10 ciekawostek o księciu Harrym (punkt 5. najlepszy!)

„Ty będziesz królem, a ja nie, więc mogę robić, co mi się podoba” – powiedział w dzieciństwie do brata. Do dziś książę Harry realizuje swój plan…
10 ciekawostek o księciu Harrym (punkt 5. najlepszy!)
Fot. ONS
30.09.2017

Przygoda z marihuaną

Książę Henry of Wales, znany powszechnie jako książę Harry (tak mówiła do niego matka, tragicznie zmarła księżna Diana) jest piąty w kolejce do brytyjskiego tronu, po ojcu, starszym bracie, jego synu i córce. Jednak swoim zachowaniem odbiega od sztywnych standardów brytyjskiej rodziny panującej.

W młodości został przyłapany na paleniu marihuany, a zdruzgotany tym faktem książę Karol wysłał nawet syna na jeden dzień do klinki odwykowej, by ten przekonał się naocznie czym jest uzależnienie od narkotyków.

Nie cierpi paparazzi

Książę Harry już jako sześciolatek demonstrował niechęć do nękających jego rodzinę fotoreporterów, często pokazując im język. Po dorośnięciu przeszedł od gestów do czynów – w 2003 roku wdał się w bójkę z paparazzi czyhającym na niego przed londyńskim pubem.

Nie ukrywa, że wini fotoreporterów za tragiczną śmierć matki. „Miała poważny uraz głowy, ale wtedy jeszcze żyła. Ci ludzie, którzy spowodowali wypadek zamiast jej pomóc, fotografowali ją jak umiera na tylnym siedzeniu, a potem szli do swoich redakcji i podawali to jako news” – mówił kilka miesięcy temu w rozmowie z BBC.

Polecamy także: Burzliwe życie Hugh Hefnera

Walczy z AIDS

„Chcę, żeby matka była ze mnie dumna” – tak książę Harry tłumaczy swoje zaangażowanie w walkę z AIDS. Już jako młodzieniec trafił do małego afrykańskiego państwa Lesotho, gdzie zajmował się dziećmi chorymi i osieroconymi w wyniku epidemii strasznej choroby. Razem z księciem tego kraju założył międzynarodową organizację charytatywna Sentebale, wydającą miliony funtów na pomoc ofiarom AIDS.

W ubiegłym roku, w Światowy Dzień AIDS, na Barbadosie książę Harry razem ze słynną piosenkarką Rihanną zrobił publicznie test na HIV, by pokazać, że jest to bardzo proste, a przede wszystkim nie stanowi powodu do wstydu.

Wielbiciel kurczaków

Wbrew pozorom nie wszyscy członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej spożywają tylko wykwintne potrawy podawane na pozłacanych talerzach. Na przykład książę Harry jest wielbicielem kurczaków. Jego ochroniarze zdradzają,  ze często odwiedza nocą londyńskie restauracje KFC. Bywa też widywany w lokalach sieci Nandos, gdzie najchętniej zamawia kurczaka w chlebie pita z majonezem i podwójnym serem. Ponoć pieczony drób przyrządza mu również bratowa, księżna Kate.

 

 

 

książę Harry

Fot. ONS

Nagie pośladki księcia

Książę Harry jest pierwszym członkiem rodziny królewskiej, którego nagie pośladki trafiły na pierwsze strony gazet. Kilka lat temu do mediów wyciekły bowiem zdjęcia z szalonej imprezy zorganizowanej przez młodego arystokratę w jednym z klubów Las Vegas. Uczestnicy grali m.in. w rozbieranego bilarda i książę raczej nie odniósł sukcesu, skoro zakończył zabawę tylko w koralikach na szyi. Fotografie były trochę niewyraźne, jednak Pałac Buckingham ostatecznie potwierdził ich autentyczność.

W niemieckim mundurze

Harry ma łatwość pakowania się w skandale. Jeden z najpoważniejszych wybuch, gdy gazety opublikowały zdjęcie księcia w koszuli nazistowskiego żołnierza, z opaską ze swastyką na ramieniu, papierosem i drinkiem w rękach. W takim przebraniu pojawił się na karnawałowej imprezie u znajomego. „To był kiepski wybór, jeśli chodzi o kostium i przepraszam za to. Bardzo mi przykro, jeśli obraziłem kogoś lub postawiłem przez to w trudnym położeniu” – napisał później w specjalnym oświadczeniu.

Nie zmienia to jednak faktu, że zazwyczaj Harry prezentuje się znakomicie, a kilka lat temu znalazł się nawet na czele przygotowanej przez magazyn „Vanity Fair” listy najlepiej ubranych ludzi świata.

Mistrz podrywu

Dowcipny i uroczy książę zawsze miał ogromne powodzenie u kobiet. Chętnie podrywał zarówno aktorki czy supermodelki, jak i kelnerki z klubów. „Jest przystojny, ma błysk w oku i dobry gust do dam – podobnie jak jego ojciec” – mówiła o nim biografce Harry’ego Sandy Henney, była sekretarz prasowa księcia Karola.

Mało kto wierzył, że Harry w końcu się ustatkuje, ale obecny związek z aktorką  Megan Markle, znaną z serialu „W garniturach”, wygląda bardzo poważnie. Spotykająca się od roku para niedawno po raz pierwszy pojawiła się publicznie razem na meczu tenisowym. „Kochamy się. Jestem pewna, że nadejdzie taki czas, że wyjdziemy, opowiemy o sobie. Ale mam nadzieję, że ludzie zrozumieją, że to jest nasz czas” – tłumaczy Markle w „Vanity Fair”.

 

książę Harry

Fot. ONS

Urodzony żołnierz

Już jako trzylatek Harry biegał po domu w hełmie i z plastikowym pistoletem. Miał 8 lat, gdy po raz pierwszy zasiadł w czołgu podczas wizyty z matką w bazie brytyjskiej w Niemczech. Ukończył Royal Miltary Acadamy Sandhurst i został członkiem kawalerii królewskiej. W 2007 r. poleciał na misję do Afganistanu, gdzie kierował myśliwce na pozycje talibów. Musiał jednak wyjechać przed czasem, gdy jeden z tabloidów zdradził pozycję jednostki, w której służył książę. Do Afganistanu wrócił jako pilot śmigłowca, uczestnicząc w misjach bojowych i dzieląc trudy wojny ze zwykłymi żołnierzami.

Choć zdjął już mundur, wciąż ma sentyment do wojska. Harry zorganizował w Londynie pierwsze Invictus Games, czyli międzynarodowe zawody dla niepełnosprawnych weteranów. „Chcemy przywrócić tych ludzi społeczeństwu, znaleźć im nową pracę, nową pasję i pokazać, że mogą być wzorem i inspiracją” – tłumaczy.

Książę na biegunach

Harry w ramach Walking With Woundede, razem z grupą niepełnosprawnych weteranów  wyruszył dwa razy na bieguny. Do północnego nie dotarł, ponieważ musiał wracać na ślub brata, gdzie pełnił honory drużby. Dwa lata później zdobył za to biegun południowy, pokonując śnieżne pustkowia przy temperaturze minus 35 stopni i wietrze wiejącym z prędkością 80 km na godzinę. Celem ekspedycji było zwrócenie uwagi na trudną sytuację inwalidów wojennych.

Pupilek królowej

Choć książę Harry od dziecka był psotnikiem i niespokojnym duchem, dostarczającym sporo zmartwień rodzinie królewskiej, jest podobno ukochanym wnukiem Elżbiety II. O słabości monarchini do niego świadczy fakt, że to właśnie Harry namówił królową do udziału w przezabawnym filmie zaprezentowanym na ceremonii otwarcia igrzysk w Londynie, na którym razem z Danielem Craigiem w roli Jamesa Bonda wyskakiwała na spadochronie nad stadionem olimpijskim. Brytyjczycy uznali później ten występ za najciekawszy moment w całym okresie panowania Elżbiety II.

RAF

 

 

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo