Najbardziej obciachowe błędy językowe - TOP 15

Dbajmy o język polski. Stworzyliśmy listę najczęściej popełnianych błędów. Koniecznie sprawdź, o jakie słowa chodzi.
Najbardziej obciachowe błędy językowe - TOP 15
Fot. Thinkstock
04.09.2017

Wszyscy pamiętamy już, że mówimy o Zakopanem, nie Zakopanym. Jeśli jednak chodzi o język polski, wciąż jest jeszcze wiele do zrobienia. Niektóre błędy popełniamy z niedbalstwa. Inne są tak powszechnie stosowane, że możesz nawet nie podejrzewać, że są błędne. A ponieważ naprawę świata trzeba zacząć od siebie, sprawdź, które wyrazy są błędnie używane w języku polskim – i wyrzuć je ze swojego słownika.

Bynajmniej
Bynajmniej to nie przynajmniej. Bynajmniej jest partykułą wzmacniającą zaprzeczenie i należy ją rozumieć jako: wcale, ani trochę. Przykład użycia: „To bynajmniej jest nie w porządku”.

Dziecinny
Dziecinne jest dziecko. Dziecinny bywa też dorosły, gdy jest naiwny i niepoważny. Natomiast wszystkie rzeczy, które należą do malucha, są dziecięce. Mówimy więc o dziecięcym pokoiku, wózku, uśmiechu. Dziecięca zabawa to gra w klasy. Dziecinna zabawa to gwizdanie na dziewczyny, gdy się jest dorosłym facetem.

Przekonywujący
Ta często słyszana forma jest niepoprawna. Prawidłowo mówimy: przekonujący albo przekonywający.

SZOK! Z nowej podstawy programowej usunięto utwory Czesława Miłosza!

Między Bogiem a prawdą
To „między” w tym powiedzeniu jest zupełnie zbędne. Nie należy go używać. Mówimy „Bogiem a prawdą”, nawet jeśli wydaje się to nieco dziwne.

Małżonek
Nie jest to błąd, o ile mówisz o mężu koleżanki. Ale jeśli o swoim, to masz męża, nie małżonka. Gdy więc ktoś zapyta cię, jak tam twój małżonek, odpowiedz, że twój mąż ma się dobrze.

Ignorancja
Ignorancja nie jest ignorowaniem. Jest to brak podstawowej wiedzy albo nieznajomość jakiegoś tematu. Ignorant to ktoś, kto ma luki w wiedzy – a nie osoba, która coś ignoruje. Ignorancją jest nieznajomość podstawowych zasad ojczystego języka.

Włanczać
Zapomnij o tym słownym potworku. Prawidłowe są: włączać, włączanie, włącznik. Zresztą gdy pomyślisz o włączniku, włanczać od razu wyda się podejrzane (w końcu nikt nie mówi włancznik).

błędy językowe

Fot. Thinkstock

Dekold
Bluzka może mieć starannie uszyty dekolt, nigdy dekold. To drugie słowo nie istnieje. Mówimy o dekolcie, nie dekoldzie.

Umią
Głęboko wierzymy, że nie ma tego wyrazu w twoim języku. Bo tego wyrazu… nie ma w języku polskim. Prawidłowa forma to umieją.

Wymyśleć
Ten bardzo często spotykany wyraz także nie istnieje. Używamy go błędnie, bo kojarzy nam się ze słowem myśleć. Tymczasem jedyna prawidłowa forma to wymyślić (zwróć uwagę na czas przeszły: wymyślił, wymyśliła).

Zapomnić
Kolejny wyraz, którego nie ma w naszym języku. Prawidłowa forma to zapomnieć. Jeśli o tym zapomnisz (nie zapomniesz), przypomnij sobie piosenkę: „Ile dałbym, by zapomnieć cię…”.

błędy językowe

Fot. Thinkstock

Rok dwutysięczny
Pamiętaj, że mamy rok dwa tysiące siedemnasty, nie dwutysięczny siedemnasty. Analogicznie: skoro urodziłaś się w tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiątym (a nie w tysięcznym dziewięćset dziewięćdziesiątym), to teraz nie może być rok dwutysięczny.

Wziąść
Kolejne słowo, którego nie znajdziesz w żadnym języku, nieważne, jak długo byś szukała i ilu polityków będzie próbowało cię przekonać, że to forma dopuszczona do użytku. Można wziąć, nigdy wziąść.

Pięć złoty
Złoty może być jeden – 1 złoty. 2 złote. Ale 5, 10, 50, 1000 zawsze złotych. Pamiętaj o liczbie mnogiej i odmieniaj naszego złotego zgodnie z zasadami.

Pomarańcz
Pomarańcz to nie jest owoc. To kolor (pomarańczowy). Owoc to pomarańcza. Dlatego jesz pomarańczę, nie pomarańcza.

RAF

Polecane wideo

Komentarze (18)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 20.01.2019 14:31
Może powinniśmy mówić Rok Dwytysiaczn
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 20.01.2019 14:29
Może poei
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 25.08.2018 08:14
a pani profesor? Pawłowicz twierdzi że można używać formy "wziąć"
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 22.08.2018 11:47
"dzisiej", "tutej" często używane
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 05.09.2017 21:19
Nr 1 według mnie to perfum/perfuma. Nóż się w kieszeni otwiera, kiedy słyszę takie "kwiatki"
odpowiedz

Polecane dla Ciebie