Wyjazd z domu na studia: Jak odnaleźć się w nowym mieście?

Zaczynasz studia w obcym mieście? Tylko bez paniki. Dzięki rozsądnemu planowaniu szybko odnajdziesz się w nowym miejscu.
Wyjazd z domu na studia: Jak odnaleźć się w nowym mieście?
Fot. Thinkstock
02.10.2017

Przeprowadzka do obcego miasta na studia otwiera nowy rozdział w życiu. Jedne drzwi się zamykają, drugie otwierają. Odczuwanie stresu w obliczu zmian jest całkowicie normalne i zrozumiałe. Pojawia się mnóstwo wątpliwości: „Czy sobie poradzę? Przecież nikogo tam nie znam. Czy dam radę o siebie zadbać? Czy nie będę tęsknić za domem i bliskimi?”. Wyjazd do innego miasta oznacza konieczność zadbania o siebie, a czasem również utrzymania się. Do tego dochodzi nauka, trudniejsza niż dotychczas. Brzmi groźnie? Jasne, że tak. Dlatego postaraj się, żeby to przełomowe wydarzenie nie spędzało ci snu z powiek.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo
To w zasadzie najważniejsza rzecz, od której musisz zacząć. Skoro opuszczasz rodzinne miasto, gdzie znałaś wszystko i wszystkich, a opiekę nad tobą sprawowali rodzice, w nowym miejscu musisz sama zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zasięgnij języka (choćby wirtualnie) i ustal, w które dzielnice lepiej się nie zapuszczać. Dopóki nie poznasz miasta ani jego mieszkańców, lepiej nie ulegaj pokusie zaliczania wszystkich nocnych klubów w okolicy, nieważne, jak bardzo samotna byś się czuła. Noś w torebce gaz pieprzowy. Pobierz również na swój telefon zapewniającą bezpieczeństwo aplikację, która powiadomi wybraną osobę, że jesteś w niebezpieczeństwie, albo automatycznie skontaktuje się z policją.

Najkrótszy test na inteligencję, który mało kto zdaje. Uda Ci się odpowiedzieć na 3 pytania?

Poznaj okolicę
Zanim na dobre przeprowadzisz się do obcego miasta, powinnaś je poznać. Pojedź tam z bliską osobą (rodzicem, rodzeństwem, przyjaciółką) i zorientuj się, gdzie w okolicy znajduje się najbliższy sklep/dyskont, galeria, apteka, przychodnia, fryzjer, drogeria. Zlokalizuj przystanki autobusowe, sprawdź, czym dojechać do newralgicznych miejsc (uczelnia, biblioteka, centrum miasta, instytucje kultury, bank itp.). Wybierz się na spacer, skorzystaj z komunikacji miejskiej. Zrobisz to kilka razy, a poczujesz się jak u siebie.

Skrzyknij przyjaciół na Facebooku
Wyjeżdżasz? Nie zaszkodzi poinformować o tym znajomych w portalach społecznościowych, z których korzystasz. To dobra okazja, by ustalić bądź przypomnieć sobie, kto z kręgu twoich znajomych przebywa w mieście, do którego się przeprowadzasz. Może uda się odnowić stare kontakty? Spróbuj znaleźć osobę, która pokaże ci miasto, podpowie, gdzie można niedrogo zjeść albo do której kawiarni warto zajrzeć od czasu do czasu. Portale społecznościowe to pod tym względem błogosławieństwo – szczególnie jeśli szukasz mieszkania do wynajęcia albo współlokatora/współlokatorki.

studiowanie

Fot. Thinkstock

Poszukaj nowych znajomych w sieci
Nie jesteś jedyną osobą, która przeprowadza się do obcego miasta z zamiarem podjęcia studiów. Nie ty jedna czujesz się samotna. Co może ci pomóc? Oczywiście internet. Świetnym pomysłem jest dołączenie do zamkniętych grup na Facebooku. Poszukaj grup, które mogą cię zainteresować, np. dla studentów w mieście, w którym będziesz się uczyć, albo dla przeprowadzających się. Możesz również przejrzeć fora dyskusyjne.

A gdzie szukać znajomych poza siecią?
•    Na uczelni – po prostu. Pamiętaj, że każdy jest w takiej samej jak ty sytuacji; właśnie rozpoczyna studia wśród obcych osób. Niech ci nie przyjdzie do głowy myśl, że się wygłupisz, jeśli do kogoś podejdziesz i rozpoczniesz rozmowę. Każdy będzie ci za to wdzięczny. Dlatego nie chowaj się po kątach, tylko rozmawiaj, nawiązuj nowe znajomości itd.
•    W akademiku – o ile będziesz w nim mieszkać. O akademikach krążą legendarne opowieści. Jeśli więc już tu jesteś, wyjdź do ludzi (zresztą prędzej czy później sami cię znajdą). Nie musisz od razu upijać się do nieprzytomności na pierwszej imprezie, co nie znaczy, że masz się na niej nie pojawić.
•    Podczas imprez integracyjnych – kto jak kto, ale studenci potrafią o siebie zadbać. Przekonasz się, jak wiele pojawi się możliwości na poznanie nowego towarzystwa. Imprezy integracyjne i kluby studenckie to miejsca dla ciebie. Nie chcesz iść sama? Zabierz ze sobą koleżankę, np. współlokatorkę.
•    Wszędzie – zaskoczona? W obcym mieście, szczególnie jeśli tętni życiem, nowych ludzi możesz poznać w barze, klubie, kawiarni, na siłowni, basenie itd.

studiowanie

Fot. Thinkstock

Zaplanuj posiłki
Wbrew pozorom to bardzo ważna sprawa, nad którą musisz się zastanowić. Do tej pory gotowała ci mama albo babcia, może ktoś inny. W każdym razie raczej nie musiałaś zawracać sobie głowy posiłkami. Teraz się to zmieni. Musisz sama zadbać o swój żołądek. Zastanów się, jak to zorganizujesz. Będziesz stołować się na uczelni? Jeść w mieście? Gotować sobie sama? Zapasy z domu bardzo się przydadzą, pytanie jednak, jak często będziesz je mieć. Jeśli raz na tydzień, jesteś uratowana. Jeśli raz na miesiąc, sytuacja się komplikuje. Wtedy:
•    Dowiedz się/sprawdź, gdzie można tanio i dobrze zjeść. Uwaga! Tanio to nie znaczy hamburgera z przydrożnej budki, bo to nie jest pełnowartościowy posiłek. Nie chodzi o to, żeby jeść, ale żeby się odżywiać. Dobrym rozwiązaniem są bary mleczne.
•    Poszukaj kilka/kilkanaście prostych przepisów. Czasem, żeby ugotować smaczny i zdrowy obiad, nie potrzeba wiele: wrzucasz doprawioną rybę na parę, zalewasz kaszę kuskus wrzątkiem, kroisz pomidora na ćwiartki, całość skrapiasz oliwą albo jogurtem. Lepiej spędzić 15–30 minut w kuchni, niż jeść zupki w proszku.
•    Korzystaj ze studenckiej stołówki – znajdziesz ją na większości polskich uczelni. Zazwyczaj jest smacznie i niedrogo. Bardzo dobre rozwiązanie na studencką kieszeń.

Jeśli tęsknisz jak dzika…
Poczujesz się w nowym miejscu znacznie lepiej, jeśli stworzysz sobie w nim namiastkę domu. Żeby tak było, zadbaj o odpowiedni wystrój mieszkania (pokoju). Przywieź ulubioną pościel, poduszki, sentymentalne maskotki, zdjęcia, pamiątki, rzeczy, z którymi nie chcesz się rozstać. Kup rośliny, żeby ożywić smutną przestrzeń. Przekonasz się, że szybko się zaaklimatyzujesz.

Aplikacje, które pomogą ci odnaleźć się w obcym mieście:
•    Znajdź moich przyjaciół – zlokalizuje twoich znajomych i pokaże ich dokładnie położenie.
•    Plan lekcji – praktyczna aplikacja dla studentów.
•    Czynne24h.pl – dostęp do bazy lokali otwartych przez 24 godziny na dobę (restauracje, apteki, klub fitness, bary, sklepy, kwiaciarnie, mechanicy, a nawet punkty ksero).
•    Jakdojade – wyszukiwarka połączeń transportem publicznym (autobusy, busy, tramwaje, SKM itd.). Działa w większości dużych miast.
•    Koncerty Kino Teatr Wydarzenia – bądź na bieżąco z imprezami w twojej okolicy.
•    Mamy Google’a – najlepsze, zawsze aktualne mapy z nawigacją.
•    Google Street View – sprawdź, jak wygląda miejsce, do którego się wybierasz.
•    Aplikacja samorządu studenckiego – ma ją wiele uczelni. Np. aplikacja UW HERE pokazuje wszystkie zniżki dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego.

EPN

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo