20 najtrudniejszych zdań w języku polskim (Przeczytasz je poprawnie?)

Lepiej rozgrzej aparat mowy, bo to nie będzie łatwe zadanie.
20 najtrudniejszych zdań w języku polskim (Przeczytasz je poprawnie?)
Fot. Thinkstock
04.07.2016

Język polski uchodzi za jeden z najtrudniejszych na świecie. Nic dziwnego - w mało którym jest tak wiele przypadków, a w ortografii aż roi się od nieuzasadnionych wyjątków. Praktycznie niemożliwe jest, aby cudzoziemiec nauczył się perfekcyjnej polszczyzny. Tym bardziej, że nawet urodzeni nad Wisłą miewają z nią spore problemy. Niektóre zbitki słowne są nie do wymówienia dla statystycznego Polaka.

Nie wierzysz? Na kolejnych stronach znajdziesz zdania, z którymi kłopot mają nawet zawodowi lektorzy. Spróbuj przeczytać je bez zawahania i nie popełnić ani jednego błędu. Nad niektórymi trzeba się dłużej zastanowić, żeby cokolwiek dało się z tego zrozumieć.

Podejmij wyzwanie i sprawdź, czy na pewno potrafisz mówić płynnie w ojczystym języku. Wynik może Cię bardzo zaskoczyć…

Zobacz również: Najgorsze błędy językowe, które nieustannie popełniasz (Pewnie nawet o tym nie wiesz)

błędy językowe

fot. Thinkstock

1. Bzyczy bzyg znad Bzury zbzikowane bzdury, bzyczy bzdury, bzdurstwa bzdurzy i nad Bzurą w bzach bajdurzy, bzyczy bzdury, bzdurnie bzyka, bo zbzikował i ma bzika!

2. Centrum handlowe to tutaj punkt zborny, to tutaj dobierają do butów torby, temat paznokcia pozornie pozorny, jej twarz to miraż jak makijaż upiorny.

3. Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie, w szczękach chrząszcza trzeszczy miąższ. Czcza szczypawka czka w Szczecinie. Chrząszcza szczudłem przechrzcił wąż, strząsa skrzydła z dżdżu, a trzmiel w puszczy, tuż przy Pszczynie, straszny wszczyna szum.

4. Cóż potrzeba strzelcowi do zestrzelenia cietrzewia drzemiącego w dżdżysty dzień na strzelistym drzewie.

 

 

błędy językowe

fot. Thinkstock

5. Czesał czyżyk czarny koczek, czyszcząc w koczku każdy loczek. Po czym przykrył koczek toczkiem, lecz część loczków wyszła boczkiem.

6. Dżdżystym rankiem gżegżółki i piegże, zamiast wziąć się za dżdżownice, nażarły się na czczo miąższu rzeżuchy i rzędem rzygały do rozżarzonej brytfanny.

7. Gdy Pomorze nie pomoże, to pomoże może morze, a gdy morze nie pomoże to pomoże może las.

8. Hasał huczek z tłuczkiem wnuczka i niechcący huknął żuczka. Ale heca... – wnuczek mruknął i z hurkotem w hełm się stuknął. Leży żuczek, leży wnuczek, a pomiędzy nimi tłuczek. Stąd dla huczka jest nauczka by nie hasać z tłuczkiem wnuczka.

Zobacz również: Jak prawidłowo wymawiać znane marki? Levi`s, Bourjois, Quechua...

błędy językowe

fot. Thinkstock

9. Leży Jerzy na wieży i nie wierzy, że na drugiej wieży wśród stada nietoperzy leży drugi Jerzy.

10. Mała muszka spod Łopuszki chciała mieć różowe nóżki – różdżką nóżki czarowała, lecz wciąż nóżki czarne miała. – Po cóż czary, moja muszko? Ruszże móżdżkiem, a nie różdżką! Wyrzuć wreszcie różdżkę wróżki i unurzaj w różu nóżki!

11. My indywidualiści wyindywidualizowaliśmy się z rozentuzjazmowanego tłumu, który oklaskiwał przeintelektualizowane i przeliteraturalizowane dzieło.

12. Raz w szuwarach się zaszywszy w jednym szyku wyszły trzy wszy. Po chwili się rozmnożywszy ruch w szuwarach stał się żywszy.

 

błędy językowe

fot. Thinkstock

13. Szedł Mojżesz przez morze, jak żniwiarz przez zboże, a za nim przez morze trzy cytrzystki szły. Paluszki cytrzystek nie mogą być duże gdyż w strunach cytry uwięzłyby.

14. Warzy żaba smar, pełen smaru gar, z wnętrza gara bucha para, z pieca bucha żar, smar jest w garze, gar na żarze, wrze na żarze smar.

15. W gąszczu szczawiu we Wrzeszczu klaszczą kleszcze na deszczu, szepcze szczygieł w szczelinie, szczeka szczeniak w Szczuczynie, piszczy pszczoła pod Pszczyną, świszcze świerszcz pod leszczyną, a trzy pliszki i liszka taszczą płaszcze w Szypliszkach.

16. W grząskich trzcinach i szuwarach kroczy jamnik w szarawarach, szarpie kłącza oczeretu i przytracza do beretu, ważkom pęki skrzypu wręcza, traszkom suchych trzcin naręcza, a gdy zmierzchać się zaczyna z jaszczurkami sprzeczkę wszczyna, po czym znika w oczerecie w szarawarach i berecie.

błędy językowe

fot. Thinkstock

17. W krzakach rzekł do trznadla trznadel: – Możesz mi pożyczyć szpadel? Muszę nim przetrzebić chaszcze, bo w nich straszą straszne paszcze. Odrzekł na to drugi trznadel: – Niepotrzebny, trznadlu, szpadel! Gdy wytrzeszczysz oczy w chaszczach, z krzykiem pierzchnie każda, paszcza!

18. W wysuszonych sczerniałych trzcinowych szuwarach sześcionogi szczwany trzmiel bezczelnie szeleścił w szczawiu trzymając w szczękach strzęp szczypiorku i często trzepocąc skrzydłami.

19. Wróbelek Walerek miał mały werbelek, werbelek Walerka miał mały felerek, felerek werbelka naprawił Walerek, Walerek wróbelek na werbelku swym grał.

20. Z czeskich strzech szło Czechów trzech. Gdy nadszedł zmierzch, pierwszego w lesie zagryzł zwierz, bez śladu drugi w gąszczach sczezł, a tylko trzeci z Czechów trzech osiągnął marzeń kres.

Zobacz również: KIEDY PSCOŁA ZMIENI SIĘ W PSZCZOŁĘ

Komentarze (14)

Ocena: 4.71 / 5
gość (Ocena: 5) 11.04.2018 20:09
12
odpowiedz
Alicja (Ocena: 5) 13.05.2017 09:22
Efekty rodzinnej zabawy w rozwijanie nr 11: Wyindywidualizowaliśmy się z rozeuntuzjazmowanego tłumu prestidigitatorów interpretujących przeintelektualizowaną i przekarykaturalizowaną beletrystykę martyrologiczną ekstrahując tetraacetyloetylenodiaminę z kwasu deoksyrybonukleinowego :)
odpowiedz
Amelia (Ocena: 4) 09.03.2017 17:39
ja sama to wymyśliłam wiem że to jest głupie
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.07.2016 23:01
Narewolwerowany kaloryfer
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 04.07.2016 23:00
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo