miała na sobie czarne rajstopy ze wzorkiem, które najlepiej można określić słowem – wulgarne. Na nogi założyła czarne kozaki na bardzo wysokim obcasie. Pupę ledwo zasłaniała jej krótka, czarna spódniczka. Góra nie przedstawiała się lepiej. Kuzynka założyła krótką, różową kurteczkę z futerkowym kołnierzem, a na głowę czarny kapelusz z dużym rondem. Nie zabrakło oczywiście czarnych okularów przeciwsłonecznych. Na dodatek kiedy szła, patrzyła w swojego iPhona.

Obserwowałam dyskretnie reakcje ludzi. Prawie wszyscy się za nią oglądali. Niektórzy mieli zdziwione miny, a inni zniesmaczone. Wśród moich krewnych słyszałam ciche komentarze. Babcia szeptem spytała mnie, jak ciotka mogła pozwolić jej się tak ubrać, a wujek skwitował cicho: „Ta dzisiejsza młodzież...” . Tylko moje małe kuzynki były zachwycone i uważały, że Michalina wygląda jak gwiazda filmowa. Dała im niezły przykład...

Okazało się, że krzykliwy strój był dopiero początkiem żenującego zajścia.

strój na Wszystkich Świętych

Fot. unsplash.com

- Kuzynka ma 17 lat, więc powinna wiedzieć, jak trzeba zachować się na cmentarzu. Poza tym co roku uczestniczyła z nami w obchodach Wszystkich Świętych. Dlatego trudno usprawiedliwić jej wygląd oraz zachowanie. Michalina w ogóle nie odmawiała różańca. Ciągle przeglądała swój telefon. Na dodatek cicho chichotała. Jej matka tylko stała ze spuszczoną głową. Chyba miała ochotę zapaść się pod ziemię. Na tym przeglądaniu telefonu minął cały różaniec. Michalina nie zainteresowała się tym, aby zapalić znicze. Najgorsze było jednak to, co nastąpiło na koniec. Michalina co prawda pomodliła się krótko, ale potem zrobiła sobie selfie z nagrobkiem! Nie wierzyłam w to, czego byłam świadkiem. Uklękła przy płycie, zrobiła dzióbek i zdjęcie gotowe! Na nieszczęście jej zachowanie widzieli inni ludzie na cmenatarzu. Wszyscy mieli zdegustowane miny. Babcia również zobaczyła, co wyprawia Michalina i aż się popłakała. Ciotka wtedy nie wytrzymała i wyrwała jej telefon. Wtedy kuzynka strzeliła focha.

Rodzinny obiad przebiegł w okropnej atmosferze. Wszyscy byli wściekli na Michalinę.

- Moim zdaniem kuzynka ośmieszyła siebie oraz całą rodzinę. Nie wiem tylko, co było gorsze: jej nieprzyzwoity strój czy zachowanie. Oczywiście zamieściła zdjęcie na Instagramie. Sprawdziłam.

Przy obiedzie doszło do scysji. Mieliśmy pretensje do Michaliny, że tak się ubrała. Ciocia mówiła, że nie miała wyjścia. Nie mogła jej zmusić do zmiany stroju. Kuzynka zagroziła, że w ogóle nie pojedzie na groby, jeżeli nie będzie mogła się ubrać, jak zechce. 

strój na Wszystkich Świętych

Fot. unsplash.com

Powiedziała nam przy posiłku, że ona jest elegancka i wszyscy się za nią oglądali. Chyba nie zauważyła, że to były spojrzenia pełne niedowierzania oraz dezaprobaty. Ciotka tylko wzdychała, a babcia płakała. Przy pożegnaniu skierowała jednak do Michaliny następujące słowa: „Na groby nie wolno się tak ubierać. To wstyd!” Babcia mówiła jeszcze, że przez kuzynkę nie będzie miała odwagi spojrzeć sąsiadkom w oczy, bo niektóre wszystko widziały. Na koniec zażądała, aby za rok ubrała się przyzwoicie i skromnie. Michalina coś tam mamrotała pod nosem, ale nie było widać po niej skruchy.

Alicja wątpi, czy słowa babci zrobiły wrażenie na kuzynce.

- Michalina jest w tym wieku, kiedy olewa się słowa starszych ludzi. Mimo wszystko nie sądziłam, że jest zdolna do takiego zachowania. W jej stylu nigdy nie były też podobne ciuchy. No ale nie widziałyśmy się bardzo długo. Zmieniła się.

Wszystko ma swoje granice. Wybierając się na cmetarz, trzeba się ubrać elegancko, ale przyzwoicie, zwłaszcza na Wszystkich Świętych.

Zgadzacie się z Alicją?

Zobacz także: LIST: „Oświadczył mi się we Wszystkich Świętych. Na cmentarzu, klęcząc na grobie własnej matki!”

Komentarze (30)

Ocena: 4.87 / 5
gość (Ocena: 5) 05.11.2017 03:52
No i co z tego ? Popełniła jakąś straszliwą zbrodnie swoim ubiorem i tym zdjęciem na cmentarzu, że wszyscy ją chcieli zlinczować za to ? Zabiła człowieka, ukradła coś czy spaliła czyjś dom ??? Kurvva trochę ogłady by się przydało tej twojej rodzince bez dystansu do świata i innych. Kiedy jeździłam z rodzicami na spotkanie rodzinne w ten dzień, to pełno kobiet na cmentarzu miało na sobie kozaki na obcasie, kapelusze,spódnice czy okulary słoneczne i jakoś nikt nie miał bólu dupska że one tak wyglądają. Ten artykuł to żenada, choć i tak sądzę że jest zmyślony jak i ta cała Alicja.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 03.11.2017 10:41
Jesli nie chciala zmienic stroju to po co ja zmuszac do swietowania i pojscia na cmentarz? Mogla zostac w domu . Pewnie pogadali by ale bez wstydu i nerwow . Babcia to starsza osoba po co ja denerwowac nie potrzebnie.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 03.11.2017 10:19
Nigdy nie zrozumiem tych rodzinnych pochodów na groby i rewii mody. Osobiście wole iść na cmentarz dzień przed, zapalić sóweczki, a 1listipada śledzić z rodzina i się wyspać. To nie wybieg. Nie rozumiem obcasów, futer, pełnego makijażu. Najczęściej jest zimno, wieje, pada. Jak to kiedyś moja koleżanka powiedziała „sexy” nie jest sexy. Ciepło jest sexy!
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.11.2017 10:18
Ja dostałam opieprz od swojej świętej cioci że ubrałam... żółty płaszcz a nie czarny :D Problemy starych ludzi i starych maleńkich.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 03.11.2017 10:17
CO LUDZIE POWIEDZĄ !!! Dlaczego dajecie się ograniczać, autorko coś słabo byłaś zainteresowana grobami skoro oglądałaś się za innymi i ich reakcjami .
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo