Muzyka na sali operacyjnej - czego słuchają chirurdzy?

Operują pacjentów, a w tle słychać...
Muzyka na sali operacyjnej - czego słuchają chirurdzy?
Fot. iStock
02.08.2017

Co wspólnego mają Led Zeppelin, AC/DC, Metallica i chirurdzy? Okazuje się, że muzyka to nieodłączny element operacji chirurgicznych. Aż 90 procent chirurgów słucha muzyki na sali operacyjnej - wynika z badania przeprowadzonego przez Spotify we współpracy z aplikacją Figure1. W trakcie operacji najczęściej wybierają rock i pop. Jak mówią, muzyka ma na nich bardzo pozytywny wpływ - pozwala im się uspokoić i skupić na wykonywanej pracy.

Rock jest najczęściej wybieranym gatunkiem muzycznym przez chirurgów (49%) podczas prowadzenia operacji - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Spotify we współpracy z Figure1, platformą dla lekarzy służącą do wymiany wiedzy i doświadczeń. Wśród ankietowanych królują takie zespoły jak m.in. Metallica, Led Zeppelin, AC/DC czy Scorpions. Kolejnym najpopularniejszym gatunkiem jest pop (48%), natomiast podium zamyka muzyka klasyczna (43%).

Dr. Alan I. Benvenisty, transplantolog i chirurg naczyniowy w nowojorskim szpitalu Mount Sinai Health System jest znany z tego, że słucha rocka w trakcie swoich operacji: „Ludzkie życia są w moich rękach. Słuchanie rocka sprawia, że jestem odprężony i mogę się całkowicie skupić na pacjencie” powiedział. „Słucham głównie zespołów z mojej młodości, które przywodzą na myśl przyjemne wspomnienia i pozwalają całkowicie oddać się wykonywanemu zadaniu.”

Według ankiety przeprowadzonej w aplikacji Figure1, aż 90% chirurgów słucha muzyki na sali operacyjnej, a 89% z nich preferuje playlisty od albumów.

sala operacyjna

Fot. iStock

Lekarze biorący udział w ankiecie odpowiedzieli, że muzyka na sali operacyjnej pomaga im się odprężyć, poprawia humor i koncentracje oraz rozładowuje napięcie w momentach ciszy. Jeden z ankietowanych stwierdził: „Muzyka koi nerwy i pozytywnie wpływa na morale zespołu". Inny dodał: „Muzyka potrafi sprawić, że zespół na sali operacyjnej jest odprężony i skoordynowany, ale w razie potrzeby potrafi również nadać tempo pracom.”

Oczywiście bezpieczeństwo pacjentów jest zawsze na pierwszym miejscu. Ankietowani lekarze wskazali, że muzyka jest wyciszona podczas kluczowych momentów operacji oraz w trakcie wystąpienia ewentualnych komplikacji.

Jak wygląda idealna rockowa playlista? Oto najpopularniejsze utwory znajdujące się na playlistach ankietowanych chirurgów:

“Break on Through” - The Doors
“Paint it, Black” - The Rolling Stones
“Whole Lotta Love” - Led Zeppelin
“We Will Rock You” - Queen
“Back in Black” - AC/DC
“Cocaine” - Eric Clapton
“The Wind Cries Mary” - Jimi Hendrix
“Should I Stay or Should I Go” - The Clash
“Like a Rolling Stone” - Bob Dylan
“Rebel Rebel” - David Bowie
“Beautiful Day” - U2
“Why Can’t This Be Love” - Van Halen
“Iron Man” - Black Sabbath
“Who Are You” - The Who
“Barracuda” - Heart
“Rock and Roll All Night” - Kiss
“Tom Sawyer” - Rush
“Edge of Seventeen” - Stevie Nicks
“All Right Now” - Free
“Sympathy for the Devil” - The Rolling Stones
“Stairway to Heaven” - Led Zeppelin
“Ace of Spades” - Motörhead
“Nothing Else Matters”- Metallica
“Piece of My Heart” - Janis Joplin
“Under the Bridge” - Red Hot Chili Peppers
“American Woman” - Lenny Kravitz
“Take it on the Run” - REO Speedwagon
“Animal” - Def Leppard

Źródło: Materiały prasowe

 

Polecane wideo

Komentarze (1)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 02.08.2017 16:07
Ten wpis był już dzisiaj na innym portalu i bardzo mnie znów(?) ludzie zaskoczyli swoją nienawiścią. Myślałam o tym cały ranek, bo nie był tam jeden komentarz- lecz wiele o takiej samej treści. Bo najgorzej jest wtedy, gdy w danej sprawie wypowiadają się ludzie, który nie mają jakiegokolwiek pojęcia w temacie. A szczególnie, gdy nigdy nie byli na sali operacyjnej. To, że gra sobie radio, że chirurdzy słuchają muzyki, że rozmawiają o polityce i tematach typu "słoń pływał w Atlantyku" (temat dnia wczorajszego przy operacji by-passów) nie oznacza, że nie wykonują swojej pracy tak jak potrafią najlepiej. Ludzie zajmijcie się swoim życiem, bo nie w każdym temacie musimy mieć zawsze rację. A jeżeli już chcemy się wypowiedzieć- bo możemy wyrazić swoje zdanie- to nie obrażajcie innych.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie