Liliane Bettencourt – najstarsza miliarderka świata

Ma 94 lata, a jej majątek jest szacowany na blisko 32 mld dolarów. Problem w tym, że z tych pieniędzy nie może za bardzo korzystać…
Liliane Bettencourt – najstarsza miliarderka świata
Fot. Wikipedia
16.06.2016

Liliane Henriette Charlotte Schueller Bettencourt urodziła się 21 października 1922 roku w Paryżu, jako jedyna córka zdolnego francuskiego chemika Eugene Schuellera, który 15 lat wcześniej stworzył preparat o nazwie L`Auréale, czyli bezpieczną farbę koloryzującą włosy na blond. Produkt okazał się ogromnym przebojem rynkowym, dlatego w 1909 r. ojciec Liliane założył firmę, noszącą początkowo taką samą nazwę, ale z czasem przemianowaną na  L`Oréal. Dziś jest to potężny koncern, do którego należą tak znane marki jak Giorgio Armani, Ralph Lauren, Lancôme, Cacharel, Garnier Paris, Maybeline, Biotherm czy Vichy.

Już w latach 20. firma Eugene Schuellera stała się kosmetyczną potęgą, oferując klientom kolejne nowatorskie produkty – niezawierający mydła szampon do włosów czy krem do opalania. Liliane wychowywała się w dobrobycie, choć jej dzieciństwo było dalekie od sielanki – zapracowany ojciec rzadko miał dla niej czas, natomiast matka, Louise Doncieux zmarła, gdy dziewczynka skończyła pięć lat.

Pojedynek bramkarzy: SZCZĘSNY kontra BORUC (Który przystojniejszy?)

Schueller widział w jedynaczce przede wszystkim następczynię na fotelu właściciela L`Oréal. Dlatego Liliane już jako 15-latka rozpoczęła praktyki w różnych filiach firmy i brała udział w najważniejszych imprezach organizowanych dla pracowników. Ojciec umarł, gdy miała 34 lata. Przejęła wówczas 27, 5 proc. akcji L`Oréal i w ciągu następnego półwiecza uczyniła francuskie przedsiębiorstwo jednym z największych koncernów kosmetycznych świata.

„Kiedy ktoś na bankiecie mówi mi: Masz szczęście, że jesteś w tej branży, odpowiadam: Tak, ale na to, że warto się nią zająć trzeba było wpaść w 1907 roku” – stwierdziła w jednym z wywiadów.

Przyjaźń czy wykorzystywanie?

W 1950 r. Liliane wyszła za znanego polityka André Bettencourta, który w latach 1967–72 wchodził w skład czterech kolejnych rządów Francji. Zamieszkali w pięknej rezydencji w podparyskiej miejscowości Neuilly-sur-Seine. W 1953 r. Liliane urodziła córkę Françoise Meyer.

Jednak przez wiele lat o życiu prywatnym miliarderki wiadomo było bardzo niewiele. Dyskrecja stała się bowiem znakiem firmowym Bettencourt, która unikała prasy i taniego rozgłosu . Nie wiedziano nawet, że była właścicielką kilku wysp w pięknych rejonach świata. Jedną z nich, położoną w archipelagu Seszele na Oceanie Indyjskim D`Arros, kupiła za 18 milionów dolarów, a po latach sprzedała trzy razy drożej.

Liliane Bettencourt

Fot. Wikipedia

Problemy Bettencourt zaczęły się w 2007 r, po śmierci męża. Bogata wdowa bardzo zaprzyjaźniła się bowiem z młodszym od siebie fotografem François-Marie Barnierem, który od lat obracał się w świecie paryskiej elity artystycznej, będąc bliskim znajomym Salvadora Dali, Samuela Becketta czy księżnej Monaco.

Ta znajomość miliarderki doprowadziła do konfliktu z córką, szczególnie, gdy wyszło na jaw, że Liliane robi przyjacielowi wyjątkowo kosztowne prezenty. Barnier otrzymał od niej m.in. kamienicę w centrum Paryża i kolekcję obrazów, wśród nich działa Picassa czy Matisse`a. Wartość wszystkich darowizn oszacowano na blisko miliard euro!

Liliane Bettencourt

Fot. Wikipedia

Françoise oskarżyła wówczas fotografa o wykorzystywanie słabości umysłowych sędziwej matki i poprosiła sąd o wyznaczenie jej kuratora z rodziny, aby nie mogła bez kontroli rozdawać majątku ani podejmować decyzji biznesowych. Przedstawiła też świadectwo neurologa wystawione po wyjściu Liliane ze szpitala w 2006 r. „Zmiany jej możliwości umysłowych sprawiają, że w niektórych sytuacjach wydaje się konieczne, aby otrzymywała rady lub była kontrolowana w swoich działaniach” – twierdził specjalista.

Liliane nie ukrywała, że obdarowywała Barniera prezentami, ale przekonywała, że przede wszystkim uwielbia jego towarzystwo i dzięki niemu spędza czas z ciekawymi ludźmi ze świata sztuki. Mimo to zgodziła się na żądania córki i poddała się badaniu psychiatrycznemu, które wykazało, że nie ma żadnych zmian w świadomości ani poważnych ubytków pamięci. Françoise zakwestionowała ich rzetelność, twierdząc, że ekspertyzę wykonał znajomy matki.

KRYCHOWIAK kontra LEWANDOWSKI: Który seksowniejszy?

Liliane Bettencourt

Fot. Wikipedia

Ubezwłasnowolniona miliarderka

Liliane i Françoise pogodziły się pod koniec 2010 r. Zgodnie z zawartą przez kobiety ugodą zięć Bettencourt został dyrektorem generalnym spółki zarządzającej fortuną teściowej, a dwóch wnuków weszło do rady nadzorczej, której nadal miała szefować seniorka rodu. Liliane obiecała też zerwać kontakty z Barnierem.

Kilka miesięcy później znów wybuchła wojna między matką i córką, która ponownie zaczęła domagać się kurateli nad Liliane. Miliarderka udzieliła wówczas głośnego wywiadu tygodnikowi „Le Journal du Dimanche”, zapowiadając m.in.: „Jeśli moja córka będzie się mną zajmować, to się uduszę. Jeśli to będzie ona, wyjeżdżam”.

Liliane Bettencourt

Fot. Wikipedia

Ostatecznie Bettencourt została sądowo ubezwłasnowolniona i nie może rozporządzać gigantycznym majątkiem. Jak ujawnił francuski dziennik „Le Monde” Liliane cierpi na „demencję mieszaną” oraz „chorobę Alzheimera w stadium umiarkowanie poważnym”. To kiepskiej formie psychicznej media przypisują afery, których Bettencour stała się ofiarą w ostatnich latach. Oskarżono ją m.in. o nielegalne finansowanie kampanii prezydenckiej Nicolasa Sarkozy`ego.

Zgodnie z wyrokiem sądu Bettencourt pozostaje pod kuratelą wnuka, Jeana-Victora Meyersa, a jej majątkiem zarządza córka Françoise. Rok temu przed sądem w Bordeaux rozpoczął się proces 10 osób z otoczenia Liliane, oskarżonych o wykorzystywanie słabego stanu zdrowia miliarderki w celu pozyskania korzyści finansowych. Wśród nich jest dwóch fotografów rodziny, mąż zaufania, dwóch notariuszy, pielęgniarz, biznesmen, adwokat, były minister pracy i zarządca rodzinnych nieruchomości. Dzień przed pierwszym dniem przesłuchań jeden z oskarżonych, Alain Thurin, były pielęgniarz Liliane Bettencourt, próbował popełnić samobójstwo. Powiesił się na drzewie przy swoim domu.

RAF

Jak zmienił się styl Natalii Siwiec od ostatniego Euro?

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo