Żenujące wpadki podczas okresu. Tobie też się zdarzyły?

To przez nie najadamy się najwięcej wstydu.
Żenujące wpadki podczas okresu. Tobie też się zdarzyły?
Fot. Thinkstock
09.08.2016

Nie ma kobiety, która cieszy się, że dostała okres, no może z wyjątkiem osób obawiających się ciąży. Miesiączka wiąże się z bólem, dyskomfortem i złym samopoczuciem. Są także inne minusy. Spośród nich można wyróżnić niezręczne sutuacje oraz wpadki przydarzające się każdej dziewczynie. Chociaż okres jest normalnym, fizjologicznym zjawiskiem, nadal jest postrzegany jako temat tabu, a przynajmniej bardzo niewłaściwy. I wszystko, co się z nim wiąże.

Niektóre kobiety próbują przełamać tę barierę. 26-letnia Amerykanka – Kiran Gandhi - pobiegła w londyńskim maratonie świadomie bez higienicznego zapezpieczenia. Kobieta chciała, żeby ludzie przestali mówić o okresie ze wstydem. Widzowie na całym świecie mogli zoabczyć, jak Kiran biegnie, pomimo krwi spływającej jej z krocza. O odważnej Amerykance przez chwilę zrobiło się głośno, ale wkrótce temat ucichł. Miesiączka nadal ma przypietą `wstydliwą łatkę` i prawdopodobnie tak pozostanie. To prawda, nie można zaprzeczyć, że okres jest obrzydliwy, ale gdyby otoczenie zmieniło odrobinę tok myślenia, dla kobiet na całym świecie byłby to mniej niezręczny i bolesny moment codzienności. `Wpadka` straciłaby swoje określenie. I wstyd byłby mniejszy.

Jakie żenujące sytuacje spotykają wszystkie kobiety podczas okresu?

 

krew menstruacyjna

Fot. Thinkstock

Proszenie obcą kobietę o pomoc

Czasami nie ma wyjścia, trzeba się `upokorzyć` i poprosić obcą kobietę o podpaskę czy tampon. Żadna z nas nie jest aż tak przezorna, żeby za każdym razem mieć przy sobie kilka zabezpieczających wkładek. Można poprosić koleżankę, gdy okoliczności na to pozwalają. Wtedy nie ma tragedii. Niestety przytrafiają się też sytuacje, kiedy trzeba zrobić to na ulicy, w jakimś barze czy kawiarni i liczyć na dobroć oraz dyskrecję obcej osoby. Każda kobieta przyzna, że to niezręczne, a wręcz upokarzające. Mimo wszystko, lepsze niż chodzenie z czerwoną plamą na spodniach.

krew menstruacyjna

Fot. Thinkstock

Zostawianie krwawych śladów na pościeli faceta

Okres czasami pojawia się niespodziewanie. Można też o nim zapomnieć, bo nie za każdym razem zauważamy sygnały ostrzegawcze organizmu. Wtedy wpadka murowana. Do najbardziej niezręcznych sytuacji należą noclegi u facetów i pozostawianie krwawych śladów na ich pościeli. Kiedy facet i kobieta znają się od dłuższego czasu, nie ma dużego problemu, chociaż wstyd przypomina ten z dziecięcych lat, gdy zdarzyło nam się zmoczyć pościel. W znacznie gorszej sytuacji są dziewczyny, dla których była to przypadkowa noc bądź są z mężczyzną od niedawna. Wtedy wszystko zależy od tego, jak facet się zachowa.

Zobacz także: Jestem dorosła, wyglądam jak dziecko

krew menstruacyjna

Fot. Thinkstock

Plamy na spodniach

Której z nas krew nie przesiąkła i nie zostawiła brzydkich plam z tyłu? Nieważne, czy ktoś to widział, czy nie. Czasami mamy szczęście, ale zdarzają się też sytuacje bardzo pechowe. Gdy w szkole wywołują do tablicy, a po chwili słyszymy śmiech, gdy idziemy ulicą, a inni ludzie uśmiechają się dziwnie, gdy idziemy obok faceta, a ten jest skrępowany i chyba chciałby coś powiedzieć... Podobnych niezręczności jest mnóstwo. Nie zawsze można liczyć na zrozumienie i pomoc. Dla niektórych wpadka drugiej osoby to powód do niezdrowej radości. Są też osoby przejawiające obojętność. Tylko dziewczyna, która przeżyła podobną sytuację, rozumie, jaki to wstyd.

krew menstruacyjna

Fot. Thinkstock

Robienie prowizorycznych podpasek

Okres często dopada nas w najmniej dogodnym momencie. Np. na wycieczce, podczas spotkania czy wizyty u znajomych. Bez podpaski lub tamponu problem jest sporego kalibru, ale trzeba jakoś sobie poradzić. Chusteczki higieniczne, papier toaletowy – w ruch idzie wszystko, co się nada. Krępujące są tylko momenty, gdy zdajemy sobie sprawę, że zużyłyśmy cały papier toaletowy, a ktoś czeka w kolejce i będzie zastanawiał się, co się stało z całą rolką...

krew menstruacyjna

Fot. Thinkstock

Zostawianie krwawych plam w mieszkaniach u innych ludzi

Problem z przesiąkaniem krwi jest naprawdę skomplikowany. Bywa, że osiada ona nie tylko na ubraniu, ale pozostaje na kanapie, krześle czy fotelu. Jeżeli znajdujemy się u siebie w mieszkaniu, wszystko da się naprawić. Jednak zostawianie takich plam w prezencie innym jest bardzo niezręczne. Nawet przy zachowaniu dyskrecji z drugiej strony czujemy się upodlone.

krew menstruacyjna

Fot. Thinkstock

Okres niespodzianka

Najgorzej, gdy okres zaskakuje znienacka, a my mamy na sobie `dół` z jasnego materiału. Czujemy wtedy zażenowanie i panikujemy, jak sobie poradzić w takiej sytuacji. Niektóre naprawdę są niegodne pozazdroszczenia. Można powiedzieć, że przez taką wpadkę cały dzień został już zrujnowany, bo uczucie dyskomfortu będzie towarzyszyć do końca, nawet gdy szybko sobie poradzimy.

Zobacz także: Tampony, podpaski. Jaki jest jeszcze sposób na skuteczną ochronę w czasie tych dni?

Polecane wideo

Komentarze (11)
Ocena: 4.64 / 5
gość (Ocena: 5) 09.08.2016 14:17
ja niestety na tydzień przed okresem wiem, ze on sie zbliża (bóle brzucha, puchnięcie, bolesność piersi ipd). Dlatego zawsze w tym czasie mam ze sobą tampony lub podpaski w torbie.
odpowiedz
gość (Ocena: 1) 09.08.2016 11:33
to wszystko kwestia uświadomienia spoleczenstwa, a tu okres jest tematem tabu... podejście facetów? zależy od dojrzałości, mój partner nie ma z tym żadnego problemu, rozmawiamy wprost, idiotyczny artykuł
zobacz odpowiedzi (2)
PS (Ocena: 5) 09.08.2016 10:04
To chyba jakaś debilka, ja zawsze mam podpaskę czy tampon By potem właśnie nie mieć problemu
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 09.08.2016 09:46
ja noszę w portfelu tampona i się nie boję.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 09.08.2016 09:22
Ja noszę zawsze przy sobie w torebce podpaski i nie muszę się martwić o wpadkę.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie