Halloween. Czy to tylko niewinna zabawa?

Odsłaniamy przerażającą prawdę o Halloween.
Halloween. Czy to tylko niewinna zabawa?
Fot. iStock
31.10.2016

Halloween obchodzimy 31 października. Zwyczaj jest utożsamiany z kulturą amerykańską, ale od kilku lat na dobre zagościł także w Polsce. Tego wieczoru dzieciaki przebierają się za wiedźmy, kościotrupy i wampiry, a następnie udają się do sąsiednich domostw w poszukiwaniu cukierków. Sąsiedzi przeważnie mają dla nich przygotowane słodycze, dlatego kiedy słyszą `Cukierek albo psikus!`, nie są zdziwieni. Dzieciaki wracają z wyprawy z torbami pełnymi przysmaków. Dlatego wydawać by się mogło, że Halloween to niewinna zabawa. Dostarcza naszym malcom frajdy, ponieważ mogą przebrać się za swoich ulubionych bohaterów filmowych czy książkowych, a do tego dostają za darmo słodycze. Niestety mało kto zdaje sobie sprawę, skąd wywodzi się Halloween. Wiele osób byłoby przerażonych, gdyby dowiedziało się, że fraza `Cukierek albo psikus` miała kiedyś zupełnie inny wymiar... Chociaż często wyśmiewamy katolików oraz ich przekonania, że w niektórych zabawach czy gadżetach może czaić się ukryte zło, w przypadku Halloween mamy do czynienia z faktami.

Naszym zamiarem nie jest przekonywanie do zaniechania udziału w zabawie, ale refeleksji, czy naprawdę jest komuś potrzebne celebrowanie najważniejszego święta okultystów. Dla nas samych może to być zabawa, ale dla kogoś innego już niekoniecznie.

Jesteście gotowe na prawdę?

Zobacz także: Jak zrobić makijaż na Halloween? Przerażający make-up krok po kroku

Halloween w Polsce

Fot. iStock

Skąd wywodzi się Halloween?

Trudno nie zauważyć, że to święto w jakiś sposób odwołuje się do kultu śmierci, wystarczy bowiem spojrzeć na przebrania dzieci – przeważnie odwołują się one do upiornych wizerunków. Oczywiście nieprzypadkowo. Halloween pochodzi ze Szkocji i wzoruje się na tradycji pogańskiej. Dawniej, 31 października, obchodzono aż trzy wydarzenia. Jednym z nich było pożegnanie lata, drugim powitanie zimy, a trzecim święto zmarłych. Jako pierwsi wprowadzili je Celtowie. Lud ten, zamieszkujący obecne tereny Szkocji, Irlandii, Anglii i Francji, miał swoich kapłanów, zwanych druidami. Oni z kolei 31 października w sposób szczególny przeznaczyli na uczczenie boga śmierci Samhain. Taką nazwę miało też ich święto. Wierzyli, że wtedy ich bóg wypuszcza ze swych czeluści złe duchy, aby nękały ludzi. Druidzi byli w rzeczywistości satanistami, którzy zajmowali się wywoływaniem duchów i nawiązywaniem kontaktów ze światem niematerialnym. Niektórych może to nie przekonywać, ale warto przyjrzeć się temu bliżej. Historia robi się najciekawsza w momencie, gdy podążymy śladem zwyczaju `Cukierek albo psikus`...

Halloween w Polsce

Fot. iStock

`Trick or Treat`

Każdego roku, 31 października druidzi ruszali od domostwa do domostwa, od zamku do zamku i żądali produktów spożywczych. Jeżeli spotykali się z odmową, przeklinali mieszkańców i wieszali na drzwiach ich domu heksagram (szatański symbol) albo zabijali ich. Nie zawsze chodziło im tylko o jedzenie. Nierzadko celem wizyty było zdobycie młodych dziewcząt, które potem palili żywcem w ogniu na ofiarę szatanowi. Wiele osób, w tym teologów, przekonuje, że druidzi byli obdarzeni nadnaturalną mocą i kierował nimi szatan. Niezależnie od tego, czy damy wiarę temu twierdzeniu, nie można zaprzeczyć, że dokonywali okrutnych czynów, a ich tradycja przetrwała w odmienionej postaci aż do XXI wieku.

Kolejną ciekawostką jest atrybut morderów. Była nią ponacinana rzepa, którą ze sobą nosili. Po jakimś czasie, a dokładniej przeniesieniu się Celtów na kontynent północno-amerykański, rzępę zastąpiła dynia.

Zobacz także: Najgorsze stroje na Halloween: Ludzie, którzy je założyli, mają dziwne poczucie humoru...

Halloween w Polsce

Fot. iStock

`Halloween jest najważniejszym dniem w roku dla kościoła szatana`

Anton Sz. LaVey to założyciel kościoła szatana i twórca `Biblii szatana`. On jest także autorem powyższych słów. 31 października wszelkiej maści sataniści i wróżbici zbierają się, aby dokonywać rytualnych morderstw w ofierze swojemu bogu. Dochodzi także do orgii seksualnych. Ofiarami padają nawet małe dzieci. To nie są wymysły, które mają na celu wzbudzić zainteresowanie mediów. Informacje opierają się na wyznaniach ludzi, którzy niegdyś byli w to zamieszani. Jedną z osób, z której historią warto się zapoznać, jest Doreen Irving – była satanistka. Kobieta napisała książkę - opisuje w niej doświadczenia i otwarcie relacjonuje, że w Halloween w Stanach i nie tylko są mordowani ludzi, a podłożem zbrodni jest właśnie kultywowanie święta śmierci.

Nie bez powodu papież Grzegorz III przeniósł Dzień Wszystkich Świętych z maja na 1 listopada. Chciał tym samym ukrócić obchodzenie lucyferycznego święta. Wszystko wskazuje jednak na to, że chociaż obchodzimy Dzień Wszystkich Świętych, dzień wcześniej i tak przebieramy się za zjawy i potwory.

Halloween w Polsce

Fot. iStock

Jak wygląda współczesne Halloween?

Dzieci w przerażających kostiumach nie zdają sobie sprawy, że za wzorzec biorą sobie złe duchy, o których mówiono, że tego dnia nękają innych. Chodząc od domu do domu, powielają z kolei tradycję satanistów. Nie da się nie zauważyć, że Halloween skupia się na negatywnym przekazie – dyniach (atrybutach druidów), czaszkach, nietoperzach, kościotrupach, wiedźmach, czarodziejskich sztuczkach, magii, itd. Chociaż festiwal obchodzony 31 października ma formę zabawy, wcale nie jest taki niewinny. Nie chodzi już o samą wiarę w szatana, ale wzorowanie się na ludziach, którzy dokonywali mordów. Czy na pewno jest to fajna forma zabawy dla naszych dzieci i dla nas samych? W tym momencie warto sobie przypomnieć stare porzekadło naszych przodkow - `Diabeł nie zna się na żartach`.

Halloween w Polsce

Fot. iStock

Co na to Kościół?

Kościół zdecydowanie odcina się od Halloween, traktując festiwal jako ukłon w kierunku zła. Jego przedstawiciele coraz częściej zwracają uwagę na obecność w mediach treści z przekazem okultystycznym. Ich zdaniem nawet niewinna zabawa może skończyć się źle i stopniowo coraz bardziej otwiera nasz umysł na rzeczy niebezpieczne. Więcej o zagrożeniach tego typu można przeczytać w publikacjach Roberta Tekieli – dziennikarza i publicysty.

Nadal masz ochotę wziąć udział w Halloween?

Artykuł powstał na podstawie TEJ publikacji.

Komentarze (27)

Ocena: 3.67 / 5
celtycka (Ocena: 1) 02.11.2016 12:23
Cały ten artykuł to jakaś kpina, tak samo jak "źródło" na podstawi którego został napisany. Polecam autorom obydwu publikacji na zapoznanie się z mitologią Celtów oraz panteonem bóstw, zanim napisze się brednie wyssane z palca i zmiesza czyjąś kulturę (niesłusznie) z błotem.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 01.11.2016 22:40
o poziomie tego "artykułu" świadczy nazywanie druidów satanistami
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 1) 01.11.2016 00:49
Nawiązując do informacji podanych przez autora tego artykułu. Pragnę zauważyć, iż osoba ta po za historycznym zarysem zaczerpniętym z jakiś plotkarskich źródeł, niema pojęcia o czym pisze.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 31.10.2016 14:43
jak dzisiaj czli w halloween zobaczymy pajaka w domu to znaczy ze zmrala dusza sie nami opiekuje
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 31.10.2016 12:58
Nikt nie czci szatana. Teraz to tylko zabawa nikt nikogo nie zabija.
zobacz odpowiedzi (7)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo