Najbardziej kłopotliwe prezenty świąteczne. Dostałaś wczoraj jeden z nich?

Mają sprawiać radość, a niekiedy wywołują zakłopotanie lub nawet zdenerwowanie. Czego lepiej nie wkładać pod choinkę?
Najbardziej kłopotliwe prezenty świąteczne. Dostałaś wczoraj jeden z nich?
Fot. iStock
25.12.2016

Wszyscy marzymy o wspaniałych prezentach świątecznych, jednak niekiedy upominek może wprawić obdarowanego w zakłopotanie. Na przykład, gdy podarunek jest zbyt kosztowny. Przekonała się o tym Matylda, które w takiej niezręcznej sytuacji znalazła się rok temu.

„Przed Bożym Narodzeniem byłam w lekkim dołku finansowym i po prostu nie stać mnie było na sprawienie bliskim wypasionych podarunków. Poszłam trochę na łatwiznę i narzeczonemu kupiłam zestaw kosmetyków z drogerii. Tymczasem on poszedł na całość i kiedy w Wigilię rozpakowałam prezent od niego, okazało się, że dostałam luksusowy zegarek, który kosztował przynajmniej ze dwie moje pensje. Łukasz przyznał później, że długo odkładał kasę, by zrobić mi przyjemność. Tylko, że wcale nie było mi wtedy przyjemnie. Wręcz przeciwnie , czułam się jak dziadówa” – opowiada młoda kobieta.

Przesadnie drogich prezentów należy unikać także z innego powodu. Warto bowiem pamiętać, iż przepisy podatkowe przewidują, że w niektórych sytuacjach fiskus ma prawo – przynajmniej teoretycznie – upomnieć się „o swoje”, czyli podatek od darowizny. Wprawdzie nie musimy go płacić od prezentów otrzymanych od najbliższej rodziny, czyli rodziców, dziadków, rodzeństwa, ojczyma lub macochy, jednak, gdy wartość upominków od nich w ciągu ostatnich 5 lat  przekracza 9 637 zł, należy to zgłosić fiskusowi w ciągu pół roku. Gdy tego nie zrobimy, urzędnicy skarbowi mają prawo pobrać od nas podatek.

Kłopoty sprawiają nie tylko drogie prezenty. Problemowe bywa m.in. obdarowywanie bliskich ubraniami, szczególnie jeśli nie do końca znamy gust i rozmiar osoby, którą w ten sposób chcemy uszczęśliwić. Nietrafiony upominek może wywołać wiele negatywnych emocji, gdy okaże się, że teściowej nie podoba się kolor szlafroka, a ukochany nie jest w stanie zmieścić się w nowy sweter. Lepszym rozwiązaniem jest wręczenie karty upominkowej do wybranego sklepu odzieżowego, dzięki czemu obdarowana osoba sama wybierze to, na co ma ochotę.

 

kłopotliwy prezent

Fot. iStock

Równie kontrowersyjnymi podarunkami bywają kosmetyki. „Kiedyś kupiłam mojemu facetowi zestaw składający się między innymi z mydła i antyperspirantu. Gdy rozpakował prezent, sprawiał wrażenie trochę dotkniętego, a później jeszcze długo dopytywał się, czy miała to być ukryta aluzja do tego, że nie dba o higienę i niezbyt ładnie pachnie” – opowiada Magda.

Także kobiety potrafią źle odebrać tego typu prezenty. Na przykład krem przeznaczony dla osób „50 plus” dla 49-letniej kuzynki stanie się prawdopodobnie dowodem naszej złośliwości. Podobnie jak preparat antyzmarszczkowy podarowany teściowej. Jeśli koniecznie chcemy uszczęśliwić bliskich kosmetykami, wybierajmy produkty wysokiej jakości i bez konkretnych właściwości, np. płyn do kąpieli.

kłopotliwy prezent

Fot. iStock

Unikajmy też alkoholu, szczególnie jeśli planujemy prezenty dla osób, których zbyt dobrze nie znamy. Może się bowiem okazać, że daleki wujek nie będzie specjalnie zachwycony limitowaną butelką whisky, ponieważ ma problem z alkoholem i od roku należy do AA.

Niektórzy wpadają na pomysł, by zapracowanym i zmęczonym życiem bliskim osobom sprezentować voucher na pobyt w luksusowym ośrodku spa albo górskim pensjonacie. Koncepcja nie jest zła, jednak organizowanie innym wyjazdu, bez wcześniejszego uzgodnienia terminów, przynosi niekiedy więcej problemów niż korzyści.  Nie każdy może bowiem wziąć urlop w pracy w określonym czasie, nie wszyscy mają też ochotę, by wyjeżdżać z domu, nawet jeśli wydaje się nam, że są zmęczeni codziennością.

kłopotliwy prezent

Fot. iStock

„Prezentowy problem” narasta, gdy obdarowywane przez nas osoby okazują się przesądne. Wiele upominków ma bowiem symboliczne znacznie, zwykle niezbyt optymistyczne. Na przykład podarowany zegarek ma odmierzać czas, jaki pozostał do końca znajomości, a nawet… śmierci kogoś, kto będzie go nosił. Taki upominek nie jest wskazany szczególnie dla starszych osób, które mogą go odebrać jako złą wróżbę.

Równie demonicznym prezentem może okazać się sznur pereł. Choć ten niezwykły wytwór morskich małż od tysięcy lat budzi podziw i jest obiektem pożądania kolejnych pokoleń kobiet na całym świecie, to jednocześnie ma symbolizować łzy i zwiastować nieszczęścia. Niektóre interpretacje mówią nawet o nadchodzącej śmierci osoby obdarowanej perłami.

Także uraczenie drugiej połówki rękawiczkami nie jest szczególnie dobrym pomysłem, gdyż  ten element garderoby wróży nadchodzące konflikty. Z kolei buty, a nawet domowe kapcie, mają symbolizować nieuchronny koniec związku, ponieważ osoba, której je sprezentowaliśmy odejdzie w siną dal

kłopotliwy prezent

Fot. iStock

Pod choinką lepiej nie umieszczać również ostrych narzędzi, na przykład kompletu noży. Dlaczego? Ponieważ zwiastują nagłe przecięcie więzi rodzinnych, bądź nici przyjaźni. Podarowanie pustego portfela zapowiada z kolei biedę, niedostatek i nieszczęście. Na szczęście w tej kwestii możemy trochę obłaskawić przyszłość, wkładając do niego symboliczny grosz albo łuskę karpia spożywanego w czasie wigilijnej wieczerzy. Gdy to uczynimy, obdarowanej osobie nie powinno zabraknąć pieniędzy w nadchodzącym roku. Na wszelki wypadek lepiej jednak unikać prezentu w postaci czarnego portfela.

Pecha przynosi podobno także  obdarowanie bliskiej osoby chusteczką, zwiastującą rzekomo płacz, zazwyczaj związany z zakończeniem znajomości. Natomiast apaszka lub szalik podarowane drugiej połówce mogą zostać odebrane jako chęć przywiązania jej do siebie i ograniczenia wolności.

Czy któryś z wyżej opisanych upominków trafił wczoraj w Twoje ręce?

RAF

Polecane wideo

Komentarze (3)

Ocena: 4 / 5
gość (Ocena: 5) 25.12.2016 13:29
Kupiłam swojemu tacie ładny skórzany pasek. Co z tego, skoro trochę za krótki :P Zawsze wydawało mi się, że jego brzuch jest jednak trochę mniejszy (bo wielki nie jest!), ale widzę, że nie doceniłam. :P
odpowiedz
Julia (Ocena: 5) 25.12.2016 09:10
Mam 18 lat dostałam od mojego chłopaka zestaw witamin...
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie