Selfie – o tym, jak zdjęcie z ręki podbiło świat

Co trzecie robione na świecie zdjęcie to selfie, a fotografie „z rąsi” zalewają portale społecznościowe. Czy współcześni ludzie są aż tak zakochani w sobie?
Selfie – o tym, jak zdjęcie z ręki podbiło świat
https://www.instagram.com/kyliejenner/?hl=pl
13.06.2016

Niekoronowaną królową selfie od kilku lat pozostaje Kim Kardashian, która w ubiegłym roku wydała nawet album zatytułowany „Selfish”, będący kolekcją nie opublikowanych wcześniej zdjęć wykonywanych przez celebrytkę „z ręki”. Już po pierwszym dniu publikacja trafiła na szczyt list bestsellerów i sprzedała się w nakładzie 125 tys. egzemplarzy.

Zdjęcia są ułożone w porządku chronologicznym. Pierwsze pochodzi z 1984 r., czteroletnia wówczas Kim zrobiła je jednorazowym aparatem fotograficznym. Kolejne fotografie przedstawiają Kardashian w rozmaitych sytuacjach życiowych, imprezującą albo nakładającą makijaż w łazience.

Z dużym prawdopodobieństwem nie było to ostatnie tego typu wydawnictwo w dorobku celebrytki. Gdy kilka tygodni temu Kim odbierała na gali Webby Awards 2016 nagrodę dla „największej osobowości w internecie” zapowiedziała: „Będę robiła nagie selfie aż do grobowej deski!”.

Zobacz również: Internauci wybrali 10 najbardziej IRYTUJĄCYCH selfie (Dodasz coś od siebie?)

„Słitfocie” nie są tylko domeną celebrytów. W grudniu 2013 r. świat obiegło zdjęcie, na którym duńska premier Helle Thorning-Schmidt fotografuje się z amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą i brytyjskim premierem Davidem Cameronem. Cała trójka najwyraźniej wspaniale się bawiła. Problem w tym, że wszystko działo się podczas… uroczystości pogrzebowych Nelsona Mandeli.

Od razu pojawiły się krytyczne głosy, że taka ceremonia nie jest raczej miejscem na radosne pogawędki i robienie sobie selfie. Podobnego zdania była najwyraźniej także amerykańska Pierwsza Dama, ponieważ Michelle Obama sprawiała wrażenie wyraźnie zniesmaczonej wyczynami męża.

Selfie lubi nawet papież Franciszek, co udowodnił podczas spotkania z młodymi pielgrzymami w Watykanie. Według świadków Ojciec Święty, poproszony o pozowanie do wspólnego zdjęcia, ochoczo zgodził się, po raz kolejny pokazując, że nie znosi sztywnego ceremoniału, dobrze wyczuwa trendy panujące wśród młodzieży i potrafi wykorzystać okazję, żeby pokazać swoją otwartość.

selfie

https://www.instagram.com/kyliejenner/?hl=pl

Narcystyczna osobowość?

Selfie wydaje się wymysłem naszych czasów, dlatego trudno uwierzyć, że pierwsze takie zdjęcie wykonano niemal 200 lat temu. W 1839 r. amerykański pionier fotografii Robert Cornelius uwiecznił swoją twarz, wykorzystując metalowe płytki do dagerotypii, rewolucyjną wówczas technikę utrwalania obrazu.

Jednak na upowszechnienie selfie należało poczekać jeszcze kilkadziesiąt lat, do 1900 r., gdy zaprezentowano przenośny aparat Kodak Brownie. Popularne stało się wówczas wykonywanie sobie zdjęć przy użyciu lustra (fanką takich fotografii była m.in. Anastazja Nikołajewna Romanowa najmłodsza córka cara Mikołaja II, ostatniego władcy Imperium Rosyjskiego).

selfie

https://www.instagram.com/kyliejenner/?hl=pl

„Moda na selfie nieco demokratyzuje poczucie piękna i sławy. Każdy może przyciągnąć uwagę milionów ludzi na całym świecie, byle tylko pokazał się w ciekawym otoczeniu, pozie, ubraniu. Psycholodzy ostrzegają, że to pułapka: tak tworzy się atmosfera ciągłej rywalizacji i gonienia za trudnym do osiągnięcia ideałem, co mniej odporne jednostki w typie opisanego na początku Danny’ego Bowmana może doprowadzić do poważnych zaburzeń emocjonalnych” – czytamy w magazynie „Focus”.

Śmiertelne selfie

O tym, jak niebezpieczne może stać się selfie, przekonuje historia 19-letniego Brytyjczyka, Danny`ego Bowmana. Młodzieniec, w pogoni za idealną „słitfocią”, poświęcał kilka godzin dziennie, robiąc sobie po 200 zdjęć. Wpędził się w depresję, dysmorfofobię (patologiczne przekonanie o nieestetycznym wyglądzie), a w końcu  przedawkował leki, próbując popełnić samobójstwo.

Selfie niekiedy naprawdę może doprowadzić do śmierci. Dwa lata temu media obiegła informacja o śmierci polskiego małżeństwa, które razem z dwójką dzieci spacerowało szczytem klifu niedaleko portugalskiej miejscowości Cabo da Roca. Para chciała zrobić sobie zdjęcie, ale za bardzo zbliżyła się do krawędzi skały i spadła z wysokości 80 metrów. Kobieta i mężczyzna zginęli na miejscu, na oczach przerażonych dzieci.

selfie

https://www.instagram.com/kyliejenner/?hl=pl

Ze statystyk wynika, że najwięcej ofiar selfie traci życie, spadając z wysokości. Tak jak pewien 25-latek z Chin, który chciał zrobić sobie zdjęcie na tle wodospadu. Potknął się i spadł w przepaść. Policja odnalazła później telefon ofiary. Fotografia się udała…

19-latka z Filipin weszła na dach 20-piętrowego wieżowca, bo – jak powiedzieli po jej śmierci koledzy i koleżanki ze szkoły – nie podobały jej się już żadne zdjęcia, które wykonywała w codziennych okolicznościach. Potknęła się i spadła z 60 m.

Pechowo skończyło się robienie selfie dla nastolatka z Indii, który postanowił wykonać zdjęcie z pistoletem ojca. Nie wiedział, że broń jest odbezpieczona. Gdy przyłożył ją do głowy i chwycił telefon, przypadkowo nacisnął spust. Doznał poważnych obrażeń i kilka godzin później zmarł w szpitalu.

RAF

Zobacz również: Zobacz, co mówi o tobie twoje selfie

selfie

https://www.instagram.com/kyliejenner/?hl=pl

Przez lata uwiecznianie samych siebie nazywano po prostu autoportretem. Autorstwo terminu selfie przypisuje się pewnemu australijskiemu internaucie, który użył go, zamieszczając zdjęcie swojej twarzy, 13 września 2002 r. na forum ABC Online. Określenie zrobiło błyskawiczną karierę, tygodnik „Time” umieścił je kilka lat temu na liście „10 najmodniejszych słów”, a w 2013 r. Oxford English Dictionary ogłosił „selfie” słowem roku.

Dziś wykonywanie sobie „słitfoci” w różnych okolicznościach uznajemy za coś oczywistego, ponieważ niemal każdy telefon komórkowy jest wyposażony w aparat fotograficzny. Jednak ten zwyczaj coraz częściej budzi niepokój psychologów. Zdaniem badaczy z The Ohio State University częste robienie takich zdjęć i udostępnianie ich w sieci, może mieć związek z posiadaniem osobowości narcystycznej czy nawet psychopatycznej, zwłaszcza w przypadku mężczyzn.

4 typy selfie, które każda atrakcyjna dziewczyna MUSI sobie robić

Polecane wideo

Komentarze
Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie