Jak nazwać syna? Znaczenie 12 najpiękniejszych męskich imion

Chcesz, aby Twój syn nosił piękne i mało popularne imię? Oto klasyczne propozycje, które każdemu przypadną do gustu.
Jak nazwać syna? Znaczenie 12 najpiękniejszych męskich imion
Fot. iStock
10.05.2017

Chociaż imię nie definiuje człowieka, budzi skojarzenia. Czasami odnośnie znajomych, którzy się tak nazywają, a innym razem postaci historycznych, osób działających w show-biznesie, artystów oraz zbrodniarzy. Dlatego tak ważny jest wybór imienia.

Przede wszystkim powinno ładnie brzmieć i pasować do nazwiska. Po drugie lepiej, żeby nie było zbyt oryginalne i nie miało zagranicznego brzmienia. Np. Christian Kiełbasa budzi mieszane uczucia. Christian to niewątpliwie piękne imię, ale w połączeniu z takim nazwiskiem, może narazić właściciela na śmieszność.

Statystyki wskazują, że Polacy powoli wracają do nadawania klasycznych, starodawnych imion. Ranking imion 2016/17 wskazuje, że najpopularniejsze imiona damskie to Zofia, Lena, Zuzanna oraz Hanna. Natomiast w przypadku mężczyzn niezwykłym powodzeniem cieszą się Szymon, Antoni oraz Jakub. Za kilka lat na pewno można spodziewać się w szkołach zatrzęsienia dzieci o tych imionach.

Pięknych, klasycznych imion jest mnóstwo i chyba lepiej wybrać jedno z tych mniej popularnych, żeby w przyszłości nasze dziecko nie było szóstym Antosiem w klasie. Którym powinnyśmy przyjrzeć się ze szczególną uwagą?

Zobacz także: Jakie imiona do siebie pasują? Zdradź nam swoje, a dowiesz się, z kim powinnaś się związać!

imię dla chłopca

Fot. iStock.com

Bruno

Bruno to imię pochodzenia germańskiego. Mężczyznom o tym imieniu przypisuje się niedostępność, surowy sposób bycia oraz zazdrość. Wydaje się jednak dobrym kandydatem na męża, ponieważ Bruno potrafi się bardzo mocno zakochać. Jego patronem jest m. in. św. Bruno z Kwerfurtu.

Cyprian

Imię pochodzenia greckiego. Cyprian jest mężczyzną surowym i zamkniętym w sobie. Może być także przemądrzały, ale jednocześnie szczery. Osoby o tym imieniu są dobrymi pracownikami, ale budzą też niechęć otoczenia. Patronem Cypriana jest biskup lubuski (od 1198 r.).

Mieszko

Mieszko to imię słowiańskie. Trzeba przy tej okazji wspomnieć Mieszka I, których pochodził z rodu Piastów. Mieszko jest osobą obiektywną i sprawiedliwą. Doskonale sprawdzi się na wyższym stanowisku. Charakteryzuje się także szlachetnością.

Dionizy

Imię Dionizy pochodzi z Grecji. Osoby, które je noszą, są niezwykle odpowiedzialne oraz spokojne. Niestety nie grzeszą aktywnością i mają sporo obaw. Dlatego starają się unikać odpowiedzialności. Z drugiej strony Dionizy jest osobą, która docenia sztukę i lubi pogrążać się w marzeniach. Jeżeli marzysz o dziecku-artyście, możesz spróbować z tym imieniem. Patronem Dionizego jest m. in. św. Dionizy – pierwszy biskup Paryża.

imię męskie

Fot. iStock.com

Dorian

Imię Dorian również pochodzi z Grecji. Mężczyzna o tym imieniu to typowy idealista, który ma duże ambicje. Niestety nie jest zbyt praktyczny ani zaradny. Potrzebuje u swojego boku silnej kobiety.

Eryk

Pierwszym skojarzeniem dla wielu będzie słynny bohater „Mody na sukces”. Imię Eryk pochodzi z krajów skandynawskich i jest bardzo popularne wśród tamtejszych rodzin królewskich. Eryk jest szczodry, taktowny oraz impulsywny. Świetnie sprawdza się w rolach reprezentacyjnych.

Gabriel

Imię Gabriel jest pochodzenia hebrajskiego. Gabriele są mężczyznami aktywnymi i mającymi wysokie aspiracje. Cechuje ich analityczny umysł oraz uparty charakter. Lubią się wtrącać w sprawy innych ludzi. Mimo to Gabriel wzbudza duże zainteresowanie płci przeciwnej, gdyż przejawia urok osobisty.

Franciszek

Franciszek jest imieniem pochodzenia germańskiego. Franciszek to osoba rzetelna, ceniąca prostotę oraz tradycję. Sprawia wrażenie chłodnego, zdystansowanego mężczyzny, ale pragnie żyć ze wszystkimi w zgodzie.

Zobacz także: Imiona, którymi skrzywdzisz dziecko

 

ponadczasowe imię męskie

Fot. iStock.com

Wojciech

Imię Wojciech ma pochodzenie słowiańskie. Mężczyzna, który je nosi, ma nieugiętą wolę i lotny umysł. Często jest przekonany, że tylko on ma rację i trudno z nim o kompromis. Wojciech lubi kontakt z naturą i ceni u innych prostolinijność. To dobry materiał na męża i ojca.

Józef

Józef to imię hebrajskie, a patronem osób o tym imieniu jest św. Józef – mąż NMP. Mężczyźni są skłonni do ustępstw, a nawet poświęcenia. Charakteryzuje ich niespotykana inteligencja, ciekawość świata oraz dobra pamięć. Józef przejawia także sporą determinację i łatwo się nie poddaje, gdy pragnie osiągnąć jakiś cel.

Tadeusz

Imię pochodzenia aramejskiego. Mężczyźni, którzy je noszą, są odważni, odpowiedzialni i sprytni. Odpowiedzialność dotyczy zwłaszcza spraw rodzinnych – do tej sfery życia Tadeusz podchodzi bardzo poważnie. Z pewnością nie zaniedba żony i dzieci, dlatego jest dobrym kandydatem na męża. Wadą Tadeusza jest niecierpliwość.

Ksawery

Imię pochodzi od nazwy zamku w Hiszpanii (Xavier). Ksawery to mężczyzna ambitny i wyniosły. W stosunku do innych jest bardzo wymagający, a nawet krytyczny. To dobry pracownik, bo zawsze działa solidnie i przestrzega zasad. Lubi sztukę i podróże.

Źrodło: www.znaczenie-imion.net, www.ksiegaimion.com

Polecane wideo

Komentarze (15)

Ocena: 4.47 / 5
gość (Ocena: 1) 11.05.2017 09:20
Wszystkie imiona, które tu wymieniłyście są beznadziejne. Przestańcie krzywdzić swoje dzieci.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.05.2017 21:30
Zosia i Antoni krzywda dla dzieciaka
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.05.2017 20:51
Mój syn Stanisław :)
zobacz odpowiedzi (1)
Aneczka (Ocena: 5) 10.05.2017 20:30
Mam syna Gabriela ❤ wspaniały chłopczyk ❤
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 10.05.2017 17:30
a mój będzie Brajanek
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie