Imiona tak piękne, że będziesz chciała nadać je swojemu dziecku! (Wszystkie inspirowane polskimi filmami)

Przekonaj się, które znalazły się na naszej liście.
Imiona tak piękne, że będziesz chciała nadać je swojemu dziecku! (Wszystkie inspirowane polskimi filmami)
Fot. iStock
24.06.2017

Czym się inspirować przy wyborze imienia dla dziecka? Wielu ludzi w ten sposób pragnie uhonorować członka rodziny lub inną osobę, która odegrała ważną rolę w ich życiu. Zdarza się też, że rodzice kierują się upodobaniami literackimi albo filmowymi. W dobie, w której panuje trend na typowo staroświeckie i bardzo oryginalne imiona, to dobry trop.

Tym razem skupimy się na dziełach polskiej kinematografii. Jacy bohaterowie posiadają ciekawe imiona, które warto wziąć pod uwagę? Oto nasze wybory.

„Czterej pancerni i pies”

Opis fabuły: Przygody żołnierzy młodego Wojska Polskiego, którzy w czołgu o numerze 102 przemierzają Polskę, walcząc o jej wyzwolenie. Pośród bohaterów na uwagę zasługują zwłaszcza Marusia i Janek.

Marusia (rosyjskie zdrobnienie Marii)

Maria jest imieniem pochodzenia hebrajskiego. Kobiety, które je noszą, charakteryzują się wybuchowym temperamentem, pewnością siebie i zasadniczością. Do jej zalet można zaliczyć pracowitość i zdecydowanie.

Janek

Tak jak w przypadku Marii, jest to imię pochodzenia hebrajskiego. Jan to dobre imię dla osoby, która zajmuje się kierowaniem i organizacją. Przy tym wszystkim Jan jest osobą bardzo samodzielną i pracowitą. Będzie dobrym mężem – oddanym i wiernym. Wadą Jana jest upór.

Zobacz także: Imiona, które są szczytem obciachu

imiona bohaterów filmowych

Fot. iStock.com

„Miś”

Opis fabuły: Pełne paradoksów i komizmu życie prezesa klubu sportowego "Tęcza" w czasach PRL-u.

Aleksandra

Imię Aleksandra ma greckie korzenie. Jeżeli chcesz, aby Twoja córeczka była pełna wdzięku, wybierz to imię. Aleksandra jest osobą przebojową, bardzo aktywną i posiadającą wiele planów na życie. Często wykazuje zdolności przywódcze. Może być zaborcza wobec innych. W miłości jest bardzo oddana.

Ryszard

Ryszard brzmi poważnie, twardo i typowo po niemiecku, bo w istocie ma germańskie korzenie. Chociaż Polacy mają sceptyczne nastawienie do tego imienia i naśmiewają się z poczciwych Rysiów, zmieniliby zdanie, gdyby przeczytali znaczenie tego imienia. Ryszard pochodzi od słów „hart” - silny, mocny oraz „richi” - bogaty, potężny. Ryszard jest osobą aktywną, bardzo pewną siebie oraz twardo stąpa po ziemi.

 

imiona bohaterów filmowych

Fot. iStock.com

 „Noce i dnie”

Opis fabuły: Z obawy przed staropanieństwem Barbara Ostrzeńska wychodzi za mąż za Bogumiła Niechcica, którego nie kocha.

Barbara

Barbara również jest imieniem pochodzenia greckiego. Można o niej powiedzieć, że ma typowy, szlachetny charakter. Jest opanowana, spokojna, nie unosi się. Mimo to nie można zaliczyć jej do konformistek. Ma swoje zdanie. Charakteryzuje ją także skrytość, podejrzliwość i niezwykła uczuciowość. Łatwo ją zranić, a ona sama długo pamięta wyrządzoną krzywdę.

Bogumił

Jeżeli pragniesz, aby Twój syn miał imię pochodzenia słowiańskiego, zastanów się nad Bogumiłem. Po pierwsze nie jest zbyt popularne. Poza tym Bogumił to osoba, na którą można liczyć. Wyróżnia się pracowitością, zorganizowaniem i odpowiedzialnością. Potrafi też zjednać sobie sympatię otoczenia.

Zobacz także: Znaczenie 7 najładniejszych imion żeńskich

imiona bohaterów filmowych

Fot. iStock.com

„Janosik”

Opis fabuły: Tatrzański zbójnik staje w obronie uciśnionych chłopów. 

Maryna

Maryna ma pochodzenie łacińskie. Jest niezależna, ma rozwiniętą intuicję, bardzo często poświęca swoje życie wielkiej idei. Sprawdzi się w zawodzie psychologa lub jako artystka. Jej dwie największe zalety to wrażliwość oraz empatia.

Klarysa

Jeżeli dzięki Lewandowskim pokochałaś imię Klara, ale niekoniecznie chcesz być posądzana o naśladownictwo, możesz wybrać Klarysę. Klarysa jest typową dyplomatką. Ceni sobie poprawne kontakty międzyludzkie i kocha rodzinę. Stanowi połączenie duszy romantyka, ale potrafi twardo stąpać po ziemi. Podobnie jak Maryna jest wrażliwa i empatyczna.

imiona bohaterów filmowych

Fot. iStock.com

„Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”

Opis fabuły: Michalina Wisłocka, najsłynniejsza seksuolog czasów PRL-u, walczy o wydanie książki, która na zawsze odmieni życie seksualne Polaków.

Michalina

Ma pochodzenie hebrajskie. Pasuje do osoby skromnej, cichej i nieśmiałej. Michalina postępuje moralnie, ma wręcz arystokratyczne maniery. Potrafi się zachować. Nie skacze z kwiatka na kwiatek, jeżeli chodzi o uczucia. Jest jednak wymagająca w stosunku do przyszłego wybranka. Cechuje się nieufnością w stosunku do ludzi i nie lubi się zwierzać.

Jerzy

Jerzy to imię, które ma greckie korzenie. Jest twórczy, ma oryginalne pomysły i lotny umysł. Charakteryzuje go też dwoista natura, ale nie w sensie dwulicowości. Jednego dnia pragnie towarzystwa ludzi, a drugiego najchętniej zaszyłby się na odludziu. Potrafi cieszyć się życiem, ale popada również w melancholię. Trudno go rozgryźć i zrozumieć.

Źródło: filmweb.pl, dzieci.pl, ksiegaimion.com

Komentarze (12)

Ocena: 4.42 / 5
gość (Ocena: 5) 25.06.2017 00:45
Mi sie z tych imion podoba tylko Maria, Aleksandra, Klarysa i ewentualnie Michalina, ale wątpie, że nazwałabym tak dziecko.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.06.2017 13:51
Faktycznie, Ryszard to dopiero piękne imię, a jak cudownie się kojarzy :/
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.06.2017 12:51
Klarysa i Michalina-bardzo ładne imiona dla dzieciaczków :)
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.06.2017 12:19
Ryszard zawsze mi sie bedzie kojarzyl z magistrem z 'Rancza' :D dalej nie czytam.
odpowiedz
chichot (Ocena: 5) 24.06.2017 11:49
np. Klarysa Kociubińska... przecudnie ;-)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo