Naukowcy twierdzą, że od tego zdjęcia rozboli Cię głowa. Zaryzykujesz?

Nikt nie przypuszczał, że migrena może być spowodowana przez coś takiego...
Naukowcy twierdzą, że od tego zdjęcia rozboli Cię głowa. Zaryzykujesz?
Fot. iStock
14.05.2017

Aż chciałoby się powiedzieć: jeśli chcesz zrobić komuś na złość - wyślij mu to zdjęcie. Do tego jednak nie zachęcamy, bo choć sprawa wydaje się niewinna i zabawna, możesz w ten sposób wyrządzić realną krzywdę. Badacze z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w holenderskim Ultrechcie postanowili sprawdzić, jak ludzki mózg reaguje na niektóre obrazy.

Przeprowadzony przez nich eksperyment potwierdził, że wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie ma nie tylko kondycja organizmu, pogoda czy stan psychiczny, ale także zmysł wzroku. Choć brzmi to nieprawdopodobnie - czasami wystarczy na coś spojrzeć, by zaczęła nas boleć głowa.

Wszystkiemu winne są… poziome linie.

Zobacz również: Sprawdzian na inteligencję: Podobno tylko 5 na 100 osób potrafi zobaczyć na tej fotografii psa!

 

poziome linie

źródło: Instagram (instagram.com/divaliga)

Specjaliści z Holandii wyniki swoich badań opublikowali w prestiżowym magazynie „Current Biology”. Według nich patrzenie na poziome linie (bez względu na to, czy chodzi o elewację budynku, żaluzje w oknach czy dzieło sztuki) bardzo często jest przyczyną migreny, a nawet napadów padaczkowych. Nie musisz cierpieć na epilepsję, by tego doświadczyć. Wcześniej podejrzewano, że dotyczy to wyłącznie osób ze zdiagnozowaną chorobą.

Dlaczego tak się dzieje? Jak czytamy na łamach portalu thesun.co.uk, poziome linie tak rzadko występują w naturze, że nasz mózg nie jest przyzwyczajony do ich odbioru.

„Nawet osoby cieszące się doskonałym zdrowiem mogą odczuwać dyskomfort na widok poziomych linii. Objawy przypominają te, z którymi borykają się chorzy na padaczkę fotogenną” - twierdzi Dora Hermes z Uniwersyteckiego Centrum Medycznego w Ultrechcie.

Zobacz również: Internauci nie mogą dojść do porozumienia: Jakiego koloru jest ta sukienka?

poziome linie

źródło: Instagram (instagram.com/sam13ell)

Wyniki tego badania to nie tylko ciekawostka, ale także ważny sygnał dla osób projektujących przestrzeń wokół nas. Badaczka sugeruje, by osoby odpowiedzialne za wygląd budynków wzięły to pod uwagę i unikały elewacji składających się z poziomych paneli. Te mogą wywoływać poczucie dyskomfortu, migreny oraz napady epilepsji.

Nie można wykluczyć, że w podobny sposób nie działają na nas ubrania w poziome pasy. A już na pewno powinniśmy unikać tego typu wzorów na ścianach swoich mieszkań.

Zobacz również: Domowe sposoby na ból głowy

poziome linie

źródło: Instagram (instagram.com/cjmanford)

Ty też czujesz się gorzej, kiedy patrzysz na te zdjęcia?

 

Polecane wideo

Komentarze (2)
Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 14.05.2017 02:02
Czuję się gorzej jak czytam takie artykuły
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 14.05.2017 01:20
Czuje się normalnie. Nic szczególnego.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie