W jakich miastach żyje się najlepiej? (światowy ranking)

W corocznym rankingu „Jakości życia na świecie” pierwsze miejsce utracił Zurych. W pierwszej 10-ce dominują miasta europejskie. Warszawa znalazła się na…
W jakich miastach żyje się najlepiej? (światowy ranking)
05.05.2009

Mercer, firma zajmująca się doradztwem w kwestii zarządzania strategicznego, outsourcingu i inwestycji, rok rocznie publikuje listę „Worldwide Quality of Living" ("Jakość życia na świecie"). To ranking miast, w których żyje się najlepiej. W tym roku pierwsze miejsce zajął austriacki Wiedeń (wyprzedził zeszłorocznego zwycięzcę - szwajcarski Zurych).

W rankingu brane są pod uwagę różne czynniki (przyznaje się za nie miastom punkty): stabilność polityczna, zaplecze edukacyjne, infrastruktura medyczna, uwarunkowania ekonomiczne, stan służby publicznej, dostępność dóbr konsumpcyjnych itp.). Bazę rankingu stanowi Nowy Jork, który ma 100 punktów. Wiedeń otrzymał w tym roku w sumie 108,6 punktu.

Oceniono 215 miast. Lista ma pomóc pracodawcom w rozmieszczeniu pracowników na kontraktach.

Pierwszą 10-kę zdominowały miasta europejskie:

1. Wiedeń, Austria (2),

2. Zurych, Szwajcaria (1),

3. Genewa, Szwajcaria (2),

4. Vancouver, Kanada (4),

5. Auckland, Nowa Zelandia (5),

6. Dusseldorf, Niemcy (6),

7. Monachium, Niemcy (7),

8. Frankfurt, Niemcy (7),

9. Berno, Szwajcaria (9),

10. Sydney, Australia (10).

Do klasyfikacji z Polski trafiła Warszawa, która zajęła (podobnie jak w poprzednim roku) 85. pozycję. Wypadła najgorzej spośród stolic państw naszego regionu. Wyżej oceniono Pragę, Bratysławę, Budapeszt.

W opinii specjalistów z Mercera najgorzej żyje się w Bagdadzie, który otrzymał zaledwie 14,4 punktu. Ostatnią 10-kę zdominowały miasta z niespokojnych i niestabilnych krajów afrykańskich.

Listę miast możecie zobaczyć, klikając w ten link.

Przeczytaj też:

Miłość w wielu językach

Czy światowy kryzys ma wpływ na relacje w związku?

Polecane wideo

Komentarze (237)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 27.05.2009 22:27
irlandia
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.05.2009 18:50
Troszeczkę się zdziwiłam dlaczego na liście znalazły się takie miasta ze Szwajcarii jak Berno, Zurych, Genewa a zabrakło Lucerny. Byłam we wszystkich tych czterech szwajcarskich miastach miastach i mi osobiście najbardziej spodobała się Lucerna. Zurych jest miastem dla ludzi do 45 roku życia natomiast Berno dla tych powyżej. Lucerna jest dla wszystkich. Trochę dziwne, że znalazła się tu Genewa. Jakoś specjalnie mnie nie zachwyciła. Tak jak patrzę na te miasta to wymieniono chyba te popularniejsze a nie lepsze. Ale to tylko moje zdanie. Nie zdziwiła mnie obecność austriackiego Wiednia czy tych niemieckich miast. Też w nich byłam(nie myślcie, że się chwalę albo coś w tym stylu) i sama chciałabym tam zamieszkać. Ale i tak myślę że to lista najpopularniejszych miast.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.05.2009 16:29
do Wiednia wyjeżdżam zawsze, kiedy mam tylko wolny czas. Wakacje, ferie, święta. Moja rodzina się tam przeniosła, ja czekam tylko na skończenie szkoły :)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.05.2009 19:01
Myślę, że dziewczyny, które tak narzekają na Polskę nie zdają sobie sprawy jak się żyje w krajach Afryki albo Azji... W takim Afganistanie kobieta może sobie tylko pomarzyć o wyjściu na dyskotekę, nie mówiąc już o tym , że facet ma prawo się nad nią znęcać.... Więc naprawdę w Polsce nie jest tak źle....
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.05.2009 21:29
kocham Wiedeń! cudowne miasto i ten klimat szczególnie przed świętami Bożego Narodzenia mmm ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie