Ta zagadka to hit: Jakiego koloru są te truskawki? Odpowiedź tylko wydaje się oczywista...

Twój mózg zwariuje!
Ta zagadka to hit: Jakiego koloru są te truskawki? Odpowiedź tylko wydaje się oczywista...
źródło: Twitter (https://twitter.com/AkiyoshiKitaoka)
03.03.2017

To dziwne uczucie, kiedy wydaje ci się, że rozumiesz wszystko, ale rzeczywistość weryfikuje twoje poglądy… Mniej więcej w ten sposób można opisać reakcję zdezorientowanych internautów wpatrujących się w to zdjęcie. Są przekonani, że wzrok ich nie oszukuje. A wtedy okazuje się, że wcale nie widzą tego, co wydaje im się widoczne gołym okiem. Krótko mówiąc - mózg odmawia posłuszeństwa.

Ta niepozorna fotografia od kilku dni robi furorę w Internecie, choć teoretycznie nie ma w niej niczego ciekawego. Ot, tarta z bitą śmietaną i ułożonymi na niej truskawkami. Każdy chętnie by ją zjadł, ale to jeszcze nie powód do międzynarodowej histerii. W czym rzecz?

Chodzi o owoce, a konkretnie - ich kolor. Ten nie jest wcale oczywisty.

Zobacz również: Internauci z całego świata nie mogą się zdecydować: Jakiego koloru są te japonki?

 

złudzenie optyczne

źródło: Twitter (https://twitter.com/AkiyoshiKitaoka)

Najgłośniejsza iluzja optyczna ostatnich dni została opublikowana na Twitterze przez japońskiego profesora psychologii. Akiyoshi Kitaoka upublicznił zdjęcie owocowej tarty. Na fotografię nałożono niebieski filtr. Nadal nie wiesz, skąd całe to zamieszanie? Przyjrzyj się dokładnie truskawkom.

Czy według ciebie są czerwone albo przynajmniej zbliżają się do tego odcienia? Podobnie uważają niemal wszyscy internauci. Ale naukowiec nie pozostawia złudzeń - to nie jest prawda. Na zdjęciu nie ma ani jednego czerwonego piksela!

Zobacz również: Jakiego koloru jest ta torebka? Każdy widzi co innego!

złudzenie optyczne

źródło: Twitter (https://twitter.com/carsonmell)

Dociekliwi internauci postanowili sprawdzić, czy to prawda. Okazuje się, że truskawki są w rzeczywistości szare. Jak to możliwe?

 

złudzenie optyczne

źródło: Twitter (https://twitter.com/AkiyoshiKitaoka)

W najprostszych słowach: nałożony na zdjęcie niebieski filtr „zanieczyszcza” odbiór całej fotografii. Nasz mózg dokonuje korekty, abyśmy mogli zobaczyć przedmiot takim, jakim go zapamiętaliśmy (a wszyscy wiemy, że truskawki są czerwone). Swoje robi również odpowiednie światło, ale wytłumaczenie tego zjawiska pozostawmy ekspertom.

Faktem jest, że czerwone truskawki ze zdjęcia tak naprawdę są szare. A nie potrafiąc tego do końca pojąć, jeszcze bardziej kręci nam się w głowie…

Zobacz również: Cały Internet zastanawia się, gdzie podziała się... zaginiona para nóg

Polecane wideo

Komentarze (4)
Ocena: 3.25 / 5
gość (Ocena: 3) 03.03.2017 18:05
Zgadzam się że to szary, ale szary może być zrobiony z wielu odcieni. Ten na zdjęciu jest zrobiony z odcienia czerwonego. Żeby to sprawdzić można np. pobrać kolor w gimpie.
odpowiedz
gość (Ocena: 3) 03.03.2017 17:53
Owszem, to jest szary, ale zrobiony z odcienia czerwonego. Można to sprawdzić np.pobierając kolor w gimpie..
odpowiedz
gość (Ocena: 2) 03.03.2017 14:17
Jakeiś głupoty. Widać, że zdjęcie jest pozbawione kolorów, poza tym zdjęty jest zupełnie czerwony. Każdy grafik to powie od razu,a normalny człowiek intuincyjnie wyczuje, że z całym zdjeciem jest coś nie tak. No, chyba, że w Japonii. Oni tak widocznie mają inne mózgi. Jeśli maja
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 03.03.2017 08:05
Nie mogę -.- Piszecie, że jakiś psycholog to opublikował ale nie napiszecie dlaczego? Przez kilka stron czytam jakieś bzdury. Chyba walczycie o jakąś nagrodę w dyscyplinie "lanie wody". Ale że to ciekawe zjawisko to podzielę się moimi refleksjami. Moim zdaniem może chodzić o to, że od najmłodszych lat tworzymy swoje schematy myślowe i spostrzeżeniowe. Truskawki są małe i czerwone więc widząc truskawkę na zdjęciu z takim filtrem mózg automatycznie nadaje jej kolor czerwony. Podobne zjawisko zauważam u siebie, kiedy zdejmę okulary. Widząc jakąś niekształtną masę mój mózg szuka schematu do którego jest to najbardziej podobne i wydaje mi się, że, np. pień to pies i jestem o tym święcie przekonana póki nie założę okularów i nie podejdę bliżej. Podobno jeśli widzimy rzecz, która w ogóle nie jest w najmniejszym stopniu podobna do żadnego z zapisanych schematów to jej nie dostrzegamy po prostu.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie